Slaptai
5 (100%) 1 vote

Slaptai

Iki šiol Lietuva neturėjo jokios stambesnės knygos, išsamiau analizuojančios, kaip šaltojo karo metais Sovietų Sąjunga naudojo trukdžius, stengdamasi nutildyti arba bent jau pritildyti Vakarų radio stočių balsus savo teritorijoje. Galingų siųstuvų pagalba trukdžius skleidė ir kitos valstybės, mėgindamos neutralizuoti priešiškų propogandinių laidų įtaką savo piliečiams. Tai Vokietija, Prancūzija, Kinija, Lenkija…

Šiandien tokį veikalą turime. Išsamią publikaciją radiotrukdžių tema parašė buvęs Lietuvos Seimo narys, buvęs Lietuvos ryšių ministras, buvęs Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narys Rimantas Pleikys. Dar viena įdomi detalė iš R.Pleikio biografijos – 1989 metais jam vieninteliam Sovietų Sąjungoje pavyko įkurti nepriklausomą radio stotį „M-1“.

Rašinys „Radiocenzūra“ pasirodė ne Lietuvos spaudoje, o prieštaringai vertinamame internetiniame leidinyje www.agentura.ru, kuris leidžiamas rusų kalba. Jeigu atvirai, „agentura“ maloniai nustebino, išspausdindama Rimanto Pleikio straipsnį „Radiocenzūra“. Mat R.Pleikio publikacijoje itin daug dėmesio skiriama sovietinei radiocenzūrai, „šaltojo karo“ metais siautėjusiai ir Lietuvoje.

Radiotrukdžiai pirmą kartą panaudoti dar Pirmojo pasaulinio karo metais. Jų pagalbos griebėsi vokiečiai. 1920-ųjų pradžioje vokiečiai blokavo radiotelegrafo liniją, jungusią tuometinį Petrogradą su Paryžiumi. Radiotrukdžius sukeldavo penkių kilovatų galingumo kibirkštinis siųstuvas. Taip pat žinoma, kad panašaus įrenginio pagalba prancūzai iš Eifelio bokšto keldavo rimtų rūpesčių vokiečių telegrafui.

Tačiau radiocenzūros teikiamais privalumais plačiau imta naudotis tik 1939-aisiais. Iniciatorė – Maskva. Būtent SSRS 1940-aisiais ėmė intensyviai blokuoti visas Vatikano radio laidas, taip pat ir lietuvių kalba skelbiamas. Antrojo pasaulinio karo dienomis radiotrukdžius naudojo tiek Stalino, tiek Hitlerio propogandistai. Pavyzdžiui, Vokietijos propogandos specialistai sugebėdavo staiga „įsiveržti“ į sovietų radio laidas su antirusiškais, antistaliniškais pareiškimais ir vėl išnykti. Maskva skolinga nelikdavo.

Kokias laidas blokuoti, kaip ilgai blokuoti, spręsdavo tuometinis KPSS Centro Komitetas, SSRS Ministrų Taryba. Komunistų partijos nurodymus įgyvendindavo Ryšių ministerija. Rimtu postūmiu imtis radio trukdžių tapo vienos sovietų darbuotojos mirtis Niujorke. Ta moteris iššoko pro langą ir užsimušė. Jos mirtį labai nepalankiai (Maskvos požiūriu) nušvietė „Amerikos balsas“, visame pasaulyje sukėlęs nepasitenkinimą komunistine santvarka Sovietų Sąjungoje.

Taip pat žinoma, kad tuometinis sovietų Lietuvos vadovas Antanas Sniečkus 1951-aisiais rašė graudžius laiškus į Maskvą, reikalaudamas, jog Vilniaus objektui „Nr. 600“ kuo greičiau būtų atgabenti papildomi 6 – 8 siųstuvai. 1951-ųjų pabaigoje Vilniuje jau veikė 18 radiotrukdžius skleidžiančių siųstuvų, priklausiusių Ryšių ministerijai, Civilinės aviacijos vadovybei ir Žuvų pramonės ministerijai. Tačiau ir tada A.Sniečkus teigė, jog dėl technikos trūkumo nepavyksta iki galo neutralizuoti visų „priešiškų radio stočių, juodinančių sovietinę santvarką“.

Sovietų Sąjunga niekad negailėjo lėšų, skiriamų propogandos reikmėms. Ypač lėšų negailėta galingų, trukdžius skleidžiančių siųstuvų gamybai. Pavyzdžiui, 1949-aisiais SSRS teritorijoje veikė 350 trumpabangių siųstuvų, skirtų priešiškų radio laidų blokavimui. 1950-aisiais sovietai jau turėjo 700 tokių siųstuvų. 1955-aisiais visoje SSRS teritorijoje jau buvo pastatyta apie 1000 galingų radiotrukdžius skleidžiančių siųstuvų. Vadinamosiose socialistinio lagerio šalyse (Lenkija, Čekoslovakija, Vengrija, Jugoslavija…) veikė dar apie 700 siųstuvų. Ir vis dėlto Maskva nemanė, kad jai pavyko neutralizuoti visų priešiškų balsų. 1950-ųjų pabaigoje visuose stambiausiuose SSRS miestuose buvo įrengta po pusantro tūkstančio trukdžius skleidžiančių siųstuvų. Kremliaus žiniomis, tais metais pasaulyje veikė apie 70 užsienio siųstuvų, skleidžiančių į SSRS teritoriją įvairaus pobūdžio antisovietines radijo laidas. Sovietų siųstuvai buvo du – tris kartus galingesni už antisovietinius, bet ir tai nepajėgė, Maskvos įsitikinimu, „pasiekti jai bent jau patenkinamų rezultatų“.

Daugiausia rūpesčių sovietams kėlė radio stotys „Radio Free Europe“ ( RFE ) ir „Radio Liberty“ (RL). RFE laidos eteryje pasigirdo 1950-ųjų vasarą. Jos buvo transliuojamos iš specialaus amerikiečių sunkvežimio, stovėjusio miške netoli Miuncheno (Vokietija). Tiksli reguliarių transliacijų pradžia – 1951 metų gegužės 1-oji, 11 valanda dienos. O jau po penkerių valandų pasigirdo pirmieji trukdžiai, atkeliaujantys iš SSRS teritorijos. Tie trukdžiai buvo skleidžiami beveik 40 metų be jokių pertraukų.

Šiuo metu Jūs matote 52% šio straipsnio.
Matomi 693 žodžiai iš 1330 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.