Spausdintuvai ref
5 (100%) 1 vote

Spausdintuvai ref

SPAUSDINTUVAI

KAUNAS 2005 m.

TURINYS

TURINYS 1

INFORMACIJOS IŠVEDIMO PRIEMONĖS 2

SPAUSDINTUVAI 2

TEKSTO SPAUSDINIMAS 2

GRAFINIŲ VAIZDŲ SPAUSDINIMAS 3

ADATINIAI MATRICINIAI (Dot-Matrix) SPAUSDINTUVAI 4

RAŠALINIAI (Ink-Jet) SPAUSDINTUVAI 5

PAGRINDINĖS DALYS IR JŲ FUNKCIJOS 6

TERMINIAI (Thermal) SPAUSDINTUVAI 11

LAZERINIAI SPAUSDINTUVAI 11

SPALVOTIEJI SPAUSDINTUVAI 13

Adatiniai spausdintuvai 13

Rašaliniai spausdintuvai 15

Terminiai spausdintuvai 16

Lazeriniai spausdintuvai 17

NAUDOTA LITERATŪRA 19

INFORMACIJOS IŠVEDIMO PRIEMONĖS

Grafinė informacija iš personalinio kompiuterio dažniausiai yra išvedama į displėjaus ekraną, spausdintuvu atspausdinamas arba braižytuvu nubraižoma popieriuje. Didesnei auditorijai informacija gali būti rodoma per specialią PK valdomč skystųjų kristalų skaidrę projektoriumi skaidrėms demonstruoti arba su PK sujungtu specialiu projektoriumi. PK per jame esantį garsekalbiuką arba per papildomą įrangą gali, pavyzdžiui, griežtimelodijas, skaityti tekstą. Iš jo išvedamą informaciją galima įrašyti į vaizdo magnetofoną.

SPAUSDINTUVAI

TEKSTO SPAUSDINIMAS

PK spausdintuvai spausdina tekstą, specialius grafinius simbolius ir grafinius vaizdus. Teksto ir grafinių simbolių spausdinimą PK valdo, siųsdamas spausdintuvui ne simbolio formos aprašymą, o ASCII (American Standart Code For Information Interchange). Simbolių lentelės kodus (G priedas). Visą ASCII lentelę sudaro 256 simboliai. Kiekvieno simbolio kodo ilgis yra 8 bitai (vinas bitas), nes juo galima perduoti 28 =256 skirtingas kombinacijas. Kodai nuo 33 iki 127 visuomet atitinka tuos pačius simbolius. Pavyzdžiui, raidė „A“ perduodama dvejetainiu kodu „01000001“, nes jos eilės numeris lentelėje yra 65. Kitus kodus atitinkantys simboliai įvairiuose spausdintuvuose gali skirtis ir yra naudojami grafiniams, įvairių kalbų ar kitokiems specifiniams simboliams užkoduoti. Sparčiai plintant PK po visą pasaulį, 256 vienetų lentelėje nebetelpa visų vartotojų kalbų specifiniai simboliai todėl, ją ruošiamasi pakeisti suderinama 65536 vienetų (kodo ilgis 2 baitai) UNIKODE lentele, kurioje telpa ne tik visų tautų rašto ženklai, bet ir daugybė specifinių simbolių.

Kiekviename spausdintuve yra ROM su plačiausiai vartojamų šriftų simbolių etalonų rinkiniais. Į juos galima įdėti papildomus ROM su kitų šriftų rinkiniais. Be to, į spausdintuvo RAM galima įkrauti savo šriftus iš PK, pvz., lietuviškas raides, kurių nėra pastoviojoje spausdintuvo atmintyje. Į RAM įrašyti simboliai išsitrina išjungus spausdintuvą. Spausdinamo simbolio konfigūracija priklauso nuo spausdintuve esančio etalono. Spausdintuvas gali spausdinti kelias šrifto modifikacijas, pavyzdžiui, standartinį, pastorintą, pasvirusį, pabrauktą, sumažintą, pakeltą, nuleistą ir kt.

Spausdintuve esanti RAM ne tik sudaro sąlygas naudotis savais simboliais, bet ir leidžia PK, įrašius į ją informaciją, tęsti darbą, nelaukiant, kol ši informacija bus atspausdinta. Spausdintuvai turi nuo kelių kilobaitų iki kelių megabaitų talpos RAM.

Plačiausiai naudojami spausdintuvai, spausdinantys 80 ir 132 simbolių pločio dokumentus.

GRAFINIŲ VAIZDŲ SPAUSDINIMAS

Spausdinant grafinius vaizdus (pvz., diagramas, paveikslėlius, grafinius šriftus), spausdintuvui iš PK yra perduodama informacija apie kiekvieno taško koordinate, jo ryškumą ar spalvą. Šiuo atveju tuo pačiu kanalu reikia perduoti daug daugiau informacijos negu perduodant simbolių kodus, todėl spausdinama daug lėčiau. Taško ryškumą ar spalvą spausdintuvas keičia, sudarydamas vaizdo tašką iš keleto baltų ir juodų arba skirtingų spalvų taškelių matricos. Sudarius tašką iš 2x2matricos, gaunami 5juodumo atspalviai, o maišant 3 pagrindines spalvas, – net 5x5x5= 125 atspalviai. Taškeliai žiūrovui turi susilieti į vieną tašką, todėl spausdintuvai turi turėti didelę skiriamąją gebą. Ji matuojama taškų skaičiumi colyje arba centimetre.

Spalvotas vaizdas baltame popieriuje gaunamas maišant žalsvus (Cyan), rožinius (Magenta), geltonus (Yellow) dažus. Toks spalvų rinkinys sutrumpintai žymimas CMY. C neturi raudonos, M – geltonos, o Y – mėlynos spalvos. Maišant C, M ir Y spalvas, gaunamos kitos pagrindinės spalvos: mėlyna, žalia, raudona, ir juosva. Vaizdui pagerinti papildomai naudojama juoda spalva (Black). Toks spalvų rinkinys žymimas CMYK.

Kiekvienas spausdintuvas yra autonominis įrenginys, savarankiškai spausdinantis iš PK įrašytą informaciją. Dauguma jų sujungiami su PK lygiagrečiuoju „Centronics“ ar nuosekliuoju RS 232 interfeisais. Šių interfeisų greičio pakanka spausdinti tekstui, tačiau jie yra lėtoki grafiniams vaizdams spausdinti. Greiti lygiagretūs spausdintuvai, spausdinantysis karto visą eilutę ar puslapį, su PK sujungiami kur kas greitesniu vaizdo interfeisu.

Pagal spausdinimo būdą spausdintuvai skirstmi į adatinius, rašalinius, lazerinius, terminius.

ADATINIAI MATRICINIAI (Dot-Matrix) SPAUSDINTUVAI

T ai Lietuvoje dar gana paplitę spausdintuvai. Jie skiriasi adatėlių skaičiumi galvutėje, spausdinimo kokybe ir greičiu. Populiariausi yra 9 ir 24 adatų spausdintuvai. Adatėlės galvutėje yra išdėstytos vertikaliai vienu ir kitais
stulpeliais. Adatėles valdo atskiri elektromagnetai. Tarp galvutės ir popieriaus yra dažais įmirkyta juostelė. Adatėlės smūgiu dažai yra perkeliami ant popieriaus. Vaizdas yra sudaromas iš taškų. Vaizdo kokybė priklauso nuo taškų tankio. Minimalus adatėlės skersmuo 0,2mm, nes plonesnė lenda kiaurai per juostelę.

Kiekviena adatėlė turi savo kodą. Spausdinant koduojamos aštuonios adatėlės. Jeigu adatėlių yra daugiau, jos suskirstomos grupėmis po aštuonias. Pvz., devynių adatėlių spausdintuvui pasiuntus kodą 4, veiks 6-toji nuo viršaus, pasiuntus kodą 6 (2+4), veiks 6-oji ir 7-oji adatėlės, o pasiuntus kodą 56 (8+16+32), bus sužadintos 3, 4 ir 5 adatėlės. Adatėlės vienu metu atspausdina vieną stulpelį.

Tekstas spausdinamas dviem režimais – juodraščio (Draft) ir švarraščio (LQ – Letter Quality ar NLQ – Near Letter Quality). NLQ yra būdingas devynių adatų, o LQ – daugiau adatų turintiems spausdintuvams. LQ ar NLQ režimu spausdinama maždaug tris kartus lėčiau, tačiau spaudos kokybė daug geresnė, nes taškai spausdinami kur kas tankiau. Šiuolaikinių adatinių spausdintuvų darbo greitis svyruoja nuo 150 iki 530 simbolių per sekundę (cps – Caracters per Seconds). Jų skiriamoji geba (dpi – Dots per Inch) yra iki 360×360 taškų viename colyje, o RAM – nuo kelių iki kelių dešimčių kilobaitų. Greitieji spausdintuvai turi kelias spausdinimo galvutes.

Adatiniai spausdintuvai yra triukšmingi ir spausdina prasčiau už kitus spausdintuvus. Tačiau jais spausdinti kainuoja kur kas pigiau, nes naudojama palyginti pigi dažančioji juostelė, kurią galima atnaujinti, be to kiti spausdintuvai negali spausdinti kopijų per kalkę.

RAŠALINIAI (Ink-Jet) SPAUSDINTUVAI

Rašaliniai spausdintuvai dirba tyliau, nes spausdina taškais purkšdami specialų rašalą ir neliečia popieriaus. Jie spausdina geriau, o kainuoja panašiai kaip ir adatiniai. Tačiau palyginti brangus yra rašalas, kurį kai kada tenka keisti kartu su spausdinimo galvute, todėl šių spausdintuvų eksploatacija gerokai brangesnė. Kiekvienos spalvotos rašalui purkšti yra keli stulpeliu išdėstyti elektrinio signalo valdomi purkštukai. Nespalvotam spausdintuvui pakaktų vieno purkštukų stulpelio ir rašalo indelio purkštukai yra miniatiūriniai, jų angos plika akimi sunkiai įžiūrimos.

Spausdintuvams naudojamas skystasis arba plastiškasis rašalas.

Skystasis rašalas purškiamas tolydžiai arba impulsais. Pirmuoju atveju, labai smulkūs rašalo lašeliai purškiami visą spausdinimo laiką (daugiau negu 50000 lašelių per sekundę). Lašeliai yra įelektrinami ir elektriniu lauku nukreipiami į reikiamą dokumento vietą arba į rašalo surinktuvą. Antruoju atveju, lašelis rašalo yra išpurškiamas atėjus elektriniam signalui. Slėgiui, reikalingas rašalui išpurkšti, sukuriamas pjezoelementais arba staigiai jį užvirinant. Naudojant skystąjį rašalą, spausdinimo kokybė labai priklauso nuo popieriaus. Mažiau jautrus popieriui ir kontrastingesnis yra pigmentinis rašalas.

Plastiškiausias rašalas skystėja šildomas specialiajame indelyje po to per šildomą galvutę purškiamas lašeliais (impulsais) ant popieriaus, kur jis vėl sukietėja. Šis rašalas neįsigeria į popierių ir jame neišsilieja, be to, jis negaruoja, nekinta jo klampumas, todėl neužsikemša purkštukai.

Rašalinių spausdintuvų skiriamoji geba yra iki 720×720 taškų colyje, spausdinimo greitis 3 – 5 nespalvoti puslapiai per minutę, RAM – nuo 32 iki 512 Kbaitų. Spalvotai spausdinama maždaug penkis kartus lėčiau. Beveik visi šiuo metu gaminami rašaliniai spausdintuvai yra spalvoti. Dabar tai populiariausi spausdintuvai.

Juodai balto (monochrominio) spausdinimo atveju rašaliniai spausdintuvai užtikrina kokybę, prilygstančią pigių lazerinių spausdintuvų spausdinimo kokybei. Tačiau jei spausdinimo mechanizmas bus nesureguliuotas arba žemos kokybės, spausdinant pustoniais atvaizduotus objektus, gali būti matomos šviesos ar tamsios horizontalios juostos, o vertikalios linijos gali būti spausdinamos su trūkiais ar perstūmimais. Perkant spausdintuvą būtina patikrinti, ar jis neturi šių defektų.

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 1309 žodžiai iš 4293 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.