Svarbiausia telšių rajono įmonė
5 (100%) 1 vote

Svarbiausia telšių rajono įmonė

Svarbiausia Telšių rajono įmonė

AB “Mažeikių nafta” – didžiausia ne tik Lietuvos, bet ir Baltijos šalių akcinė bendrovė, vienintelė Telšių regione naftą perdirbinėjanti įmonė. Jos atsiradimas siejamas su 1970m. pradėtu projektavimu, statybos aikštelės ruošimu. Nutiestas Novopolocko – Mažeikių naftotiekis, pastatyti valymo įrengimai, atlikti kiti paruošiamieji darbai. “Naftos” statybos vieta buvo pasirinkta atsižvelgiant į hidrologines sąlygas, atstumų naftotiekiu ir geležinkeliu sutrumpinimą. Tai leido taupyti lėšas, skirtas naujos įmonės statybai.

1980m. balandžio mėn. pagamintas pirmasis naftos produktas – mazutas, kuris buvo supiltas į vagonus – cisternas ir išveštas į Naujosios Akmenės cemento gamyklą. 1981m. įmonėje jau buvo gaminama 11 –kos pavadinimų produktų: benzininis kuras, mazutas, suskystintos dujos ir kt.

Įmonės stabiliai veiklai labai svarbus ritmingas naftos tiekimas. Iki Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo nafta buvo ritmingai tiekiama ir perdirbama. Keičiantis politinei situacijai, naftos tiekimas dėl įvairių priežasčių pradėjo mažėti. Dabar jos gaunama perpus mažiau.

AB “Mažeikių nafta” gamina įvairių markių aukšto oktaningumo neetiliuotą benziną, benziną su multifunkciniais priedais “Ventus”, vasarinį ir žieminį dyzelinį, reaktyvinį kurą, bei kitus naftos produktus, turinčius paklausą ne tik Lietuvoje. Technologiniu lygiu ir gaminamos produkcijos kokybe įmonė prilygsta geriausioms Europos naftos įmonėms. Projektinis įmonės galingumas – iki 15 mln. tonų naftos.

Įmonė ne tik perdirba naftos žaliavą, gamina įvairius naftos produktus, bet ir užsiima mažmenine ir didmenine naftos produktų gamybą, importo ir eksporto operacijomis, konsultuoja komercinės veikos ir valdymo vadovus. Įmonėje dirba 3400 žmonių. Čia dirba nemažai specialistų. Atlyginimai už darbą įmonėje neblogi, palyginus su kitomis ūkio šakomis. Be to naftininkai remia kultūros centrą, teikia labdarą, skiria lėšų visuomeninėms organizacijoms ir bažnyčios statybai. Leidžia bendrovės savaitraštį “Fakelas”. Todėl galima teigti, kad visuomenėje susiformavęs teigiamas požiūris į naftininkų bendruomenę. Tad galima drąsiai pasakyti, jog naftos perdirbimo įmonės statyba rajone, dėl kurios buvo išlieta daug emocijų, pasiteisino. Visi mato, kad ji atliko nemažą vaidmenį stiprinant respublikos ekonomiką, aprūpinant šalies ūkiį naftos produktais.

Žinoma ekologiniu atžvilgiu yra problemų, įmonė, kaip ir kiekvienas chemijos pramonės objektas, teršia gamtą.dėl to čia įsteigta aplinkos apsaugos tarnyba ir sanitarinė labaratorija, kurios kontroliuoja ir imasi priemonių, kad tarša būtų kuo mažesnė.

-4-

Nuo 1995m. naftos perdirbimo įmonei vadovauja G. Kiesius. Prieš tai vadovavo P. Jensius – tai pirmasis gamyklos vadovas, po jo – A. Maslovas, B. Vainora. Tai metais buvo įsteigta akcinė bendrovė “Mažeikių nafta”, kurios apie 90 proc. akcijų valdo valstybė. Pradedama rengtis įmonės privatizavimui. 1998m. respublikos ūkio ministras V. Babiliuspasirašė protokolą su JAV kompanija “Williams” dėl investicijų. Ši įmonė numato ‘Nafta”modernizuoti, rasti rinkų produkcijai.

1999m. pradėtas naftos eksportas per Būtingės terminalą. Tais pačiais metais buvo sustapdytasnaftos tiekimas iš Rusijos. Rytų naftos bendrovė “LUKoil” siekia įsigyti koncerno akcijų ir operatoriaus (valdymo) teisių…. 1998m. dėl kainų kritimo naftos ūkyje bendrovė patyrė daugiau nei 90 mln. litų nuostolių. Dėl šių bėdų, taip teigia žiniasklaida, dalis kaltės tenka ir amerikiečių kompanijai “Williams”. Sunkiai sekėsi derybos su amerikiečiaisdėl darbuotojų socialinių garantijų (kad žmonės nebūtų atleisti iš darbo).

Juodeikių naftos perdirbimo gigantas tapo koncerno centru. Sudėtingus gamybos procesus joje valdo ir tobulina šimtai talentingų aukšto lygio specialistų: inžinierių, technologų… įmonė tapo žinoma ne tik Europoje, bet ir už Atlanto.

JAV kompanija kredituos “Mažeikių naftą”

1994m. “Lietuvos ryte” buvo rašyta, kad Mažeikių valstybinė įmonė “Nafta” Vilniuje pasirašė bendradarbiavimo sutartį su JAV kompanijos ABB padaliniu “ABB Lummus Crest, Inc.”. sutartį pasirašė “Naftos” generalinis direktorius B. Vainora.

Pagal pasirašytą sutartį per ABB padalinį “Nafta” turėjo gauti 20 mln. JAV dolerių kreditą. Įmonės ganeralinio direktoriaus pavaduotojas G.Kiesius pasakė, kad tai bus kreditas, už kurį “Nafta”, skaičiuojant dabartinėmis kainomis, nupirks 180-190 tūkstančių tonų naftos.

Pagal sutartį nafta turės atkeliauti iš Rusijos. Dalį žaliavos teiks kompanija “LUKoil”.

Pagal pasirašytą sutartį amerikiečių kompanija dalyvaus “Naftos” modernizavimo programoje, kuri bus sudaroma abiejų sutarties šalių ir atliekamos “atviros knygos” principu. Tai reiškia, kad nė vienas sutarties šalies žinksnis nebus daromas be susitarimo su kita.

Tikimasi, kad pagal šią programą naftos perdirbimo gamykla bus rekonstruota. O kitų metų pabaigoje numatyta pastatyti 4 mln. JAV dolerių kainuojančią benzino maišymo stotį. Apskaičiuota,

-5-

kad nauja stotis per metus duos apie 12 mln. dolerių pelno. Vėliau bus rekonstruojami kiti įrenginiai. Rekonstrukcijos tikslas, kad
“Naftoje” gaminamas benzinas atitiks pasaulinius standartus.

Šiandien šios aukštos kokybės reikalavimus atitinka tik Mažeikiuose gaminamas dyzelinis kuras, žibalas, tarpinis benzino gamybos produktas pentanheksano frakcija – ši produkcija parduodama Vakaruose.

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 778 žodžiai iš 2550 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.