Skirgailos ir skurdulio pokalbis apie dievus
5 (100%) 1 vote

Skirgailos ir skurdulio pokalbis apie dievus

Skirgailos ir skurdulio pokalbis apie deivus

Vincas Krėvė– Mickevičius- XXa. lietuvių prozininkas, dramaturgas. Jo kūryba gausi ir įvairiašakė, nesutelpanti vienos srovės rėmuose, turinti ir realizmo, ir romantizmo bruožų.

Krėvės „Skirgaila“–pirma tobulai sukomponuota ir scenos reikalavimus atitinkanti drama lietuvių literatūroje. Čia galima rasti visa, ko stigo anksčiau parašytoms lietuviškoms dramoms-konfliktą, draminį veiksmą, tragišką situaciją. Šioje ištraukoje Skirgaila patiria psichologinį lūžį ir išdavystę.

Valdovas, nustojęs pasitikėjimo visais dievais, pralaimėjęs kovą karo lauke, turi dar mažą, giliai paslėptą vilties kibirkštėlę. Pasišaukia pas save žilą senųjų dievų krivį, senelį Skurdulį, tikėdamasis, kad galbūt jis pasakys tiesą, gal jis nuramins išbadėjusią skepticizme sielą.

„Kodėl gi tyli Perkūnas ir netrenkia tų, kurie jį apleidžia?… Tavo dievai seni, mirė ar galios neteko“,-su paslėpta viltim provokuoja Skirgaila krivį. Bet čia ištinka jį dar skaudesnis smūgis. Krivis, visą amžių seniems dievams tarnavęs, senatvėj nuėjo nelauktu keliu:„Ar ne vis tiek Praamžiui, kuriuo vardu jį žmonės gerbia?“ Skurdulis savo tautą lygina su žmogumi. Ji buvo vaikas, tačiau atėjo laikas tapti jaunuoliu. Senasis krivis bando guosti valdovą sakydamos, kad ir kurio vardu šauksis jo žmonės, gerbs visuomet tą patį, didį ir paslaptingą Praamžių, kad jis gyvena ne danguje, ne žemėje ar naujoje šventovėje, o žmogaus sieloje. Skurdulis nori pagydyti sergančią valdovo sielą, o aišku, Skirgaila ne to iš jo laukė:„Aš tavęs neprašau manęs raminti. Melagis tu kaip visi, ir todėl nėra tau nei mano pagarbos, nei pasitikėjimo tavim…“ Nors Skirgaila yra nusivylęs savaisiais dievais, tačiau niekaip nepripažįsta krikščionių dievo. Juo arčiau kunigaikštis pažįsta naująjį dievą, jo žodžio skelbėjus, juo piktesnis jis jam atrodo, juo mažiau belieka noro tokiam dievui melstis. Kuo arčiau jis jį pažįsta, tuo giliau smenga į jo sąmonę nepasitikėjimas senaisiais dievais. Skirgaila yra per daug didus ir kilnus, kad tikėtų tuo dievu kuriam atstovavo plėšrieji kryžiuočiai ir vylingi lenkai, o senaisiais dievais tikėjimas jam nešė nusivylimą po nusivylimo. Ir tas visais dievais pasitikėjimo netekimas Skirgailos viduje užvirė religinę kovą.

Šiuo metu Jūs matote 56% šio straipsnio.
Matomi 389 žodžiai iš 692 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.