Skyrybų pasekmės vaikui
5 (100%) 1 vote

Skyrybų pasekmės vaikuiSKYRYBŲ PASEKMĖS VAIKUI

REFERATAS

TURINYS

ĮVADAS 3

1. TĖVŲ SKYRYBOS 4

2. SKYRYBŲ PRIEŽASTYS 4

3. TĖVŲ KONFLIKTAI 5

4. VAIKO AMŽIUS SKYRYBŲ METU 5

5. KAIP VAIKAI AIŠKINA SKYRYBAS 6

6. KAIP VAIKAI JAUČIASI 7

6.1 Neigimas 7

6.2 Liūdesys 8

6.3 Depresija ir nusiminimas 8

6.4 Baimė prarasti globą 8

6.5 Pyktis 9

6.6 Kaltė 9

6.7 Svajonės apie šeimos susijungimą 10

6.8 Nesubrendimas 10

6.9 Per ankstyvas subrendimas 10

6.10 Nesaugumas ir žemas savęs vertinimas 10

7. KUO GALI PADĖTI PEDAGOGAI IR TĖVAI 11

LITERATŪRA 12

ĮVADAS

Šeima – svarbiausias vaikų auklėtojas, nes ji natūraliausiu būdu moko mylėti ir sutarti. Tai tiek vaikų, tiek ir jų tėvų gyvenimo pilnatvės pagrindas, emocinio saugumo vieta. Jam, mažam vaikui, jo bundančiai savimonei ir gyvenimo jausmui didelės reikšmės turi tėvai, jų formuojantis pavyzdys – tėvų gyvenimo pavyzdys, jų pažiūros į santuoką, šeimą, jų elgesys vienas su kitu …Išgyventas motinos ir tėvo pavyzdys prisideda prie to, kad vėliau arba teigiami, arba atmetami moters ir vyro uždaviniai šeimoje.

Šiais laikais daugybė šeimų skiriasi, retai sutuoktiniai nugyvena visą gyvenimą kartu darniai ir laimingai, o juk dažniausiai šalia jų auga vaikai, kuriems reikia tėvo ir motinos. Tėvų skyrybos visada didelis mažo žmogaus sielos sukrėtimo šaltinis. Tėvo ar motinos pasitraukimas iš šeimos labiau kenkia vaiko sveikatai, negu vieno tėvų mirtis. Vaiko gyvenime susidaro dvasinė tuštuma, kurios beveik neįmanoma pripildyti gerumo, altruizmo, taurumo. Svarbu padėti tokiems vaikams, pabandyti suprasti jų mintis ir norus ir surasti geriausią sprendimą. Todėl, manau, kad mano tema yra aktuali, o ypač dabar, kai aplink skiriasi tiek daug šeimų. Savo darbu siekiu išsiaiškinti, skyrybų priežastis ir vaikų reakciją į šeimoje vykstančius pakitimus. Vaikui tėvų skyrybos – vienas didžiausių stresinių išgyvenimų. Dažnai nesusimąstome, ką vaikas tuo metu jaučia, galvoja, kaip tai atsilieps tolimesniame jo gyvenime.

1. TĖVŲ SKYRYBOS

Skyrybos – tai skaudžiausias šeimą žudantis veiksnys, nes jis daugiau, ar mažiau paliečia ir tėvų, ir vaikų gyvenimą. Skyrybos – tai santuokos panaikinimas, vyro ir žmonos sutuoktinių ryšių pabaiga, grąžinant abiem sutuoktiniams tą pačią teisinę padėtį, kurią jie turėjo susituokiant. Lietuvos statistikos departamento duomenimis skyrybų skaičius Lietuvoje gana didelis ir vis dar auga. Iš keturių žiedus sumainiusių porų, dvi vedybinį gyvenimą užbaigia skyrybomis. Skyrybos yra tolydžio trunkąs vientisas procesas. Atsiradus konfliktui, šeima išyra ne iš karto, bet tik po ilgesnio laiko tarpo, t.y. tada, kai konfliktas tampa neišsprendžiamas jokiais kitais būdais , o sutuoktiniai turi kęsti dideles kančias, abejones, ramybės neturėjimą ir pan. Kodėl poros skiriasi? Kur dingsta begalinė meilė?… Moterys priekaištauja vyrams, kad joms jau pabodo duoti be atsako. Jos geidžia daugiau. Vyrų nusiskundimai mažai kuo skiriasi nuo ką tik išvardintų. Jie teigia: ,,Duodu ir duodu , jai negana“. Argi taip gyvendami galime būti laimingi? Taip atsitinka todėl, kad sutuoktiniai nesupranta vienas kito, nemoka gražiai išsiaiškinti iškilusių sunkumų.

2.SKYRYBŲ PRIEŽASTYS

Kartais daugelio sutuoktinių nesugyvenimo, jų nesuderinamumo ir pagaliau skyrybų priežastys slypi smulkiose, kasdien jų šeimą supančiose aplinkybėse, kurios sukelia didelius dvasinius konfliktus, nors iš išorės jie atrodo per daug paprasti. Dažnai šeimos suirimo priežastys yra kaip tik tos pastangos, kurių sutuoktiniai imasi, stengdamiesi sutvirtinti santuoką.

Vienas iš didžiausių skyrybų motyvų – girtuokliavimas ir alkoholizmas. Antra, dažniausiai teismų bylose sutinkama priežastis – partnerių neištikimybė. Dėl šio motyvo daugiau, ar mažiau yra kalti abu asmenys. Dar viena dažna skyrybų priežastis – tai skubota ir neapgalvota santuoka. Čia galima taip pat priskirti ir ,,priverstinę santuoką“, sudarytą esant nėštumui, ar vaikui jau gimus.[ 1, p.194]

Žinoma, galima rasti ne tik šias, bet ir daug kitų skyrybų priežasčių. Paminėjau keletą, manau, svarbiausių.

Aš galvoju, kad skyrybų priežastys glūdi pačių sutuoktinių santykiuose, jų nenoro save aukoti arba ką nors duoti šeimos labui. Taip pat didelę reikšmę turi individualūs sutuoktinių skirtumai. Skyrybos paprastai neįvyksta dėl vienos iš šių priežasčių, o dėl kelių. Vienos jų jau yra matomos nuo pat bendro gyvenimo pradžios, o kitos atsiskleidžia šiek tiek vėliau, didėjant požiūrių į tarpusavio santykių skirtumus ir nepasitenkinimu santuoka.

3.TĖVŲ KONFLIKTAI IR VAIKAI

Nestabilioje vyro ir žmonos santuokoje susidaro daugybė konfliktinių situacijų, krizių, dėl kurių nyksta gerosios šeimos savybės, o kerojasi – blogosios. Blogi šeimos narių tarpusavio santykiai iškreipia vaiko asmenybės vystymąsi, deformuoja jo psichiką, daro žalą ateities gyvenimui. Vaikas mato visą šeimos gyvenimą bei elgesį. Tėvai auklėja, o vaikai auklėjasi, tuo šeimos gyvenimu, kuris numatytai, ar nenumatytai susiklosto. Sukaupti įspūdžiai vaikystėje atsiliepia vaiko, vėliau paauglio, jaunuolio ir t.t. gyvenime. Nuolat konfliktuojančių šeimų vaikams dažniau nei darnių šeimų atžaloms
būdingas nekontroliuojamas delinkventinis elgesys. Taip besielgiantys vaikai, ypač paaugliai, pažeidinėja visuomenės normas, nuolat konfliktuoja, bėga iš namų. Panašiai elgtis gali ir vaikai, išgyvenantys tėvų skyrybas, tačiau jei po skyrybų sumažėja konfliktų, pasikeičia ir vaiko elgesys. Vaikai, kurių tėvai nenustoja pyktis ir po skyrybų, turi daugiau problemų nei išsiskyrusių šeimų vaikai, kurių tėvai įveikę nesantarvę.

4.VAIKO AMŽIUS SKYRYBŲ METU

Nėra bendros nuomonės apie skyrybų poveikio ir vaiko amžiaus santykį. Manoma, kad šeimos iširimas labiausiai žaloja, kai vaikai skyrybų metu dar maži. Ikimokyklinukai labiau pažeidžiami, nes jie nesugeba suprasti tėvų emocinių sunkumų, dažniau kaltina tėvus. Be to, suirus šeimai mažylis netenka vienintelės galimos pagalbos sistemos, ir neretai skyrybų poveikis tęsiasi iki brandaus amžiaus. Kita vertus kuo mažesnis vaikas, tuo mažiau konfliktų jis prisimena, jam nereikia pratintis prie pakitusio šeimos modelio, jis įpratęs gyventi su mama. Be to jaunesni vaikai lengviau prisitaiko prie naujų tėvų partnerių.

Šiuo metu Jūs matote 32% šio straipsnio.
Matomi 979 žodžiai iš 3032 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.