Socialinė percepcija
5 (100%) 1 vote

Socialinė percepcija

Situacija 1

Į mokyklą atėjo dirbti nauja pedagogė. Jauna pedagogė Rūta, paauginusi vaiką pradėjo dirbti naujoje darbovietėje. Iš pradžių viskas sekėsi puikiai. Ji turėjo auklėjamąją klasę, vaikai ją mylėjo ir gerbė. Moteris mielai dalyvaudavo kolektyvo šventėse, net gi susirado draugių. Viskas pasikeitė, kuomet Rūta keletą savo bendradarbių pasikvietė pas save. Bendradarbės Milda, Martyna ir Violeta, apsilankiusios ištaigingame kolegės name, buvo nustebintos. Rūta gyveno prabangiame amerikietiško tipo name. Modernūs baldai, turėjo moterį tvarkančią kambarius ir pan. Taip pat važinėjo brangia mašina. Po linksmo pasisėdėjimo, mokykloje pradėjo sklisti apkalbos, apie Rūtos namus. Pedagogės pamačiusios gera koleges gyvenimą, pradėjo vadinamąjį apkalbų maratoną. Rūta kiekvieną dieną išgirsdavo naujų apkalbų apie save ir savo šeimą. Neva, jos vyras banditas, tėvai turtuoliai, kam jai reikia dirbti, ir kodėl ji iš viso dirba. Blogiausia, kad tai peraugo į viešas kolektyvo diskusijas. Pavydžios koleges nesibodėdavo aptarinėti nauju Rūtos batų viešai. Tai brangiai už juos sumokėjai, kažin ar iš mokytojo algos galėtumei nusipirkti? Tokie skaudus žodžiai Rūtos širdį žalodavo kiekviena diena. Tačiau atsitiko dar blogiau, Rūta pajuto darbine diskriminacija, pavasarį pradėjus skirstyti pamokas, ji nebegavo auklėjamosios klases, nors ir buvo vyr.mokytoja. Tu juk turi ir taip pinigų,- atsakė Rūtai pavaduotojas. Rūta visiškai sužlugdyta.

Atribucija į situaciją pagal Edward Jones ir Keith Davis

Jų teorija aiškina, kaip mes stengiamės numatyti socialinio objekto savybes pagal jo elgesį. Juk kolektyvas jauną mokytoją Rūtą priėmė labai maloniai. Ji dalyvaudavo kolegų šventėse, būdavo mėgiama.Viskas pasikeitė kuomet keletas įtakingu ir plepiu kolegių, apsilankė Rūtos namuose. Pavydas. Ir norėjimas matyti Rūta, kiek kitokia paprastesne, kas gal būt ir būdinga pedagogų luomui. Tuomet prasidėjo kitoks psichologinis bendravimas. Rūtos gyvenimo būdas ir komfortas neatitiko priimtinų normų. Susiklostė nelengva socialine situacija. Bendradarbes Rūta pavertė savo prieše.Jos pasijuto gerokai mažesniame socialiniame lygmenyje. Ir pradėjo morališkai žlugdyti Rūta. Žinoma, Rūta galėjo gintis. Tačiau būdama rami ir lėta, ji natūraliai virto kolektyvo balta varna.

Socialinės percepcijos elementai šiuo atveju būtų šie:

Skiriami trys percepcijos elementai: asmuo, situacija ir elgesys.

Itin didelę reikšmę turi percepcijos elementas –ASMUO. Šiuo atveju, Rūta. Iš pradžių ši asmenybė lyg ir įtiko visiems. Tačiau koleges papuolusios į SITUACIJA. Pradėjo kiek kitaip reaguoti i savo drauge, jos suglumino kokybiškas Rūtos gyvenimo būdas. Reikia priminti, jog Rūta jau žinojo savo draugiu gyvenimo būdą, todėl natūralu, jog šios pamačiusios, kad gyvena gerokai prasčiau už ja pakeitė savo ELGESI.

Rūta buvo pradėta išstumti ir išstumta iš kolektyvo. Ji galėjo priešintis, bet dėl morališko silpnumo, taip nesielgė. Kodėl? Sunku atsakyti čia reikia giliau žinoti Rūtos savybes.

Atribucijos klaida (atribucija į asmenį, atribucija į situaciją)

Šios koleges labai jautriai ir piktdžiugiškai reagavo i savo koleges sėkme. Net nepajusdamos, jos gerokai kompromitavo savo kolege, kitu akivaizdoje. Beje, pastebėta, jog šitoks elgesys, itin dažnas moterų kolektyvuose. Jei šios moterys savo pavydą butu laikiusios savyje arba Rūta butu sugebėjusi psichologiškai su jomis sužaisti, gal ji nebūtu tapusi kolektyvo atstumtąja. Nebūtu nukentėjusi ir karjeros atžvilgiu.

Suvokėjo dispozicijos ir bruožų skirtumai dispozicijų suvokimo procese:

Koleges, nedaro protingų išvadų apie savo kolege. Jų suvokiama asmenybe Rūta yra turtuole, kuri dar vis dirba mokykloje. Moteriškas pavydas tampa katastrofa. Moterys sukuria mitą apie turtuole Rūta. Mitas greitai pasklinda po kolektyvą ir pakenkia Rūtai.

Patvirtinimo tendencijos pasireiškimas/nepasireiškimas

Šiuo metu Jūs matote 50% šio straipsnio.
Matomi 641 žodžiai iš 1277 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.