Socialinės aplinkos įtaka paauglių nusikalstamumui
5 (100%) 1 vote

Socialinės aplinkos įtaka paauglių nusikalstamumui

Turinys

Įvadas……………………………………………………………………………………………………………………..3-4

Šeima……………………………………………………………………………………………………………………..5-6

Mokykla…………………………………………………………………………………………………………………….7

Kriminalinės Justicijos institucijos……………………………………………………………………………..7-8

Neformalios grupės……………………………………………………………………………………………………..8

Žiniasklaida……………………………………………………………………………………………………………..8-9

Išvados……………………………………………………………………………………………………………………..10

Literatūros sąrašas……………………………………………………………………………………………………..11

ĮVADAS

.

VRM duomenimis 2000 m. nustatyta 3,6 tūkst. 14-17 metų amžiaus nepilnamečių kaltinamų padarius nusikaltimus. Tai sudaro 14 visų kaltinamų asmenų. Jų skaičius per pastaruosius 5 metus beveik nepakito. Nusikalsta maždaug kas 62-64 šios amžiaus grupės jaunuolis. Daugiausia nusikaltėlių (95) tarp vaikinų.

Nepilnamečiams būdingesnis grupinis nusikalstamumas (beveik 2/3 nepilnamečių nusikalto grupėje).

Daugiau nei 1/3 14-17metų amžiaus nusikaltėlių niekur nedirba ir nesimoko. Beveik visiškai išnyko dirbančių nepilnamečių nusikalstamumas, tačiau besimokančiųjų nusikalstamumas didėja(2000m. – 2147, 2001m. –2266). Nusikaltimus padarę moksleiviai paskutiniaisiais metais sudaro apie 60 proc. iš bendro nusikaltusių vaikų skaičiaus. Mažiau nusikaltimų padarė nedirbantys ir nesimokantys vaikai (2000m. – 3003, 2001m.- 2655).

2000 m. 14-17 metų amžiaus nepilnamečiai padarė 5,5 tūkst. nusikaltimų, tai 2 kartus daugiau negu 1990 m.

Didėja apsvaigusių nuo narkotikų paauglių padarytų nusikaltimų skaičius-2001 m. lyginant su 2000m.šis skaičius padidėjo 3 kartus t.y., nuo 21-2000m. iki 64-2001m.

Sistemingai daugėja paauglių padarytų pakartotinių nusikaltimų (2000m.-2116, 2001m.-2222).

Pažymėtina tai, kad beveik 20 proc. sumažėjo neblaivių nepilnamečių padarytų nusikaltimų (2001 m. – 730, 2000 m. – 910).

Nežymiai sumažėjo paauglių grupinių nusikaltimų skaičius, tačiau vis daugiau nusikaltimų paaugliai padaro kartu su suaugusiais.

Taigi paauglių nusikaltimai – svarbi visuomenės problema. Tokių nusikaltimų skaičius yra išaugęs, apie tai daug kalbama ir rašoma. Tačiau diskusijose dažniausiai akcentuojamas tik pats faktas ir jo mąstai, pamirštant, kad yra ir kita pusė – šį reiškinį lemiantys veiksniai. Nors šiai temai Lietuvoje kol kas dar nėra skiriama pakankamai dėmesio, tačiau, norint išspręsti šią problemą, visų pirma būtina žinoti nepilnamečių nusikaltimus lemiančius veiksnius.

Beje, 1999 metų gruodžio mėnesį atlikta nepilnamečių nusikalstamumo priežasčių ir sąlygų bei prokurorinės kontrolės būklės analizė parodė, kad nepilnamečių nusikalstamumą sąlygoja konkretaus nepilnamečio ar jo šeimos bloga materialinė padėtis, neužimtumas ir nepriežiūra, neigiama socialinė aplinka ir netinkamas auklėjimas, nusikalstamų elementų įtaka bei nusikalstamo elgesio propagavimas, reikiamos prevencijos nebuvimas, o taip pat ir valstybės ekonominė bei finansinė ūkinė padėtis.

Praktiškai kiekvieną nepilnamečio padaromą nusikaltimą sąlygoja ne viena konkreti priežastis, bet kelios, o dažniausiai visas kompleksas aukščiau išvardintų priežasčių ir sąlygų.

Šiame referate bus aprašomi socialiniai veiksniai, galintys lemti paauglių nusikalstamą elgesį, bet tai nereiškia, kad tik šie veiksniai yra reikšmingi ir vieninteliai. Taip pat reikia pabrėžti ir tai, kad aptariamos priežastys nebūtinai veda prie nusikaltimo – iš vienos pusės, ne visi asmenys, patyrę jų poveikį, nusikalsta, kita vertus, yra asmenų, kurie padaro nusikaltimus ir be aptariamų veiksnių įtakos. Veiksnių buvimas tik rodo padidėjusią tikimybę nusikalsti.

Paauglių elgesys daugiausiai priklauso nuo socializacijos proceso sėkmės. Socializacija – tai procesas, kurio metu individai išmoksta ir internalizuoja tam tikros kultūros tinkamus požiūrius, vertybes, įsitikinimus ir elgesio būdus. Šis procesas vyksta visą gyvenimą. Individą veikia iš esmės visi veiksniai, tačiau sociologai labiau linkę akcentuoti tik tam tikrus socializacijos institutus, turinčius ypač didelę reikšmę individo formavimuisi – tai šeima, mokykla, žiniasklaida, draugai. Sociologai diskutuoja, kuris iš šių socializacijos faktorių yra reikšmingiausias, tačiau tikriausiai nekyla abejonių, kad šeima yra pirmoji socialinė struktūra, perteikianti tam tikrus elgesio modelius. Todėl reikia atkreipti dėmesį į šeimos įtaką atliekant nepilnamečių nusikaltimų prevenciją ar, atvirkščiai, paskatą nusikalsti.

ŠEIMA

Šeima – vienas iš svarbiausių agentų, lemiančių asmenybės
formavimąsi. Šeima perduoda socialines vertybes, moko dorovės, moralės ir t.t., Vaikai mokosi iš tėvų. Tėvai savo ruožtu saugo vaiką nuo socialiai nepriimtinų normų perėmimo. Tačiau tai gali ir neįvykti, ir tokiu atveju vaikas gali būti orientuotas visuomenei nepriimtina linkme. Šeimos įtaka vaikui didžiausia pirmaisiais jo gyvenimo metais, po to ši įtaka silpnėja, tačiau tai, ką vaikas patyrė šeimoje, ko ten išmoko, ko buvo iš jo tikimasi, turi didelę reikšmę jo elgesiui.

Taigi siekti tikslo visuomenei nepriimtinais būdais nepilnametis gali pradėti dėl šeimos kontrolės, apsaugos, auklėjimo funkcijų susilpnėjimo jo atžvilgiu, t. y., kai tėvai neskiria pakankamai dėmesio savo vaikams, nežino, ką jie veikia, kur būna, kaip elgiasi, su kuo bendrauja ir pan. Prie auklėjimo sutrikimo galima priskirti tokį tėvų elgesį, kaip jėgos naudojimas šeimoje (tai matydamas vaikas gali imti manyti, kad teisus tik stipresnis), tikslo siekimo bet kokiomis priemonėmis pateisinimas ir pan. Tokiose šeimose nepilnamečiui neužtikrinamos sąlygos normaliam vystymuisi, vaikai gali nelankyti mokyklų, atsilikti nuo savo bendraamžių, ieškoti į save panašių draugų ir pan. Kartais net pati šeima gali įtraukti vaiką į nusikalstamą veiklą. Beje, prie padidėjusios rizikos asmenų grupės priskiriami ir vaikai iš struktūriškai nedarnių šeimų, taip pat nepilnamečiai iš sunkios ekonominės padėties, vos galinčių pragyventi šeimų, nes jie turi mažiau galimybių, dėl pinigų stygiaus, patenkinti savo poreikius legaliu būdu.

Taigi kokio pobūdžio šeimos aplinka labiausiai skatina paauglius įsitraukti į nusikalstamą veiklą?

Mokslinėje literatūroje galima pastebėti, kad buvo atlikta nemažai tyrimų, siekiančių nustatyti, kokie yra šeimos veiksniai, skatinantys nepilnamečius nusikalsti.

Yra siūlomos įvairios šeimų, iš kurių yra kilę nepilnamečiai nusikaltėliai, tipologijos:

-Tipinė tradicinė šeima; vaikai dažniausiai nusikalsta atsitiktinai, dėl aplinkos, t.y. draugų, kitų suaugusiųjų neigiamos įtakos (10-15 %).

-Šeima su tam tikra struktūrine ar kitokio pobūdžio (dažniausiai kultūrine) deformacija; kurioje kriminogeninė grėsmė vaikams yra pusantro karto didesnė negu tipinėje šeimoje (60 %).

-Šeima, kuriai būdinga visiška struktūrinė ir moralinė deformacija. Jose yra didelė kriminogeninė rizika vaikams. Šio tipo šeimų Lietuvoje daugėja.

Paauglių polinkį į deviantinį elgesį gali skatinti įvairūs veiksniai. Nėra vienintelio veiksnio, kuris padėtų nuspėti, kokios šeimos susidurs su nepilnamečių nusikalstamumo problema. Greičiau šių veiksnių kombinacija padeda įvertinti polinkį į nusikalstamumą.Ypač didelę įtaką paauglių nusikalstamumui turi tokie veiksniai kaip nepilnos šeimos, nusikalstamumas šeimose, smurtas prieš vaikus, dirbančių motinų problema.

Iširę, nepilnos šeimos .Šeimos pokytis, nulemtas tėvų skyrybų, vieno iš tėvų ar abiejų tėvų mirties, mokslininkų yra laikomas vienu svarbiausių veiksnių, galinčių turėti įtakos nepilnamečių nusikalstamumui.

Vieni mokslininkai yra linkę manyti, kad tarp iširusių šeimų ir nepilnamečių nusikalstamumo egzistuoja tiesioginis ryšys. JAV atlikti tyrimai parodė, kad 30 % nepilnamečių nusikaltėlių berniukų ir 50 % nusikaltėlių mergaičių buvo kilę iš iširusių šeimų; tuo tarpu tik 14 % visos populiacijos nepilnamečių buvo kilę iš nepilnų šeimų. Reikia pažymėti, kad dauguma vaikų, kurie vėliau tapo nepilnamečiais nusikaltėliais, dar neturėjo 5-erių metų, kai iširo jų šeimos. Remiantis psichologinėmis teorijomis, asmens elgesio modeliai ir psichikos struktūra beveik galutinai susiformuoja iki penktųjų gyvenimo metų.

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 1174 žodžiai iš 3899 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.