Stresas
5 (100%) 1 vote

Stresas

11211.Streso sąvoka

Streso sąvoka vartojama nevienareikšmiškai. Kartais ji taikoma grėsmei arba iššūkiui,o kartais atsakui į grėsmę ar iššūkį apibūdinti.Kad būtų šios abi reikšmės, stresą galime apibrėžti kaip bendrą procesą, kuriuo įvertiname ir reaguojame į tam tikrus grėsmę ar iššūkį keliančius įvykius, vadinamuosius stresorius. Stresoriaus poveikis gali būti teigiamas, kai jis mus aktyvina ir motyvuoja įveikti sunkumus. Tačiau daug dažniau stresoriai kelia grėsmę mums- mūsų visuomenei padėčiai bei saugumui darbe, mūsų mylimųjų – sveikatai ir gerovei, mūsų giliems įsitikinimams bei savivalzdžiui (Hobfoll, 1989). Toks stiprus arba užsitęsęs stresas gali turėti žalingų psichinių ar fiziologinių padarinių.2.Stresų priežastys ir pasekmės,būdai stresui pašalinti.

Jau seniai medikai domėjosi stresu, bet tik trečiajame šio amžiaus dešimtmetyje įrodę, kad streso reakcija yra vieningas, psichika ir kūną apimančios, sistemos dalis.

Nuo to, kaip mes vertiname tam tikrus savo gyvenimo įvykius, priklauso streso stiprumas. Vienas žmogus girdėdamas kažkokį triukšmą namuose neatkreipia į tai dėmesį, o kitas išsigąstą nes įtarė kad į namus kažkas įsibrovė. iš knygų supratau kad mokslininkus labiausiai domina, kokią įtaką žmogaus sveikatai turi trys stresorių rūšys:

Katastrofos

Kasdieniniai sunkumai

Svarbus gyvenimo pokyčiai.

2.1 Katastrofos- tai didelio masto įvykiai,kurių neįmanoma numatyti,stichinės nelaimės.Tokių įvykių metu žmonės paprastai padeda vienas kitam ir stengiasi nuraminti vienas kitą, tačiau tai gali labai sutrikdyti jų sveikatą.Tai įrodė Paulas ir Geraldas Adamsai[1984], tyrinėdami 1980 metais išsiveržusio Šv.Elenos ugnikalnio ir jo pelenų nuošliaužų padarinius.Po stichinių nelaimių tokių sutrikimų kaip depresija ir nerimas skaičius padidėjo vidutiniškai 17%. Tarp pabėgėlių, palikusių tėvynę,nemažai žmonių, turinčių psichikos sutrikimų. Jie patiria stresą, nutraukdami ryšius su tėvine, atsiskirdami nuo šeimos ir turėdami prisitaikyti prie svetimos kultūros, kuri skiriasi savo kalba, tautiškumu, gyvenimo sąlygomis bei socialinėmis normomis[Williams ir Berry,1991].

2.2 Kasdieniniai sunkumai- Kasdieniniai pykčiai, nelaimingi įvykiai gali būti svarbiausia streso priežastys.Šie kasdieniniai sunkumai susiję su ilgomis eilėmis banke ar parduotuvėje, užklupusi lietumi, kai neturime skėčio. Vieni žmonės į tai paprasčiausiai nekreipia dėmesio, kitus tokie nepatogumai labai suerzina.

2.3 Svarbus gyvenimo pokyčiai- tai žmogaus asmeninio gyvenimo pokyčiai

Mylimo žmogaus mirtis;

Prarastas darbas;

Vedybos;

Skyrybos;

Vaiko gimimas.

Nacionalinė mokslų akademija, atlikusi tokių tyrimų apžvalgą, atskleidė, kad našliai[našlės], žmonės, atleisti iš darbo ir išsiskyrę, yra mažiau atsparūs ligoms [Dohrenwend ir kt.1982]. Suomijoje atliktas 96000 našlių gyvenimo tyrimas patvirtino šį reiškinį: mirties per savaitę po sutuoktinio netekties rizika yra dvigubai didesnė [Kaprio ir kt.,1987]. Patiriant iš karto keletą krizių, rizika dar labiau padidėja.Vedybos, mūsų gyvenime nėra tokie pavojingi sveikatai kaip neigiami,pvz.atleidimas iš darbo. Išėjimas į pensiją gali padidinti stresą, o kitiems –sumažinti.Abortas sukelia stresą moterims,kurių dorovinės nuostatos tam prieštarauja ir kurių nepalaiko partneris arba tėvai.

2.4 Neštumas

Citata:

“Jūs laukiatės vaiko, tapsi motina.Prasideda naujas gyvenimo etapas.Per ateinančius devynis mėnesius pasikeis ir kūnas ir siela.Pajausite atsakomybę už naują gyvybę, kuri visiškai patikėta jūsų rūpesčiai ir globai…”

Kiek vienam nėščios moters vadovėlyje parašyta nuo A iki Z kiekvienas aspektas.Ką daryti trūkus pūslei. Kaip rasti tinkamą gimdymo kliniką. Ar galimas seksas nėštumo metu. Ir, nepaisant to, daugeliui moterų nėštumas, gimdymas ir pirmieji mėnesiai po to yra painūs, problemiški ir įtempti- būtent kupini stresų.

Niekad nepagalvoji kad neštumas gali būti toks stresas,aš džiaugiaus kai pastojau bet tai buvo tik pradžia, pirmus 5 mėnesius as vėmiau, važiuodama autobusu turėjau retkarčiais išlipt nes siūbuodavo,paskutinius neštumo mėnesiai yra greičiausiai patys sunkiausieji nes tik tada pradedi susimastit kokia as busiu mama.Kas mane laukia toliau?Kaip man vienai reikės susidoroti su visom problemom?Ką reikės daryt kai vaikas susirgs?ir kt.klausimai kurie kyla savaime. Dabar aš suprantu kodėl kai kurios moteris po gimdymo depresija.

Holmeso ir Rajės skalėje iš 100 galimų streso taškų nėštumui skirta 40, po to einančiam gimdymui- 39 taškai.Kaip jau pastebėta, šita skalė supaprastinta realybę.Joje nieko nepasakyta apie nėštumo eigą,nieko apie tai, kaip kiekviena moteris šioje situacijoje išgyvena stresą, taip pat ji neatskleidžia išorinių gyvenimo sąlygų tuo mementu, kai tai vyksta.Kiekvienai moteriai nėštumas yra kitaip vertintinas jos gyvenimo tarpsnis.Ir kiekviena moteris šį tarpsnį turi įveikti savaip – pagal galimybes ir sugebėjimus.

Stresas yra
neatskiriama gyvenimo dalis. Jo išvengti kartais nėra nei galimybių, nei reikalo- jis gali būti ne tik priešas, bet ir draugas. Priešu jis tampa tik tuomet kai žmogus praranda situacijos kontrolės svertus: aplinkos spaudimas didėja, tuo tarpu galimybes jam pasipriešinti mąžta.

Žmonės stresą įgyvendina ir vertina labai individualiai.Tai, kas vienam yra kankinantis stresas, kitam- tik adrenalino “injekcija.” Kai kuriem stresas- tai tiesiog būtinybe ir gyvenimo norma:

Vieni veržiasi prie sportines masšinos vairo;

Dirba aktoriais, žurnalistais;

Šoka su parašiutu ir t.t.

Stresas kažkuria prasme primena vandenį, varvantį į užkimštą rezervuarą: kai šis jau pilnas, dar vienas lašas- ir vanduo pasipila per kraštus. Adrenalino poveikis nėra tik negatyvus.Daugelis žmonių, praėjus pavojui, galūnės netrukus sušyla, burnos sausumas praeina, adrenalinas iš raumenų pasišalina, ir atstatoma normali organizmo funkcijų pusiausvyrą. Polinkį stresams nulemia keletas faktorių.

Tai asmenybės savybės,

savęs vertinimas,

pasitikėjimas savimi,

aplinkinių parama,

bendra sveikatos būklė.

Pozityvus savęs vertinimas yra vienas svarbiausių prieš stresą nukreiptų ginklų. Jis daro didelę įtaką elgsenai, manieroms ir reakcijai į aplinką.Žemo savęs vertinimo priežastis yra dažniausiai bedarbystė. Individai, kurie sugeba kontroliuoti save ir savo gyvenimą, pajėgia atlaikyti tai, kas pametusiems kontrolės svertus kelia nepakeliamą stresą PVZ. Aerouostu dispečeriai. Aerouostu dispečeriai patiria mažiausią stresą, kai tarpu aptarnaujantis personalas, skundėsi psichologinėmis problemomis.

Chroniškas stresas tampa rimtų ligų priežastimi. Jis kaltas ir dėl didelės dalies autoavariju, bei kitų problemų. Tai sąrašas ligų, pripažistamu potencialiomis streso pasėkmėmis:

alkoholizmas ir narkomanija;

alergijos;

depresija;

cukraus diabetas;

viduriu putimas;

galvos skausmai;

nevirškinimas;

migrena;

miego sutrikimas;

tuberkulioze.

Neskaičiuojant visų šių specifinių problemų, stresas turi ir daugiau netiesioginių sąsajų su ligomis: vienas iš jų įrodytos,kitos – tik įtariamos.

Geroji naujiena apie stresą yra ta, kad stresą galima efektyviai gydyti.Žinoma, geriau jau nepakliūtu į gilus streso bedugnę. Todėl reikėtu laikytis streso profilaktikos principų. Antistresiniai aspektai butu šie:

geri draugai;

fizine veikla;

Šiuo metu Jūs matote 50% šio straipsnio.
Matomi 1151 žodžiai iš 2301 žodžių.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA (kaina 0,87 €) ir įveskite gautą kodą į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.