Stresas2
5 (100%) 1 vote

Stresas2

Įvadas

Darbo apsauga – tai teisinių, socialinių ekonominių, techninių, higieninių ir organizacinių priemonių sistema. Jos tikslas – užtikrinti saugų darbą, apsaugoti žmogaus sveikatą ir ilgam išsaugoti darbingumą gamybos procese.

Kiekvienas žmogus turi teisę laisvai pasirinkti darbą bei verslą, turėti tinkamas, saugias ir sveikas darbo sąlygas.

Darbuotojų sauga ir sveikata – visos prevencinės priemonės, skirtos darbuotojų darbingumui, sveikatai ir gyvybei darbe išsaugoti, kurios naudojamos ir planuojamos visuose įmonės veiklos etapuose, kad darbuotojai būtų apsaugoti nuo profesinės rizikos arba ji būtų kiek įmanoma sumažinta.

Šiam tikslui įgyvendinti sprendžiami tokie uždaviniai ir numatomos šios priemonės: darbuotojų saugos ir sveikatos, gamybinės buities gerinimas, darbo vietų tobulinimas techniniu ir organizaciniu požiūriu; darbų saugos ir darbo medicinos teisinio reguliavimo sistemos kūrimas; darbuotojų saugos ir sveikatos mokymo sistemos kūrimas ir mokslo plėtra; darbuotojų saugos ir sveikatos valdymo sistemos kūrimas.

Šių priemonių įgyvendinimas sumažins nelaimingų atsitikimų darbe skaičių ir sergamumą profesinėmis ligomis.

Stresas, emocinis išsekimas ir kaip apsisaugoti nuo to

STRESAS IR EMOCINIS IŠSEKIMAS. Stresas pastaraisiais metais tapo vienu iš neteisingiausiai suprantamų ir labiausiai ne vietoje vartojamų žodžių. Paprastai stresu vadiname viską, kas nemalonu, kas mus slegia – taip, kaip amerikiečiai visokiais atvejais tvirtina, jog jie jaučiasi „sudegę”. Stresas dažniausiai sukelia neigiamus pojūčius, jį lydi irzlumas, nerimas ir depresija. Neretai jis sukelia ir fizinius pojūčius, tokius kaip galvos skausmai, padidintas kraujospūdis, žarnyno sutrikimai, nemiga. Ar jūsų darbas sukels stresą, priklausys nuo pusiausvyros tarp jums keliamų reikalavimų ir darbe sukurtų aplinkos sąlygų bei jūsų sugebėjimų ir norų. Medicinos terminų žodyne stresas apibūdinamas taip: „Organizmo būsena, kuri pasižymi specifiniu sindromu (simpatinų suaktyvėjimas, didesnis katecholaminų išsiskyrimas, padidėjęs kraujospūdis ir t.t.), bet gali būti sukelta ir įvairių nespeficifinių dirgiklių (infekcijų, sužeidimų, taip pat pykčio, džiaugsmo ir kt). Stresą galima suvokti ir kaip išorinius poveikius, prie kurių organizmas nepakankamai prisitaikė: operacijos, apsinuodijimas, nėštumas. Psichinis stresas atsiranda dėl specifinių reikalavimų ir subjektyvių įveikimo galimybių neatitikimo…”. Paprasčiau sakant, stresas — tai įtempta būsena, per dideli reikalavimai. Stresas gali veikti žmogų ir teigiamai, ir neigiamai. Stresas gali paversti žmogų dirgliu, bet jis gali būti ir uždeganti kibirkštis, stimuliuojanti įgyvendinti idėjas.

Moteriai namų rūpesčiai, šeima, vaikai kartu su darbe keliamais reikalavimais gali tapti stipriu streso šaltiniu.

Stresą gali sukelti ir nuolatiniai reikalavimai, kurių jūs negalite patenkinti, tačiau lygiai taip pat ir tai, kad darbo sąlygos neleidžia jums parodyti, ką sugebate.

Nuolat trunkantis stresa, kurį priimate kaip neigiamą reiškinį, ilgainiui gali išsekinti emociškai. Medicinoje tai apibūdinama kaip ,,nėra susidomėjimo, apatija kolegoms, emocinis nuovargis, pasireiškiantis teigiamų emocijų nebuvimu, pagalbos ir užuojautos savo pacientams stoka’’.

Emocinis pervargimas neleidžia blaiviai mąstyti, kritiškai vertinti aplinkybių, tinkamai spręsti. Neretai emociškai pavargęs žmogus negali normaliai pakelti darbo krūvio ir ima ieškoti nusiraminimo ir jėgų pastiprinimo – ima vartoti įvairius medikamentus, gerti rūkyti, vartoti narkotikus.

Pirmas žingsnis, norint atsikratyti emocinio nuovargio – pačiam sau prisipažinti, kad jis yra. Tai ne visuomet lengva, nes procesas klastingas. Kartais kolegos pastebi, kad žmogus staiga pasikeitė, o tai gali būti geras pretekstas pasikalbėti apie slegiančias problemas. Netgi emociškai išsekę žmonės linkę neigti, kad taip yra.

Trys streso fazės:

1. Aliarmas – susideda iš šoko fazės ir prieš ją nukreiptos reguliavimo fazės. Tačiau organizmas dažnausiai sugeba tik iš dalies pašalinti šoko sukeltus kūno temperatūros, kraujospūdžio, skrandžio ir žarnyno audinių funkcijų sutrikimus.

2. Ilgalaikių stresų metu pasipriešinimo fazėje mobilizuojamos visos reguliuoti padedančios jėgos ir jos dažniausiai laimi. Tačiau jei stresas tęsiasi labai ilgai, neįmanoma išvengti žalos organizmo audiniams.

3. Hormoninė sistema išsenka. Dabar organizmas nustoja gintis. Dėl to dažniausiai susergama ar net mirštama.

KAIP APSISAUGOTI NUO STRESO IR EMOCINIO IŠSEKIMO. Jeigu jūs ar jūsų kolegos kai kada patiriate emocinį išsekimą, derėtų peržiūrėti kitus savo gyvenimo aspektus, ir įvertinti, ar jie nedidina emocinio išsekimo. Jei esate emociškai sudirgęs, gal yra kitų priežasčių, pavyzdžiui, santuokiniai nesklandumai, spaudimas šeimoje? Jeigu vienintelis motyvas, dėl kurio einate į darbą, yra atlyginimas, ar nesigilinote, kodėl atliekate šį darbą?

Vieno atlikto tyrimo duomenys parodė, kad emocinis išsekimas yra tiek kolektyvinė, tiek ir individuali asmeninė prolema ir kad reikia taisyti reikalus tiek vienoje, tiek ir antroje srityje. Tyrimai parodė, kad teigiama darbo ir socialinė aplinka ir parama sprendžiant problemas labai gerai padeda
atsikratyti pervargymo. Nurodomi du pervargimo mažinimo mechanizmai – įtampos mažinimas ir problemų sprendimas. Buvo nustatyta, kad problemų sprendimo mechanizmas yra daug efektyvesnis, nes jis pašalina streso priežastį. Įtampos mažinimas nėra toks efektyvus, nes jis pašalina tik emocinį streso aspektą, todėl nėra efektyvus, mažinant emocinį išsekimą. Emocinis išsekimas greičiausiai susijęs su didesniu nerviniu išsekimu.

Kiti tyrinėtojai nurodo tam tikras darbines situacijas, kurios galėtų neblogai pašalinti stresą. Jei darbe laikomasi lygybės principo (nėra aukštesnių ar žemesnių pareigomis, bet visi yra žmonės, kurie atlieka tą ar kitą paskirtą darbą), sudaromos vienodos galimybės tobulėti profesiškai, visa tai veikia teigiamai. Pateikiami pavyzdžiai apie formalias ir neformalias paramos grupes, kurios stengiasi kovoti ir nugalėti neigiamus jausmus, skatina tobulėti profesiškai, kuria efektyvią karjeros sistemą ir sudaro konkurencinę atlyginimų sistemą. Kitos, teigiamą įtaką turinčios priemonės yra lankstūs darbo grafikai, aiškiai apibrėžta kiekvieno atsakomybė darbe, galimybė pasitarti su administracijos darbuotojais, kurie yra prieinami ir kompetentingi savo srityje.

Šiuo metu Jūs matote 32% šio straipsnio.
Matomi 964 žodžiai iš 2980 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.