Skoliozė
5 (100%) 1 vote

Skoliozė

SKOLIOZE SERGANČIŲ MOKINIŲ DIENOS REŽIMAS

Skoliozė – užima svarbią vietą tarp atramos-judamojo aparato ligų. Kai dėl biocheminių pakitimų jungiamajame audinyje stuburo slankstelis pasisuka apie savo ašį (torsio), vystosi stuburo iškrypimas (skoliozis).

Negydant liga progresuoja, deformuojasi krūtinės ląsta, sutrinka kvėpavimo, širdies ir kraujagyslių, nervų ir raumenų funkcijos. Skoliozė ypač progresuoja paauglystės amžiuje, o sulėtėja baigus kaulėti kaulams.

Ligą lemia netaisyklinga laikysena, raumenų disbalansas ir išoriniai veiksniai, kaip miegojimas susirietus ant aukštos pagalvės ar įdubusioje lovoje, kuprinės nešimas ant vieno peties, netaisyklingas sėdėjimas, netinkamas dienos rėžimas ir mityba bei kt. Skoliozė yra viena iš invalidumo priežasčių. Todėl didesnį dėmesį būtina skirti skolioze sergantiems vaikams tiek ikimokykliniame, tiek mokykliniame amžiuje, laiku pradėti gydymą ir imtis profilaktinių priemonių ligai išvengti.

Kauno miesto mokyklose surinkti ir išanalizuoti duomenys parodė, kad skolioze sergančių vaikų skaičius nuolat didėja. Jei 1993 metais iš tūkstančio patikrintų moksleivių aptikta 8,4, 1995 m. – 14,4, tai 1999 m. – 23 skoliozės atvejų. Neramina tai, kad 1999 metais į pirmąsias Kauno miesto mokyklų klases iš 1 000-čio patikrintų pirmokų atėjo 22 jau skolioze sergantys ir 87 netaisyklingą kūno laikyseną turintys vaikai.

Kauno visuomenės sveikatos centro specialistai eilę metų kartu su Lietuvos kūno kultūros akademijos kineziterapijos katedros darbuotojais domėjosi moksleivių, kuriems diagnozuota skoliozė, gydymu. Duomenis sukaupėme naudojantis chirurgo įrašais medicinos kortelėje, bei pravedėme anketinę apklausą. Nustatyta, kad skolioze sergantys mokiniai mažai gydosi: apie 57 proc. jų per 2 metus visiškai nesigydė, pastoviai gydėsi tik apie 4 proc. susirgusiųjų. Be to mokiniai lanko būrelius, kurie yra kontraindikuotini skolioze sergantiems mokiniams, kaip karate, boksas, imtynės, sportiniai šokiai ir kt. Visa tai rodo nesuvokiamą bei mažą tėvų, mokytojų ir pačių vaikų dėmesį skoliozės ligai.

Skoliozė – progresuojanti liga, todėl ją gydyti būtina pradėti nedelsiant. Gydymo tikslas – stabilizuoti stuburo krypimo procesą, koreguoti laikyseną. I ir II laipsnio skoliozės yra gydomos konservatyviu būdu, o esant III laipsnio skoliozei – atliekama operacija. Gydant I laipsnio skoliozę skiriamos įvairios kineziterapijos priemonės, kaip koreguojanti gimnastika, plaukimas, masažas, gulėjimas atitinkamose padėtyse. Sergant II laipsnio skolioze kartu su kineziterapijos priemonėmis yra taikomas ir ortopedinis gydymas: koreguojantys korsetai, įvairių modifikacijų korekcinės sistemos su detorsijos įtaisais, gipso lovelės ir kt..

Skoliozės gydymui labai įtakoja tinkamas mokinio darbo režimas, mityba, sėdėjimo ir miegojimo pozos ir kt. Mokinys turi laikytis darbo ir poilsio rėžimo, nepervargti, kiek galima mažinti stuburo apkrovą, vengti papildomo darbo krūvio mokykloje ir namuose. Mokiniui per pamoką turi būti sudarytos sąlygos pajudėti, pakeisti sėdėjimo padėtį, kad nepersitemptų stuburo raumenys.

Miegoti patartina specialistų rekomenduojamą valandų skaičių, būtinas pietų miegas ar poilsis, kurio metu reikia pagulėti 1-1,5 val. Vaiko lova turi būti lygi, be įdubimų ar iškilimų. Tuo tikslu po čiužiniu reikia padėti iš faneros ar lentų padarytą plokščią skydą. Geriausia miegoti ant nugaros ar pilvo. Miegant susirietus, minkštoje lovoje, ant aukštos pagalvės, pertempiami nusilpę raumenys ir raiščiai, o stuburas dar greičiau deformuojasi. Sveika kuo ilgiau būti gryname ore, pagal higienos normas ne mažiau 3-3,5 valandas.

Reikia kur kas labiau pasirūpinti skolioze sergančio mokinio mityba. Maisto racione turi pakakti amino rūgščių, vitaminų, mikroelementų. Rekomenduojami turtingi kalciu ir fosforu produktai, vaisiai, daržovės. Per didelis angliavandenių kiekis nepageidaujamas, nes skatina nutukimą, o papildomas svoris apkrauna stuburą. Maitinti vaiką reikia reguliariai, ne mažiau 4 kartus per dieną.

Šiuo metu Jūs matote 54% šio straipsnio.
Matomi 608 žodžiai iš 1120 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.