Stuburas
5 (100%) 1 vote

Stuburas

Dr. Jenny Sutcliffe „ Kaip įveikti nugaros negalavimus“

NUGAROS ANATOMINĖ SANDARA

Stuburo struktūra

Stiebo pavidalo konstrukcija – stuburas yra nuostabus inžinerijos kūrinys, atliekantis daugybę funkcijų ir galintis atlaikyti įvairias perkrovas ir įtampą. Jis susideda iš 34 tarpusavyje sunertų dalmenų – slankstelių, kuriuos vieną nuo kito skiria kremzlinės plokštelės – tarpslanksteliniai diskai. Į vientisą konstrukciją stuburą jungia tvirti raiščiai bei tarpslanksteliniai sąnariai. Tokia konstrukcija yra nepaprastai tvirta ir kartu labai lanksti. Tačiau bemaž kiekvieną gyvenimo minutę stuburui tenka vienoks ar kitoks krūvis, todėl tai yra labiausiai pažeidžiama skeleto dalis, dažnai tampanti skausmo ir kitų negalavimų šaltiniu.

Stuburo funkcijos

 Stuburas yra galvos ir kitų skeleto dalių atrama.

 Palaiko statmeną kūno padėtį.

 Apsaugo stuburo kanale esančias nugaros smegenis, kurios jungia galvos smegenis su kitomis nervų sistemos dalimis.

 Sudaro pagrindą prie kurio yra prisitvirtinę raumenys ir šonkauliai.

 Amortizuoja smūgius.

 Dėl savo sandaros leidžia atlikti įvairius kūno judesius.

Stuburo dalys

 Septyni kaklo slanksteliai laiko galvą ir palaiko jos pusiausvyrą. Prie pat kaukolės pagrindo esantys du ypatingos sandaros slanksteliai – atlantas ir ašinis slankstelis – sudaro tarsi universalios sandaros sąnarį, leidžiantį sukioti bei į visas puses lenkti galvą.

 Prie dvylikos krūtinės slankstelių prisitvirtinę šonkauliai sudaro krūtinės ląstą. Krūtinės ląsta yra tokios apimties , kad įkvepiant oro plaučiai gali išsiplėsti iki maksimalaus tūrio. Krūtinės ląstos kaulai apsaugo itin jautrius gyvybinius organus.

 Penki juosmens slanksteliai sudaro juosmenį. Jie jungiasi su kryžmeniu, esančiu virš sėdmenų.

 Penki tarpusavyje suaugę slanksteliai kartu su dubeniu sudaro tvirtą kaulinį skydą, saugantį šlapimo pūslę ir lyties organus.

 Apatinėje dalyje esantis stuburgalis ( uodegikaulis ) yra rudimentinė uodegos liekana. Ji susideda iš keturių tarpusavyje suaugusių kaulinių plokštelių ir žmogaus organizme jokių funkcijų neatlieka.

Stuburo linkiai

Nugara nėra ir neturi būti visiškai tiesi. Stuburo linkiai amortizuoja smūgius ir padeda išlaikyti statmeną kūno padėtį. Krūtinės ir kryžmens srityje stuburas yra palinkęs į išorę – tai pirminiai linkiai, taip vadinami dėl to, kad juos žmogus turi nuo gimimo. Kaklo ir juosmens srityje stuburas yra įlinkęs į vidų. Kaklo linkis susiformuoja kai kūdikis išmoksta laikyti galvą, juosmens linkis atsiranda jam išmokus sėdėti. Žiūrint iš šono matyti, kad kaklo ir juosmens linkiai įgaubti, o krūtinės ir kryžmens išgaubti.

Natūrali spyruoklė

Dėl linkių stuburas veikia kaip spyruoklė ir nesunkiai atlaiko žemės traukos jėgos poveikį bei einant ar bėgant patiriamus smūgius. Jei žmogus nuolat būna pernelyg išsitiesęs ar kūprinasi, sutrinka stuburo, jį palaikančių raumenų bei raiščių funkcijos ir jie nebe taip gerai atlaiko smūgius ir apkrovas. Raumenys ir raiščiai pertempiami arba patys per daug įsitempi, stuburo slanksteliai bei juos jungiantys sąnariai per sunkiai apkraunami ir tai sukelia nugaros skausmus.

Stuburo iškrypimai

Medicinoje juosmeninės stuburo dalies iškrypimas į priekį vadinamas lordoze, o stuburo iškrypimas į užpakalį – kifoze. Jei stuburas pernelyg išlinkęs abiem kryptimis, toks jo iškrypimas vadinamas kifolordoze. Kartais stuburas iškrypsta į šoną ir įgyja S ar C raidės formą. Šis defektas – skoliozė – dažnai būna įgimtas, bet jis gali atsirasti ir dėl blogos laikysenos, kai vienoje nugaros pusėje raumenys būna pernelyg įsitempę.

Slankstelių struktūra

Dauguma slankstelių susideda iš penkių dalių:

 Pagrindinė dalis – slankstelio kūnas, kurį sudaro akytoji kaulinė medžiaga, iš paviršiaus dengiama tankiosios medžiagos, kuri tvirtumu prilygsta dramblio kaului. Elastinga akytoji medžiaga sudaryta iš daugybės susiraizgiusių kaulinių skaidulų. Kadangi per stuburą kūno svoris perkeliamas į klubus, o per juos – į kojas, arčiau dubens esantys slanksteliai yra stambesni nei viršutiniai, kad galėtų atlaikyti didesnį krūvį.

 Slankstelio lanką sudaro kietas kaulinis audinys, supantis jo angą. Iš slankstelio angų susideda stuburo kanalas, kuriame yra nugaros smegenys: jis prasideda ties kaukolės ertme ir baigiasi ties kryžkaulio žiotimis.

 Iš slankstelio kūno išeina trys ataugos: iš šonų – skersinės ataugos, per vidurį – keterinė. Keterines ataugas galima apčiuopti per odą – ties šiais gumburėliais yra raumenų ir raiščių jungtys.

Tarpslanksteliniai sąnariai

Slanksteliai turi po keturias sąnarines ataugas – tai briaunotos skersinių ataugų išaugos. Sąnarinės ataugos kiekvieną slankstelį jungia su apačioje ir viršuje esančiais slanksteliais.

Tarpslanksteliniai diskai

Tarp slankstelių yra įsiterpusios apsauginės kremzlinės plokštelės – tarpslanksteliniai diskai. Jie amortizuoja smūgius, padeda atlaikyti spaudimą ir suteikia stuburui lankstumo. Tarpslankstelinis diskas primena suplotą karamelinį saldainį su tirštu įdaru. Diskas turi drebučių pavidalo branduolį (nucleus pulposus ), kurio procentus sudaro vanduo. Branduolį supa iš elastingų
skaidulų sudaryti žiedai, vadinami annular fibrosa. Diskai leidžia stuburui judėti kaip vandens pripildytos pūslės.

Disko išvarža

Stovint, ką nors keliant ir darant kitus judesius tarpslanksteliniams diskams tenka didžiulis krūvis ir jie gali pasislinkti į kito slankstelio kūno vidų ar išorę. Paprastai diskas atgauna normalią formą ilsintis ar miegant. Tačiau dėl perkrovos nucleus pulposus gali prasiveržti pro pažeistą kietą savo dangalą. Tai ir yra disko išvarža, arba prolapsas, dėl kurio spaudžiamas nervas sukelia skausmus.

Raiščiai

Tai stiprios jungiamojo audinio juostos, jungiančios kaulus, sutvirtinančios ir apsaugančios sąnarius. Raiščiai yra paslankūs, bet gali išsitempti tik iki tam tikro ilgio, todėl riboja judesių amplitudę ir kryptį. Svarbiausi – išilginiai stuburo raiščiai tęsiasi per visą stuburą. Šie raiščiai prisitvirtinę prie slankstelių kūnų iš viršaus ir šonuose. Kiti raiščiai jungia slankstelius tarpusavyje – jie prisitvirtinę prie ataugų ir gaubia tarpslankstelinius sąnarius. Per mažai judant raiščiai tampa ne tokie paslankūs, o nuo per didelių krūvių persitempia. Pirmuoju atveju raiščiai varžo judesius, antruoju – judesių amplitudė tampa per didelė.

Nugaros raumenys

Nugaros raumenys išsidėstę keliais sluoksniais. Nė vienas raumuo neina skersai nugaros centro, kur yra stuburas. Visi nugaros raumenys yra poriniai.

 Gilieji nugaros raumenys yra trumpi – tęsiasi tik nuo vieno slankstelio iki kito. Šių raumenų audinys tankus. Kol raumenys abipus slankstelių yra vienodo stiprumo, tol slanksteliai būna išsirikiavę taisyklinga linija ir stovint ar sėdint išlaikoma reikiama stuburo padėtis.

 Viduriniame sluoksnyje esantys nugaros raumenys yra juostos pavidalo, dauguma jų prasideda dubens srityje. Jie išsidėstę vėduokle, prisitvirtinę prie slankstelių, šonkaulių ir net siekia galvą. Šių raumenų veikla susijusi su didžiaisiais nugaros raumenimis, kurie reguliuoja laikyseną.

 Paviršiuje yra trikampio formos didieji nugaros raumenys, prisitvirtinę prie keterinių stuburo ataugų, menčių ir pečių sąnarių. Šie galingi raumenys palaiko stabilią liemens padėtį, kai rankomis atliekami įvairūs judesiai, ypač ką nors keliant. Paviršiuje taip pat yra raumuo, kuriam susitraukiant kūnas įgyja statmeną padėtį.

Pilvo raumenys

Pilvo raumenys veikia priešinga kryptimi nei nugaros raumenys ir yra tarsi jų atsvara. Jiems susitraukiant stuburas gali rietis į priekį, o krūtinės ląsta palenkiama arčiau dubens.

 Juosmeniniai raumenys (psoas) yra gilieji pilvo raumenys, prisitvirtinę prie liemens slankstelių, klubo sąnarių ir šonkaulių. Susitraukdami psoas suspaudžia juosmens slankstelių diskus sėdantis iš gulimos padėties.

 Kitų didžiųjų pilvo raumenų poveikis stuburui netiesioginis. Susitraukdami jie suspaudžia pilvo ertmę ir perima dalį krūvio iš nugaros. Jei pilvo raumenys suglebę, didžiausia našta, ypač ką nors keliant, tenka stuburui ir nugaros raumenims.

Judesių įvairovė

Stovimoje padėtyje stuburo struktūra leidžia atlikti daugybę judesių. Didžiausia judesių amplitudė yra lenkiantis į priekį.

Judriausios nugaros dalys

Kaklo ir juosmeninėje dalyje galima atlikti kur kas daugiau nugaros judesių nei krūtinės srityje. Tai priklauso nuo slankstelių ir diskų storio bei raiščių paslankumo. Beje, sukamuosius judesius daugiausia padeda atlikti krūtinės slanksteliai. Juosmeninė stuburo dalis prisideda prie 80 procentų judesių atliekamų lenkiantis į priekį, todėl ši stuburo dalis dažnai pertempiama. 20 procentų judesių, atliekama tarp 4 ir 5 slankstelio, 60 procentų – tarp 5 juosmens ir 1 kryžmens slankstelio.

Nugaros smegenys

Viena svarbiausių stuburo funkcijų – apsaugoti nugaros smegenis. Nugaros smegenys jungia galvos smegenis su periferine nervų sistema, siųsdamos į galvos smegenis impulsus iš viso organizmo ir perduodamos iš galvos smegenų signalus, reguliuojančius raumenų veiklą. Stuburo trauma, pažeidžianti nugaros smegenis ar jų ataugas, gali sukelti bet kurios kūno dalies skausmą ar net paralyžių.

Nugaros smegenų sandara

Nugaros smegenys yra centrinės nervų sistemos dalis. Nugaros smegenų ilgis yra apie 45 cm, jos tęsiasi nuo pailgųjų smegenų iki juosmens, kur nervai išsišakoja. Šis nervų pluoštas lotyniškai vadinamas cauda equina (arklio uodega).

 Nugaros smegenys yra ilgo cilindro formos. Jose yra daug kraujagyslių, o jų šerdį sudaro nervinės skaidulos. Iš nugaros smegenų vienodais tarpais pro tarpslankstelines angas yra išlindę nugariniai nervai. Jie jungiančiomis šakutėmis jungiasi su vegetacine nervų sistema – per nugarinius nervus impulsai pasiekia kiekvieną kūno dalį.

 Nugaros smegenis nuo pažeidimų saugo tvirtos stuburo kanalo sienelės, trumpieji stuburo raiščiai ir raumenys. Nugaros smegenys plūduriuoja tam tikrame skystyje, kurį sulaiko nugaros smegenis gaubiantys trijų koncentriškų vamzdelių pavidalo dangalai – dura. Smegenų skystis amortizuoja smūgius ir saugo stuburą nuo spaudimo.

 Nugaros smegenys gali išsitempti keičiant kūno padėtį ir stuburo išnirimo, lūžio ar skilimo atveju yra palyginti retai pažeidžiamos.

Nugariniai nervai

Nugariniai nervai susideda iš milijonų nervinių skaidulų, arba neuronų. Skiriamos
rūšys:

 Judinamieji, arba motoriniai, nervai kontroliuoja raumenų judesius.

 Juntamieji, arba sensoriniai, nervai perduoda impulsus iš receptorių (juntamųjų nervų galūnėlių) į nugaros ir galvos smegenis.

 Mišrūs nervai susideda iš motorinių ir sensorinių skaidulų. Visi nugariniai nervai yra mišrūs. Į galvos smegenis jie perduoda sensorinius impulsus, o atgal iš galvos smegenų – motorinius. Nugarinių nervų šakos tiksliai siunčia impulsus reikiama kryptimi į įvairias kūno vietas.

Kaklo srityje esantys nugariniai nervai inervuoja rankas ir pečius. Krūtinės srityje esantys nugariniai nervai inervuoja liemenį. Liemens ir kryžmens srityje esantys nervai inervuoja klubus ir kojas.

Atskiro nugarinio nervo inervuojamas nugaros plotas vadinamas dermatomu. Liemens srityje permatomai sudaro taisyklingus segmentus. Galūnėse šios struktūros sudėtingesnės – vieną segmentą gali inervuoti du nugariniai nervai. Tačiau bet kokiu atveju, tirdamas nugaros smegenų veiklos sutrikimus, gydytojas pagal tam tikro odos ploto nutirpimą ar skausmą gali nustatyti, kurie nugariniai nervai pažeisti. Pavyzdžiui, nutirpę ar skausmingi pečiai rodo, kad spaudžiamas nervas tarp trečiojo ir ketvirtojo kaklo slankstelio.

CHRONIŠKAS NUGAROS SKAUSMAS

Problemos dėl raumenų

Labiausiai paplitusi chroniško nugaros skausmo priežastis – per daug suspaustas stuburas ar jo dalis, Kai slanksteliai per smarkiai trinasi vienas į kitą. Dėl to tarpslanksteliniai diskai sustandėja ir suplokštėja, tarpslankstelinių sąnarių jungiami kaulai per daug priglunda vienas prie kito, dyla slankstelių briaunos arba ant jų atsiranda mažyčių kaulinių išaugų – osteofitų. Dažnai stuburas per smarkiai susispaudžia dėl nejudraus gyvenimo būdo, netaisyklingos laikysenos, netolygios nugaros raumenų veiklos ar nusilpusių pilvo raumenų. Toliau apžvelgiami raumenų veiklos sutrikimai.

Nejudrus gyvenimo būdas

Kai raumenys nepakankamai gauna darbo, jie praranda gebėjimą smarkiai susitraukinėti ir nusilpsta. Išglebę raumenys nebeatlieka savo funkcijų audinių komplekse ir nepajėgia išlaikyti reikiamos nugaros padėties. Kad raumenys nenusilptų, užtenka reguliariai daryti lengvą mankštą.

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 1879 žodžiai iš 6224 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.