Socialinis mobilumas
5 (100%) 1 vote

Socialinis mobilumas

Turinys

Įžanga…………………………………………………………………………………………………2

1. Socialinis mobilumas, jo rūšys ir tipai……………………………………………………..………3

1.1 Vertikalus mobilumas………………………………………………………………………….4

1.2 Horizontalus mobilumas……………………………………………………………………….5

2. Karjieros mobilumas……………………………………………………………………………….6

3. Moterų mobilumas…………………………………………………………………………………7

4. Nacionalinių mažumų mobilumas………………………………………………………………….8

Išvados…………………………………………………………………………………………………9

Literatūra…………………………………………………………………………………………….10

Įžanga

„Socialinio mobilumo“ sąvoka paprastai apibūdina individų judėjimą iš vienos socialinės kategorijos (dažniausiai klasės) į kitą.

Žmonių gerbūvis visuomenėje, jų ryšiai su kitais žmonėmis (šeimos nariais, giminėmis, kolegomis, pažįstamais ir pan.), intersai, nuostatos, papročiai, priklauso nuo to, kokią vietą jie užima socialinėje erdvėje. Būtent šią, socialinės erdvės problemą analizavo E. Diurkheimas, P. Burdje. Tačiau pirmasis sociologas, įvedęs „socialinio mobilumo“ sąvoką į sociologiją, pradėjęs nagrinėti jo (socialinio mobilumo) problemą, yra rusų kilmės amerikietis Pitirimas Sorokinas. Būtent jis suformulavo ir charakterizavo pagrindines socialinės erdvės prigimtines idėjas.

Darbo tikslas – analizuoti ir išryškinti socialinio mobilumo rūšis ir tipus.

Šiam tikslui pasiekti išsikeliu tokius uždavinius:

• Išanalizuoti verikalų ir horizontalų mobilumą;

• Atžvelgti karjieros bei tarpgeneracinį mobilumą;

• Apžvelgti moterų ir nacionalinių mažumų mobilumą.

1. Socialinis mobilumas, jo rūšys ir tipai

Socialinis mobilumas – tai svarbūs pozicijų, socialinės padėties, gyvenimo perspektyvų ir gyvenimo būdo pasikeitimai arba perėjimas iš vieno socialinio statuso, pozicijos, į kitą. Socialinis mobilumas apibūdina individų judėjimą iš vienos socialinės kategorijos (dažniausiai klasės) į kitą.

P. Sorokinas atkreipė dėmesį į geometrinę ir socialinę erdvę. Jo nuomone, šios dvi rūšys negali būti nei palyginamos, nei sugretinamos. Tai mokslininkas iliustruoja paprastu ir labai akivaizdžiu pavyzdžiu. Jis rašė, kad žemesnio sluoksnio žmogus gali fiziškai paliesti kilmingą žmogų, tačiau ši aplinkybė visiškai nesumažina tarp jų egzistuojančių ekonominių, prestižo ar valdžios skirtumų. Vadinasi, distancija tarp šių dviejų žmonių išlieka tokia pati, kokia buvo iki prisilietimo. Todėl galime teigti, jog du žmonės, kuriems būdingi žymūs turtiniai ar kitokie socialiniai skirtumai, negali egzisuoti vienoje socialinėje erdvėje, net tuo atveju, jeigu jie būtų vienas kitą apsikabinę.

P.Sorokinas nustatė ir savo darbe užfiksavo įdomią socialinės erdvės charakteristiką – ši erdvė yra įvairiamatė. Tai reiškia, kad individas gali turėti kelis statusus skirtingomis sąlygomis. Todėl sociologas padarė išvadą, jog kiekvienas asmuo gyvena ne vienoje, o keliose socialinėse erdvėse. Erdvės yra tarpusavyje susijusios ir todėl vieno statuso pakeitimas vienoje erdvėje, turi įtakos kitiems statusams ar pozicijoms kitose socialinėse erdvėse. Be to, individas turi „įsisavinti“ kiekvieną socialinę erdvę, turi išmokti palaikyti ryšius su kitais šios erdvės atstovais, pajusti komfortą ir pan.

Rusų ir amerikiečių sociologas Pitirimas Sorokinas, 1927 m. įvedęs šį terminą į sociologiją, išskiria du mobilumo tipus: vertikalųjį ir horizontalųjį. Horizontaliuoju mobilumu vadinami pokyčiai, vykstantys tos pačios klasės lygmenyje, nepereinant už jos ribų. Pavyzdžiui, pilietybės pakeitimas ar perėjimas iš vienos religijos į kitą neturi įtakos individo socialinei padėčiai visuomenės hierarchijoje. Vertikalusis mobilumas, priešingai, yra judėjimas tarp skirtingų socialinių sluoksnių, ir pagal tai, kyla ar smunka socialinė padėtis, jis gali būti kylantis aukštyn arba besileidžiantis žemyn.

Ką reiškia pakilimas aukštyn ir nusileidimas žemyn?

Kildamas aukštyn individas:

1) gauna duagiau socialinių vertybių;

2) lengviau įgyvendina asmeninius sugebėjimus;

3) tampa įvairiapusiškesnis ir įgyja daugiau patyrimo;

4) atsiranda daugiau galimybių jungtis į naujas grupes.

Asmuo, judėdamas žemyn:

1) netenka kai kurių turėtų socialinių vertybių;

2) pradeda objektyviai vertinti save ir pasirenka realesnį tikslą;

3) imasi intensyviau dirbti.

1.1. Vertkalus mobilumas

Vertikalųjį socialinį mobilumą įtakoja įvairūs faktoriai, kuriuos galima skirstyti į pagrindinius ir papildomus.

Pagrindiniai faktoriai:

1. Visuomeninė santvarka. Šiuo požiūriu yra namažų kokybinių skirtumų tarp atvoro ir uždaro tipo visuomenių. Tik atviro ipo visuomenėse nėra formalių ir beveik nėra neformalių socialinio mobilumo apribojimų.

2. Armija. Šis institutas vaidina ypač svarbų vaidmenį tarpvalstybinių ir
pilietinių karų metu.

3. Bažnyčia. Ji turi įtakos vertikaliam socialiniam mobilumui tik tada, kai išauga jos socialinėreikšmė. Bažnyčia perkėlė didelį skaičių žmonių iš apačios į viršų.

Socialinio mobilumo sustiprėjimui turėjo įtakos katalikų bažnyčios priimtas celibatas. Jos autoritetai juridiškai negalėjo turėti vaikų, todėl po jų mirties laisvas pozicijas užimdavo nauji žmonės, dažnai vėl atėję iš žemesniųjų sluoksnių.

4. Švietimas. Labai svarbus šiuolaikinės visuomenės faktorius. Visuomenė, kur mokykla prieinama visiems jos nariams, yra tarsi „socialinis liftas“, kylantis iš pačios visuomenės apačios į viršų. Visuomenės, kur privilegijuotos mokyklos prieinamos tik aukščiausiems sluoksniams, sukuria „socialinį liftą“, kuris skirtas tik viršutiniams socialinio pastato aukštams. Juo naudojasi „aukštesniųjų aukštų“ gyventojai. Tačiau kai kuriose visuomenėse, kai kuriems individams iš žemesniųjų sluoksnių pavyksta pakliūti į tą „mokyklų liftą“ ir jo dėka pakilti.

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 805 žodžiai iš 2589 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.