Sv kryžiaus atradimo bažnyčia ir dominikonų vienuolynas
5 (100%) 1 vote

Sv kryžiaus atradimo bažnyčia ir dominikonų vienuolynas

Kalvarijos – tai atminimas Jėzaus Kristaus kančių kelio, kurį jis nuėjo po paskutinės vakarienės iki nukryžiavimo. Europoje jos pradetos statyti 15a.

1661 m. iš Vilniaus pagaliau buvo išvyti paskutiniai rusų caro Aleksejaus Michailovičiaus kareiviai. 6 metus buvo niokojama sostinė. Kazokai apiplėšė bažnyčias ir vienuolynus, buvo nuimti varpai, nudraskyti vario stogai, sudeginti pastatai. Kaip padėka Dievui už krašto išvadavimą buvo nutarta pastatyti Kryžiaus kelio stotis. Vienuoliams Dominikonams buvo paskirta 7 valakų (apie 140 hektarų ) žemės. Mišku apaugusiame, stačiais šlaitais išraižytame Neries slėnyje pradedama statyti pirmoji bažnyčia, vienuolynas ir Kryžiaus kelio koplyčios. Statybos baigtos buvo 1669 m.

XVIII a. viduryje Viešpaties kančių kelias atnaujinamas, tikslinamas planas, mūrijimos naujos koplyčios. Pastatomos 35 stotys, iš jų 19 mūrinių, taip pat 7 mediniai ir 1 mūriniai vartai, tiltas per Baltupio upelį, prie koplyčių buvo atvežta pašventintos Jeruzalės žemės. XIX a. Šv. Kryžiaus Kelias rūpestingai prižiūrimas. 1883 m. dailininkas Juozapas Balzukevičius nutapė naujus koplyčių paveikslus. Vilniaus Verkių Kalvarijos tapo visos Lietuvos, ypač Vilniaus krašto maldininkų lankymosi vieta. Per Sekmines čia susirinkdavo keliolika tūkstančių žmonių. 1941 m. bolševikai uždraudė lankyti Kryžiaus kelią. 1962 m. beveik visos koplyšios buvo sunaikintos, išliko tik 4 prie Šv. Kryžiaus atradimo bažnyčios. Bet užmirštos jos niekada nebuvo. Kiekvieną pavasarį Koplyčių vietos buvo pažymimos iš gėlių, žalumynų ir akmenėlių sudėtais kryžiais.

Šiuo metu Jūs matote 61% šio straipsnio.
Matomi 254 žodžiai iš 419 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.