Skaitmeninis risys
5 (100%) 1 vote

Skaitmeninis risys

TURINYS

1. Įvadas…………………………………………………………………………………..3

2. Skaitmeninis ryšys……………………………………………………………………..4

2.1. Paslaugų savybės…………………………………………………………….4

2.2. Jungimo trukmė………………………………………………………………5

3. Mobiliojo ryšio priemonės…………………………………………………………….5

3.1. Naujas dizainas……………………………………………………………….6

3.2. Laisvų rankų įranga…………………………………………………………..6

4. Tyrimai…………………………………………………………………………………6

4.1. Nuolatiniai tyrimai………………………………………………………….10

4.2. Medikų atsiliepimai…………………………………………………………10

5. Rekomendacijos.…………………………………………………………………..…………..12

6. Išvados……………………………………………………………………………….13

7. Naudota literatūra……………………………………………………………………14

1. Įvadas

Gražus ir stilingas mobilusis telefonas tapo mūsų kasdienio gyvenimo dalimi. Neturėdamas šalia savęs mobiliojo ryšio telefono žmogus jaučiasi nesaugus, nutolęs nuo aplinkinių. Šis keistas jausmas atsiranda, todėl, kad šiuolaikinis žmogus nori pastoviai būti įvykių sūkuryje: jis nenori praleisti nei vienos progos gauti naujos informacijos, nenori praleisti nei vieno skambučio. Tačiau ar ši populiarioji mobili ryšio priemonė, siejanti 96% Lietuvos studentų, gausybės moksleivių ir vis dar atsirandančių naujų vartotojų, yra saugi? Į šį klausimą bandė atsakyti mokslininkai dar 1996 metais. Tarptautinės apsaugos nuo nejonizuojančiosios spinduliuotės komisijos (angl. ICNIRP) pareiškime buvo teigiama: „Mobilieji telefonai nesukelia nudegimų, veikia kitus elektros prietaisus…“ Tačiau ar jie nesukelia vėžio ar kitų pakitimų žmonių sveikatai taip ir nebuvo išsiaiškinta, nes, pasak ataskaitos, nepakako duomenų. Metai ir toliau slenka, ką naujo gali pasakyti mokslininkai?

2001 m. gegužės mėnesį Britų medikų asociacija iš atliktų tyrimų konstatavo, kad mobilieji telefonai daro įtaką fiziologijai. Poveikis neturėtų sukelti kokių nors komplikacijų.

2003 m. gruodžio mėnesį švedų mokslininkai (Swedish Radiation Protection Authority’s Independent Expert Group on Electromagnetic Fields) paskelbė, kad yra gauti tyrimų rezultatai, tačiau jie nebus skelbiami, tol, kol nebus atlikti pakartotiniai tyrimai, o tai ilgokai užtrunka.

Nuo 2000 iki 2004 m. gegužės mėnesio trukęs tyrimas, kurį atliko Vokietijos tyrimų organizacija VENUM ( ją finansavo ES), turi nenuginčijamų įrodymų apie mobiliųjų telefonų spinduliavimo keliamą žalą: aptiktas poveikis ne tik atskirom ląstelių grupėm, bet ir DNR grandinei.

2005 m. sausio mėnesį Nacionalinė radiologijos apsaugos taryba (National Radiological Protection Board ) tyrimų ataskaita patvirtina, kad išsiaiškinti kokį poveikį daro mobiliųjų telefonų naudojimas reikia dešimtmečių. Tačiau iš gautų rezultatų organizaciją sudarė griežtas nuorodas mobiliųjų telefonų gamintojams ir vartotojams. Pasaulyje yra ne viena ir ne dvi organizacijos tiriančios mobiliųjų prietaisų poveikį, tačiau rytų Europos šalyse yra per mažai dėmesio kreipiama į keliamą pavojų. Iš čia ir kyla didžiausia problema – informacijos stygius.

Šio darbo tikslas – remiantis pasauline patirtimi atskleisti, kokį ryšį turi mobilieji telefonai ir žmogaus sveikata, ar tai pavojinga ir ko yra pasiekęs mokslas šioje srityje?

Pagrindiniai uždaviniai: išsiaiškinti dabartinę vykdomų tyrimų situaciją, suprasti, kokią žalą gali daryti pastovus mobiliųjų telefonų naudojimas ir kaip sumažinti ją.

Darbe remiamasi World Health Organization (WHO), the

Independent Expert Group on Mobile Phones (IEGMP), the British Medical Association The professional association for doctors (BMA) ir National Radiological Protection Board (NRPB) tyrimų rezultatais ir ataskaitomis

2. Skaitmeninis ryšys

Mobilieji telefonai, būdami aktyvūs, spinduliuoja labai stiprius elektromagnetinius laukus. Skaitmeninis ryšys generuoja pulsuojančius elektromagnetinius laukus. Elektromagnetiniai laukai ir bangos atsiranda, kintant elektros krūviams. Tai akimi nematomi sūkuriniai elektriniai ir magnetiniai laukai, sklindantys erdvėje šviesos greičiu. Biologinis elektromagnetinės radiacijos veikimas priklauso nuo jos energijos galingumo, poveikio trukmės bei individualių organizmo savybių. Gyvi organizmai elektromagnetines bangas atspindi arba sugeria. Audiniams sugeriant tokias bangas, pakinta vandens ir baltymų molekulių erdvinis išsidėstymas, jos išsidėsto pagal tam tikrą ašį – įsielektrina. Šiai radiacijai perėjus į šiluminę energiją, pasireiškia terminis poveikis. 1990 metais JAV Aplinkos apsaugos agentūros parengtoje ataskaitoje elektromagnetines bangas buvo siūloma klasifikuoti kaip
fizinį faktorių, sukeliantį onkologinių susirgimų vystymąsi. Tačiau šio siūlymo buvo atsisakyta, kadangi tikslus elektromagnetinės radiacijos poveikio organizmui mechanizmas iki šiol nėra žinomas. Iš dalies šį sprendimą lėmė ekonominiai motyvai bei įtakingi pramonės sluoksniai.

2.1. Paslaugų savybės

Viskas kas yra susiję su mobiliaisiais telefonais remiasi duomenų perdavimu. Duomenys tai balsas, tekstas, paveiksliukai, melodijos ir kita skaitmeninė informacija. Telefono aktyvumas priklauso nuo to, kokiu būdu perduodami duomenys.

Tipas Ryšio tipas, naudojantis paslauga

Balso skambutis Pastovus ryšys

SMS, MMS Laikinas ryšys

WAP, GPRS, EDGE Pastovus ryšys

Mobiliojo telefono ryšio pastovumo priklausomybė nuo duomenų perdavimo tipo.

Kiekvienas duomenų perdavimas reikalauja telefono aparato tiesioginio ryšio su paslaugų teikėju. Tik skirtumas tas, kad perduodant trumpąsias žinutes (SMS) ar daugialypes žinutes (MMS) ryšys yra užmezgamas laikinai, tai yra tol, kol žinutė bus persiųsta. Po išsiuntimo telefonas ryšį nutraukia, vartotojas duomenų perdavimo procese nedalyvauja.

Naudojantis visais kitais duomenų perdavimais, yra užmezgamas pastovus ryšys, kurio trukmę kontroliuoja pats telefono vartotojas, jo dalyvavimas daugiau ar mažiau – būtinas. Tokio ryšio metu vartotojas kalba telefonu, naršo internetą ar skaito el. paštą. Būtent toks nuolatinis ryšys, kai telefonas nuolatos „bendrauja“ su stotimi, pasak mokslininkų, ir yra pavojingiausias žmogui, nes aparatas spinduliuoja energiją į aplinką.

2.2. Jungimo trukmė

Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) pateikė „Viešųjų judriojo telefono ryšio paslaugų kokybės rodiklių įvertinimo ataskaita už 2004 m.” Pagal kurią matome kiek laiko telefono aparatas vykdo sujungimo su kitu abonentu operaciją. Toks veiksmas vykdomas kiekvieną kartą skambinant mobiliuoju telefonu. Žemiau pateiktos schemos detaliau atvaizduoja situaciją:

Sujungimo laikas buvo skaičiuojamas nuo momento, kai skambinantis galinis įrenginys

inicijuoja kvietimą kitam galiniam įrenginiui, iki momento, kai įvyksta sujungimas tarp abiejų galinių įrenginių. [10]

Iš šio tyrimo galime spręsti, kad telefonas skambučio pradžioje bent 8-12 sekundžių yra ypač aktyvus, taigi ir spinduliuojama yra daugiausiai.

Iš viso to peršasi vienintelė išvada – bent jau tomis 8-12 sekundėmis vartotojas turi nedėti mobiliojo telefono prie galvos.

3. Mobiliojo ryšio priemonės

Mobilieji telefonai yra vieni iš elektromagnetinės radiacijos šaltinių. Kalbant telefonas nukreipiamas tiesiai į smegenis. Stipriausias elektromagnetinis laukas yra 5 centimetrų spinduliu aplink telefono anteną, didžiausia dalis radiacijos sugeriama odoje, iki 1 cm gylyje.

Daugumos mūsų šalyje mobiliųjų telefonų spinduliavimo dažnis yra 900 MHz ir 1800 MHz, nes tokiu dažniu yra perduodamos GSM ryšio paslaugos.Skirtinga mobiliųjų telefonų galia: nešiojamieji gali būti 0,5 – 4W galios, o automobiliniai 8-20W galios. Labiausiai paplitę nešiojamieji mobilieji telefonai yra 2W galios. Kuo didesnė telefono galia, tuo didesnis išspinduliuojamos energijos srauto tankis. [3]

3.1. Naujas dizainas

Be medikų patarimų ir perspėjimų, yra ieškoma ir techninių sprendimų, mažinančių mobiliųjų telefonų poveikio riziką. Pavyzdžiui, Švedų mokslininkai siūlo keisti telefono dizainą ir ergonominius parametrus – sukonstruoti telefoną su žemyn nukreipta antena. Tokiu atveju būtų sumažinama poveikis galvos smegenims, labiausiai būtų spinduliuojamas apatinis žandikaulis bei veidas. Be to rekomenduojama vartoti mažiau galingus telefonus, kadangi jų generuojami elektromagnetiniai laukai yra silpnesni. Gali būti naudojama taip vadinama “laisvų rankų” įranga. Ją naudojant, mobilusis telefonas yra ne prie galvos, o kitoje vartotojo pasirinktoje vietoje. [1]

3.2. Laisvų rankų įranga

Laisvų rankų įranga buvo kuriama palengvinti vairuotojų daliai, nes buvo manoma, kad vairuotojui važiuojant ir kalbant mobiliuoju telefonu laikant ragelį rankoje yra blaškomas dėmesys ir dėl to kyla daugiau avarijų. Tačiau mokslininkai nustatė, kad pats ragelio laikymas jokios įtakos neturi. Tai tik patogumo ir įpročio reikalas. Žmogų blaško pats pokalbis. Ne svarbu ar jis girdės pašnekovą per ragelį ar specialią įrangą – daromas poveikis susikaupimui yra toks pats.Tačiau iš kitos pusės – naudojant laisvų rankų įrangą, telefono aparatas yra atokiau nuo galvos, taigi žmogus negauna kenksmingų elektromagnetinių bangų. Todėl naudoti laisvų rankų įrangą yra žymiai sveikiau nei be jos.

4. Tyrimai ir faktai

Mobilieji telefonai gali spinduliuoti labai stiprius elektromagnetinius laukus. Analoginis ryšys generuoja pastovius, o skaitmeninis – pulsuojančius elektromagnetinius laukus. Elektromagnetiniai laukai ir bangos atsiranda, kintant elektros krūviams. Tai akimi nematomi sūkuriniai elektriniai ir magnetiniai laukai, sklindantys erdvėje šviesos greičiu. Biologinis elektromagnetinės radiacijos veikimas priklauso nuo jos energijos galingumo, poveikio trukmės bei individualių organizmo savybių. Gyvi organizmai elektromagnetines bangas atspindi arba sugeria. Audiniams sugeriant elektromagnetinę radiaciją, pakinta vandens ir baltymų molekulių erdvinis išsidėstymas, jos išsidėsto pagal tam
tikrą ašį, tai yra įsielektrina. Šiai radiacijai perėjus į šiluminę energiją, pasireiškia terminis poveikis. 1990 metais JAV Aplinkos apsaugos agentūros parengtoje ataskaitoje elektromagnetines bangas buvo siūloma klasifikuoti kaip fizinį faktorių, sukeliantį onkologinių susirgimų vystymąsi. Tačiau šio siūlymo buvo atsisakyta, kadangi tikslus elektromagnetinės radiacijos poveikio organizmui mechanizmas iki šiol nėra žinomas. Iš dalies šį sprendimą lėmė ekonominiai motyvai bei įtakingi pramonės sluoksniai.Mobilieji telefonai yra vieni iš elektromagnetinės radiacijos šaltinių. Kalbant telefonas nukreipiamas tiesiai į smegenis. Stipriausias elektromagnetinis laukas yra 5 centimetrų spinduliu aplink telefono anteną, didžiausia dalis elektromagnetinės radiacijos sugeriama odoje, iki 1 cm gylyje. Kai telefonas yra budėjimo režime, skleidžiami radiacijos lygiai yra labai maži ir praktiškai nepastebimi.

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 1423 žodžiai iš 4663 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.