Socialinis darbas su pagyvenusiais ir senais žmonėmis
3 (60%) 2 votes

Socialinis darbas su pagyvenusiais ir senais žmonėmis

KLAIPĖDOS KOLEGIJA

SVEIKATOS FAKULTETAS

Socialinio darbo katedra

Specialybė: Socialinis darbas

Socialinis darbas su pagyvenusiais ir senais žmonėmis

Darbą parengė: Remigijus IntaKlaipėda,2003

Šiuo metu gerontologinis socialinis darbas suprantamas kaip specifinė socialinių mokslų ir praktikos sritis, kurioje spendžiami pagyvenusių ir senų žmonių gerovės socialinės politikos plėtojimo ir daugiadisciplinio darbo klausimai.

Socialinio darbo gerontologijoje aspektai

Kalbėdamas apie socialinio darbo ypatybes gerontologijoje, Koshineh (2001) skiria dvi sąvokos: senėjimą ir seną amžių. Senėjimas suprantamas kaip biologinių funkcijų kaitos, psichologinis ir socialinis procesai, apimantys įvairias netektis, pasikeitimus (pereinamuosius laikotarpius) ir resursus, o senas amžius – kaip unikalus gyvenimo etapas su jam būdingomis funkcijomis, resursais ir krizėmis.

Dauguma pagyvenusių žmonių gyvenimo eigoje susiduria su dažnomis draugų ir artimųjų netektimis. Kartu su amžiumi dragų pasitraukimas iš gyvenimo tampa vis skaudesni. Pagyvenusio žmogaus gyvenimas jau baigiasi. Daugelis jų žino, kad dėl sveikatos sutrikimų, nykstančių fizinių ir protinių galių, sumažėjusių pajamų galimybės įsitraukti į socialinį gyvenimą yra ribotas.

Kitas ypatingas darbo su senais žmonėmis aspektas tas, kad dėmesio reikia skirti visiems socialinio darbo elementams, vertybėmis, vertybinėms nuostatoms, žinioms, praktiniams įgūdžiams. Todėl socialinis darbuotojas tampa labai reikšmingas.

Gerontologijoje labai įvairuoja ne tik pavieniai klientai, bet ir ištisas senų žmonių grupės, reprezentuojančios platų socialinių problemų bei poreikių ratą. Tai būtų trečias aspektas, į kurį reikia atkreipti dėmesį. Socialinis darbuotojas susiduria su dviem pagrindinėmis klientų grupėmis. Vieni jų – protiškai atsilikę asmenys, besinaudojantys socialinėmis paslaugomis nuo ankstyvų gyvenimo etapų iki senyvo amžiaus. Kiti – seni žmonės, ieškantys socialinio darbuotojo pagalbos tuo metu, kai pastebimas fizinės ir emocinės būklės pablogėjimas, susijęs su senėjimo procesu.

Ketvirtas gerontologinio socialinio darbo aspektas – senų žmonių gerovės socialinės politikos kodeksas. Senų žmonių gerovės laidavimui labai reikšmingas subalansuotas ir išplėtotas komandinis darbas.

Keturi pagrindiniai socialinio darbo tikslai

· Pagerinti pagyvenusių žmonių kompetenciją, problemų įveikimo ir sprendimo galimybes;

· Padėti seniems žmonėms ir jų šeimoms gauti paslaugas (socialiniams darbuotojams veikiant kaip atvejo vadybininkams);

· Plėtoti paslaugas ir bendradarbiauti bei koordinuoti veiklą tarp organizacijų, geriau tenkinant pagyvenusių klientų poreikius negu iki tol;

· Pagerinti sąveiką tarp seno žmogaus ir kitų žmonių, gyvenančių bendruomenėje.

Požiūris į senus žmones ir socialinis darbas

Žodis senatvė dažniausiai asocijuojasi su daugeliu neigiamų įvaizdžių. Viena iš priežasčių – senatvės baimė, kita neigiamas požiūris į senatvę ir senus žmones.

Neigiamos nuostatos pagyvenusių ir senų žmonių atžvilgiu vadinamos eidžizmu.

Požiūris į pagyvenusius žmones įvairuoja, priklausomai nuo kultūrinės terpės: vienose visuomenėse senas amžius asocijuojasi su patirtimi ir išmintimi, kitose susiduriama su visiškai priešinga nuostata. Vis dėlto tyrinėjant įvairias kultūras pastebėta, jog žmogaus funkcionalumas, socialinio vaidmens atlikimas, statusas visuomenėje vertinami labiau, negu chronologinis amžius. Dirbant su pagyvenusiais žmonėmis reikia labai aiškiai suvokti socialinį kontekstą, kuriame išgyvenama senatvė. Gyvenimo kokybė vyresniame amžiuje priklauso nuo to, kokie socialiniai santykiai ir vertybės vyrauja visuomenėje bei platesniame kontekste funkcionuoti, pagaliau nuo paties žmogaus požiūrio į senatvę.

Svarbus darbas su pagyvenusiais žmonėmis aspektas – asmeninės nuostatos šios amžiaus grupės žmonių atžvilgiu ir eidžizmo poveikio mastas. Tad šiame darbe dera pačiam atsakyti į keletą klausimų:

1. Kokia mano asmeninė nuostata pagyvenusių žmonių atžvilgiu?

2. Kokie negatyvūs pagyvenusių žmonių įvaizdžiai man būdingi?

3. Ar nemanau, jog darbas su pagyvenusiais žmonėmis ir jų konsultavimas – tai tik laiko švaistymas?

4. Ar nemanau, jog darbas su pagyvenusiais žmonėmis slegia ir neteikia pasitenkinimo?

Priežastys, dėl kurių įvairių profesijų specialistai neigimai žiūri į pagyvenusius žmones arba stengiasi išvengti darbo su šia amžiaus grupe

· Kyla baimė dėl savo paties senatvės;

· Prisimenami konfliktiniai santykiai su savo tėvais;

· Pagyvenusius žmones atsisakoma konsultuoti, manant, kad nieko naudinga negalima jiems pasiūlyti, nes problemų priežastys slypi neišgydomuose organiniuose smegenų pokyčiuose;

Šiuo metu Jūs matote 51% šio straipsnio.
Matomi 671 žodžiai iš 1321 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.