Skaičiavimas japoniškais skaitliukais
5 (100%) 1 vote

Skaičiavimas japoniškais skaitliukais

Skaičiavimas Japonų skaitliukais

Turinys

I. Skaitliukų istorija 3

 Ankstyvosios skaičiavimo lentelės 3

 Skaitliukai rėmeliuose 3

II. Japoniški skaitliukai 5

 Konstrukcija 5

 Medžiagos 5

III. Darbas su soroban 6

 Skaičių reguliavimas 6

 Skaitliuko išvalymas 6

 Visada dirbk iš kairės į dešinę 6

IV. Sudėtis ir atimtis 7

 Paprastoji sudėtis ir atimtis 7

 Papildomi skaičiai 7

 Veiksmų eiliškumas 8

V. Daugyba ir dalyba 9

 Daugyba 9

 Dalyba 10

 Daugybos taisyklės 10

VI. Kvadratinė šaknis 12

VII. Skaitliukai dar neužmiršti 14

 Varžybos 14

 Ir dabar naudojama 14

VIII. Išvados 15

IX. Literatūra 16

I. Skaitliukų istorija

 Ankstyvosios skaičiavimo lentelės

Pirmasis skaičiavimo prietaisas buvo skaičiavimo lenta. Jis buvo naudojamas skirtingu metu daugelyje pasaulio vietų. Anksčiausia skaičiavimo lentelė buvo daroma iš saulėje išdžiovinto molio ir padengiama plonu smėlio sluoksniu. Simboliai šioje lentelėje buvo braižomi pagaliuku arba tiesiog pirštu.

Po kiek laiko smėlio naudojimą pakeitė nugludinti akmenukai, kurie buvo sustatomi ant akmens eilutėmis. Pati seniausia skaičiavimo lenta yra Salamio lentelė, naudota Babiloniečių apie 300 m. pr.Kr. ji buvo rasta Salamio saloje 1846 m. Ši lentelė buvo padaryta iš balto marmuro ir dabar yra saugoma „National Museum of Epigraphy“, Atėnuose.

Vėliau lentelės buvo daromos iš įvairiausių medžiagų. Pavyzdžiui, Graikai naudojo marmurą, Romėnai bronzą. Ir romėnų ir graikų vaikai skaitliukus naudodavo jau mokykloje.Romėnų nešiojamieji skaitliukai

Tačiau šios skaičiavimo lentos buvo didelės ir nepatogios, tai romėnai išrado nešiojamąsias skaičiavimo lenteles. Šie susidėdavo iš metalinės plokštelės ir metalinių kamuoliukų, kurie buvo sudėlioti grioveliuose. Romėnų nešiojamieji skaitliukai, kurie yra demonstruojami Londono Mokslo muziejuje, tilptų ir į šiuolaikinių marškinių kišenę. Kamuoliukų išdėstymas yra, kaip ir dabartiniuose Japonų skaitliukuose.

 Skaitliukai rėmeliuose

Vienas iš pirmųjų įrašų apie skaitliukus, kurie buvo suverti ant lygiagrečių virbų, buvo rasti tarp reliktų iš Majų civilizacijos. Tai yra Actekų skaitliukai, kurie yra vadinami „nepohualtzintzin“. Yra manoma, kad tokie skaitliukai buvo naudojami maždaug 10 amžių.Suan pan

11 amžiuje buvo išrasti Kiniški skaitliukai(suan pan). Kiniški skaitliukai pirmieji skaitliukai, kurie sudaryti iš karoliukų ant virbų. Suan pan – reiškia skaičiavimo lėkštė. Kiniški skaitliukai turi dvi virbų eiles, pirmoji su dviem karoliukų eilėm, antroji su penkiomis. Šias dvi eiles skiria sija.Rusų skaitliukai

Netrukus suan pan paplito Korėjoje, o vėliau ir Japonijoje. Japonai skaitliukus pavadino soroban. Tačiau laikui bėgant japonai pakeitė skaitliukus. Apie 1850 m. buvo panaikinta viena viršutinė eilė, o 1930 m. ir viena eilė apačioje. Dabar jie turi vieną eilę viršuje ir keturias apačioje.

Rusai taip pat išrado savo skaitliukus. Jie buvo išrasti 17 amžiuje. Rusų skaitliukai turi 10 karoliukų kiekvienoje eilėje. Dažniausiai penktasis ir šeštasis karoliukai būna kitos spalvos. Tikslaus skaičių eilių nėra, yra rasta įvairių variantų. II. Japoniški skaitliukai

 Konstrukcija

Japoniški skaitliukai susideda iš nelyginio skaičiaus virbų. Visi virbai yra perskirti sija. Viršuje ant kiekvieno virbo yra po vieną karoliuką (vadinamą dangaus karoliuku) ir po keturis karoliukus apačioje (vadinamus žemės rutuliukais). Viršuje esančių karoliukų vertė yra penki, apačioje – vienas. Kaip jau minėjau, skaitliukai visada turi nelyginį skaičių virbų, tačiau jis negali būti mažesnis už 9. Dažniausiai įprastas modelis su 13 virbu, bet kartais virbų skaičius siekia 21, 23, 25 ar net 31, tai leidžia mums skaičiuoti naudojant daugiau skaitmenų ar naudoti kelis skaičius vienu metu.

Ant sijos, kas tris eiles yra sužymėti taškeliai. Ši pažymėta eilė – vadinama vienetų eile. Taip yra paprasčiau, pasirinkus vieną iš šių eilių vienetais, daug lengviau nepasimesti, nes tada iš kairės eina dešimtys, tūkstančiai, o iš dešinės dešimtosios, šimtosios.

 Medžiagos

Karoliukai ir virbai būna daromi iš įvairių skirtingų medžiagų. Dauguma soroban, padarytų Japonijoje, yra gaminami iš medienos su metalo, bambukiniais ar mediniais virbais. Karoliukai gaminami taip pat iš medienos, tačiau kitos šalys naudoja ir marmurą, akmenį ar net plastiką.

III. Darbas su soroban

 Skaičių reguliavimas

Valdant soroban karoliukus patartina naudoti tik nykštį ir smilių. Nykštys reguliuoja žemės karoliukus aukštyn link žemės karoliukų. Smilius reguliuoja viską kitką (visus žemės karoliukus žemyn nuo sijos ir visus dangaus karoliukus žemyn ir aukštyn).

Žemės karoliukai aukštyn Žemės karoliukai žemyn Dangaus karoliukai žemyn Dangaus karoliukai aukštyn

Nustatant skaičius karoliukai turi liestis su sija. Pastūmus vieną žemės karoliuką, turime vertę skaitliuko vienas, vieną dangaus – penki, vieną dangaus ir du žemės – septyni.

 Skaitliuko išvalymas

Visada pradėkite skaičiuoti su tuščiu ar švariu skaitliuku. Padėję soroban ant stalo tiesiog kilstelkite skaitliuką link savęs ir gravitacija
atliks savo darbą. Šiuo atveju, tik žemės skaitliukai atsidurs savo vietoje. Toliau ranka pradėdami nuo kairės pusės dangaus rutuliukus pakelkite aukštyn. Skaitliukai yra vadinami švariais rėmeliais, kai nei vienas iš rutuliukų neliečia sijos.

Šiuo metu Jūs matote 32% šio straipsnio.
Matomi 838 žodžiai iš 2583 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.