Siuolaikinė muzika1
5 (100%) 1 vote

Siuolaikinė muzika1

Muzika lydi kiekvieno žmogaus gyvenimą , nesvarbu ,ar jis muzika domisi,ją mėgsta,ar yra jai abejingas.Iš tiesų nelabai gali rinktis-šiandien muzika skamba visur,ir to išvengti,net ir labai stengiantis,neįmanoma.Tačiau žmonės palankūs vienoms muzikos rūšims,o kitų privengia.Tai nulemia tradicijos,įpročiai,mados, švietimas ir reklama.Šiuo požiūriu muzikos paklausa ir populiarumas yra tokie pat netvarūs dalykai kaip drabužių stiliai,filmai,pramogos ir laisvalaikio užsiėmimai.Kiekvienos kartos skonis ir polinkiai šiek tiek skiriasi,todėl nenuostabu, kad kuriami ir pasirenkami vis kitokie meno stiliai,žanrai,rūšys ir formos. Kartu su skirtinga gyvenimo patirtimi keičiasi kultūros kraštovaizdis,ir šis vyksmas niekuomet nesibaigia.

Gyvenimo stilius dažniausiai kinta iš lėto, todėl ir permainos nebūtinai būna skausmingos ar nemalonios. Nauji kultūros reiškiniai atsiskleidžia palengva, ir vis daugiau žmonių naujajame mene įžvelgia juos supančio pasaulio atspindį, o kartu ir tam tikrus savo asmeninės būties pėdsakus. Tai juos skatina prie šio meno sugrįžti, kol pamažu jis tampa neatskiriama dvasinio gyvenimo savastimi.

Šiuolaikinės muzikos amžius

Klausimas,kas yra šiuolaikinė muzika,gana daugialypis. Paprasčiausias atsakymas-visa šiandien skambanti muzika yra šiuolaikinė,nes ji skleidžiasi čia ir dabar. Tačiau gali kilti abejonė:nejau tikrai yra taip?Ar Mozarto simfonijos, Bacho kantatos, aukštaičių sutartinės, žodžiu, kažkada seniau atsiradusi muzika yra taip pat šiuolaikinė? Ar tokiu atveju neatrodo,kad apskritai bet kokia muzika vadintina šiuolaikine?Jei senesniais laikais sukurtą muziką vadintume šiuolaikinę,sukeltume nereikalingų nepatogumų. Mes tarsi tyčia atmestume ypač svarbią aplinkybę,kada ta muzika buvo iš tikrųjų sukurta.Tai trukdytų suvokti istorinį ir kultūrinį kontekstą, kuris ne tik paaiškintų daugelį svarbių dalykų,bet ir leistų muziką geriau girdėti ir pajausti.

Todėl šiuolaikine muzika vadinsime XXa. muziką, nesvarbu, kokia ji būtų-rimtoji ar pramoginė.Tai atitiks nusistovėjusias sąvokas ir leis muzikos istoriją susieti su kitų reiškinių raida.Kadangi XXI a. Pradžios kultūroje ir gyvenime neįvyko esminių pokyčių,galima teigti,kad šiuolaikinio meno amžius tęsiasi.

Muzika ar ne muzika?

Kiekvienas esame girdėję sakant:tai ne muzika.Vadinasi,muzikos kūrinys nepatinka arba labai prastas.Tačiau vargu ar pateisinama nuomonė,kad “visa šiuolaikinė muzika yra ne muzika”. Būtų galima paklausyti: o ar taip sakantis įstengtų išklausyti visą XXa. Sukurtą muziką? Tai būtų tolygu bandymui šaukštu išsemti jūrą.

Šis požiūris iš esmės nėra naujas ir originalus.Visais laikais gyvavo didesnis ar mažesnis nepasitikėjimas savo laikų kūryba.Menininkus kritikavo ne tik už prastus kūrinius,bet ir už papročių bei moralės griovimą.Naujovės visuomet sukeldavo pasipriešinimą ir nepasitenkinimą.Tačiau netrukus tai,kas vakar buvo nauja,imdavo atrodyti visiškai priimtina ir dažnai būdavo rodoma pavyzdžiu dar naujesnei kūrybai.Tokių atvejų meno istorijoje begalė.

Stilių ir ištakų įvairovė

Bene ryškiausias šiuolaikinės muzikos bruožas yra nepaprasta stilių įvairovė.Jų yra tiek daug,kad tikriausiai nė vienas žmogus nesugebėtų jų visų išvardyti.Tačiau pavadinimai-dar ne viskas:po jais glūdi daugybė tradicijų,mąstymo būdų,skonių ir skirtingų patirčių.

Kiekvienas stilius turi savo istoriją ir ištakas.Jos atskleidžia kultūros reiškinio sąsajas su praeitimi.Dėl šios priežasties net moderniausi turi atsekamas šaknis,siekiančias daug senesnius laikus,nei menininkams dažnai atrodo.Nors XXa. muzikoje ne kartą buvo mėginama nutraukti ryšius su tradicija,to padaryti niekam nepavyko.

Asmeninė muzikos kalba

Nesunku įsivaizduoti,kokių sunkumų kiltų skaitytojui,sumaniusiam pasiskaityti modernios poezijos nesuprantama užsienio kalba.Jei vis dėlto pavyktų išsiversti vieną kitą žodį,jis vis tiek susidurtų su neįprastais žodžių deriniais ir kalbos mokėjimo reikalaujančia stilistika.Greičiausiai skaitytojas neištvertų ir susirastų kitą užsiėmimą.

Šiuolaikinės rimtosios muzikos kompozitoriai gana dažnai kuria asmeninę muzikinę kalbą.Todėl nenuostabu,kad klausytojams ji pasirodo neįkandama,ir tuomet muzika jiems mažai ką reiškia.Kebliausia tai,kad iš tiesų žmonės galėtų įveikti šią problemą,tačiau specialios studijos mažai kam patrauklios.Tačiau išgirdus šiuolaikinės muzikos kūrinį vienintelį kartą,gali susidaryti tik padrikų garsų chaoso įspūdis,nors anaiptol nereiškia,kad tai yra iš tikrųjų.

Pramoginės muzikos bendrybės

Pramoginės muzikos autoriams asmeninės muzikos kalbos visiškai nereikia.Netgi atvirkščiai-ji jiems nenaudinga, nes bet kokie klausymosi sunkumai atbaidytų koncertų lankytojus ir įrašų pirkėjus.Jei taip įvyktų,pramoginės muzikos verslas netektų prasmės.

Šiuo metu Jūs matote 51% šio straipsnio.
Matomi 788 žodžiai iš 1538 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.