Sociometrija
5 (100%) 1 vote

Sociometrija

Sociometrijos esmė

Socialinė psichologija nagrinėja psichinius ryšius, kurie atsiranda žmonių bendrijose, kai tuos žmones veikia organizuoti ir stichiniai poveikiai.Socialinė psichologija nagrinėja žmonių sąveiką didesnėse ar mažesnėse grupėse. Tokiai sąveikai tirti socialinėje psichologijoje naudojami įvairūs būdai. Vienas iš jų – sociometrija.

Sociometrija – tai tarpasmeninių pasirinkimų nustatymo metodas; tai sistema tam tikrų būdų, kuriais galima kiekybiškai apibrėžti individų simpatijas, abejingumą ar antipatijas tarpusavio bendravimo ir sąveikos procese. Sociometrinės analizės duomenys plačiai taikomi tiriant asmenybės savijautą grupėje., nustatant pirminių grupių struktūrą, nagrinėjant autoriteto ir valdžios pasiskirstymo mažose grupėse būdus ir formas, diagnozuojant grupės aktyvumo lygį ir t. t.

Šį tyrimų būdą pirmą kartą ketvirtajame dešimtmetyje pasiūlė D. Morenas. Vėliau jis buvo tobulinamas ir modifikuojamas.

Taikant sociometrijos metodą grupės nariams pasiūloma pagal kokius nors kriterijus pasirinkti kitus grupės narius. Klausimai gali būti įvairūs, kaip antai: “Su kuo tu norėtum sėdėti viename suole?”; “…kartu rengtis kontroliniam darbui?”; “…būti vienoje sporto komandoje?” ir t. t.

Tokie klausimai vadinami sociometriniais kriterijais. Jie apima įvairias asmenybių veiklos ir bendravimo grupėse sritis. Tokie kriterijai gali būti siejami su kokios nors užduoties vykdymu, su mokymusi, poilsiu, bendru laiko leidimu ir t. t. Skiriami stiprūs ir silpni pasirinkimo kriterijai. Stiprieji kriterijai susiję su tiriamajam svarbiausiais ir reikšmingiausiais gyvenimo momentais. Darbo, mokslo, bendro poilsio klausimai lemia stipriuosius kriterijus, renkantis partnerį ar partnerius kiekvienai minėtai veiklos ir tarpusavio sąveikos rūšiai. Silpnieji kriterijai – tai klausimai, susiję su momento, situacijos faktoriais: vienkartinių įpareigojimų vykdymas, partnerio budėjimui, žaidimams, neplanuotam pasivaikščiojimui išsirinkimas ir t. t.

Dažniausiai atliekami tyrimai pagal tris kriterijus: pagal gyvenimą kartu (“Su kuo tu norėtum apsigyventi viename name? …kambaryje?” ); pagal darbą (“Su kuo tu norėtum dirbti?” ); pagal poilsį (“Su kuo norėtum kartu atostogauti?”).

Eksperimento tikslumui lemiamos reikšmės turi tiriamajam suteikiamas pasirinkimų skaičius. Pasirinkimas gali būti laisvas (neparametrinis – “Išvardyk tuos klasės draugus, kuriuos tu pasikviestum į gimimo dieną”) ir fiksuotas (parametrinis – “Išvardyk tuos penkis klasės draugus, kuriuos tu pasikviestum į gimimo dieną).

Abiem atvejais tiriamasis paprastai prašomas vardinti išrinktuosius pagal svarbą. Pasirinkimų eilės tvarka paprastai turi didelės reikšmės tarpusavio bendravimo pobūdžio bei dėsningumų analizei. Viena, kai būni šešis kartus išrinktas vienu pirmųjų, ir kita – dešimt kartų, bet vienu paskutiniųjų. Viena, kai tave renka labiausiai gerbiami ir autoritetingi grupės nariai, kita – kai tą patį pasirinkimų skaičių gauni iš mažesnio prestižo asmenų. 10 – 15 žmonių grupėse pasirinkimų skaičiaus geriau neriboti, o 30 – 40 žmonių grupėse geriau leisti daryti 3 – 5 pasirinkimus.

Vykdydamas sociometrinę procedūrą, eksperimentatorius turi, remdamasis tyrimų tikslais, uždaviniais, aiškiai nusakyti pasinkimų kriterijų ir jų skaičių. Šio darbo rezultatas yra apklausos kortelė. Ji turi būti lakoniška ir labai aiški. Ją sudaro kreipimasis į tiriamąjį, apklausos tikslo aiškinimas, pildymo instrukcija, klausimai, atsakymų paslapties išsaugojimo garantija, padėka.

Sociometrinių tyrimų eiga labai priklauso ir nuo eksperimentatoriaus asmenybės, nuo jo mokėjimo užmegzti kontaktą su grupės nariais, paaiškinti jiems būsimų matavimų prasmę ir svarbą.

Sociometrinio tyrimo aprašymas

Sociometrinį tyrimą vykdžiau Rietavo aukštesniosios žemės ūkio mokyklos buhaterinės apskaitos specialybės trečio kurso studentų grupėje. Jaunuoliai šioje grupėje jau bendrauja treti metai, todėl, manau, jų santykiai yra pakankamai nusistovėję. Sociometriniame tyrime dalyvavo 21 studentas. Jiems buvo pateiktas vienas sociometrinio pasirinkimo kriterijus: “ Su kuo norėtum vykti į savo išsvajotą kelionę?”, atsakymų skaičius nebuvo ribojamas, taip pat buvo nurodomi tik teigiami grupės narių pasirinkimai.

Šiuo metu Jūs matote 50% šio straipsnio.
Matomi 624 žodžiai iš 1240 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.