Suomijos kultūra
5 (100%) 1 vote

Suomijos kultūra

Literatūra

Žymiausi rašytojai:

· Mika Walter

· Paavo Haavikko

· Tove Jansson

· Antti Tuuri

Seniausios literatūros tradicijos yra suomių.Tai liaudies kūryba.Ją sudaro pasakojimai,apsakymai,legendos,patarlės,priežo-džiai ir epinė poezija.

Žymiausias suomių epas – tai “Kalevala”kurią parašė Elias Lonnrot(1802 – 1884).Užsirašinėdamas runas,E.Lenrotas pastebėjo jog jos jungiasi į tam tikrus ciklus.Tuomet rašytojui ir kilo mintis sukonstruoti ar galbūt atkurti vientisą liaudies epą.Pirmasis “Kalevalos” leidimas pasirodė 1835 m.Vėliau,sukaupus papildomos informacijos ,sukeitus kai kuriuos epizodus vietomis,buvo parengtas antrasis,penkiasdešimties giesmių,22 795-ių eilučių “Kalevalos”variantas,išleistas 1849 m.Tyrinėtojai nustatė,jog 3% teksto parašė pats E.Lenrotas,tikriausiai siekdamas padaryti kūrinį visiškai rišlų ir sklandų.Šio rašytojo vardas siejamas su visame pasaulyje išgarsėjusiu ir daugiau kaip į trisdešimt kalbų išverstu suomių epu “Kalevala”.

Kiti rašytojai:

· Frons Sillanpaa (1888 – 1964) buvo seniausia suomių rašytoja kada nors gavusi Nobelio premiją už nuopelnus literatūros srityje.Antrasis pasaulinis karas pastebimai pakeitė literatūros bruožus. Įkvėpti XIX a. vyravusios romantizmo srovės suomiai ir literatūroje ir dailės srityse,rodė,kad reikia sekti tautos taku,simbolizuoti šalies nepriklausomybę egzistavimui…

Teatras

Suomijoje teatrai gyvuoja jau nuo XIX amžiaus.Tada kiekvienas klubas ar bendrovės,kad ir pačios mažiausios,turėjo savo nuosavą teatrą,kuriame buvo rodomi vaidinimai,skaitoma poezija…O pačios mažiausios organizacijos,kurios teatrų neturėdavo,pačios aplankydavo teatrus didesniuose miestuose.

Pirmasis dramos teatras buvo įkurtas Viipure mieste.

Teatras Suomijoje yra ta vieta,kur kiekvienas šios šalies gyventojas gali susikaupti,išlieti savo jausmus…

Šokiai

Pagrindinis šokis Suomijoje – tai Tango.Šioje šalyje rengiami Tango šokio festivaliai.

Netrukus po karo metu draudimo žmonėms aukštinti šokius,Suomijoje žaibo greitumu paplito šokiai po atviru dangumi.Kaimuose būdavo statomos platformos,ant kurių buvo šokamas valsas ar fokstrotas.

Tačiau visąlaik neabejotinu favoritu buvo laikomas Tango šokis,kurį šokdami suomiai galėjo išreikšti savo emocijas,troškimus ir liepsnojančią aistrą…

Buitis

· Samiai(taip save vadino suomiai) – anksčiau vilkėdavo iš

Šiuo metu Jūs matote 50% šio straipsnio.
Matomi 354 žodžiai iš 705 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.