Svarbiausios anri matiso kūrybos
5 (100%) 1 vote

Svarbiausios anri matiso kūrybos

Svarbiausios Anri Matiso kūrybos

ir gyvenimo datos

1869 m.¬ – gruodžio 31d. Le Kato miestelyje grūdų pirklio šeimoje gimė Anri Emilis Benua Matisas.

1887 – 1888 m. – Baigęs vidurinį mokslą, jis studijuoja teisę Paryžiaus universitete ir 1888 m. išlaiko teisininko kvalifikacijos egzaminus.

1890 m. – Turėdamas visus metus gulėti patale dėl apendicito,jis ima piešti,kad galėtų prasiblaškyti.Pasveikęs išdekoruoja,išdažo savo senelių būstą Le Kato miestelyje.

1891 m. – Vis labiau jausdamas potraukį prie dailės, tėvui nebeprieštaraujant jis meta tarnybą pas advokatą ir apsigyvena Paryžiuje, kad atsidėtų dailės studijoms.Įsirašo į Žiuliano akademiją, kur dirba vadovaujamas Bugero.

1892 m. – Jis palieka Žiuliano akademiją ir Įstoja į Giustavo Moro ateljė,kur mokosi penkerius metus;čia susitinka su Ruo (Rouault), Kamuenu (Camoin),Mangenu (Manguin).Lanko ir Dekoratyvinės dailės mokyklos vakarinius kursus,kur susidrįaugauja su Markė (marquet).Jis dirba taip pat Ivono (Yvon) ateljė Aukštojoje dailės mokykloje.

1894 m. – Gimsta jo duktė Margerita,kurios motiną Ameli Pareir jis ves 1898 m.

1896-1897 m. – Jis eksponuoja keturis paveikslus Nacionalinės dailės draugijos salone ir susilaukia tam tikro pasisekimo.Valstybę nuperka iš jo drobę “ Skaitanti moteris” valstybės prezidento būstui Rambujė rūmuose. Vasarą jis praleidžia Bel Ilio saloje su impresionistų bičiuliu Džonu Raselu,kuris jį supažindina su Rodeno ir Pisaro daile.Matisas žavisi impresionistų darbais, patekusiais į Luvrą pagal Kaiboto testamentą.

1899 m. – gimsta antras tapytojo vaikas- Žanas.

1900 m. – Gimsta Pjeras, trečias ir pasutinis Matisų vaikas.

1904 m. – birželio męnesį – pirma jo paroda pas Ambruazą Volarą.

1905 m. – Matisas kartu su Derenu praleidžia vasarą Koliūre;Rudens salone su savo bendraminčiais eksponuoja naujų kūrinių.Jų akį rėžiančios spalvos kelia publikos pasipiktinimą, ir kritikas Luji Voselis Matisą ir jo draugus pavadina les Fauves – “laukiniais žvėrimis”;iš čia dailės srovės pavasinimas- fovizmas.

1906 m. – Jis vėl eksponuoja savo kūrinius Rudens salone kartu su Fovistais Mangenu, Markė, Bjetu, Piuji, Vlaminku, Derenu, Frijezu, Van Dongenu, Ruo. – Pirma Matiso kelionė į Afriką, į Alžyrą; jam padaro didelį įspūdį šio krašto dailieji amatai, ypač tekstilė ir keramika.Jis sukuria savo pirmas litografijas ir nutapo “ Natiurmortą su raudonu kilimu”.

1908 m. – Norėdamas supažindinti su savo idėjomis jaunus dailininkus, Matisas atidaro mokyklą, kurią lanko daugiausia užsieniečiai. Ji gyvuoja tik iki 1911m. Niujorke įvyksta jo pirma personalinė paroda anapus Atlanto.Fotomenininkas Alfredas Štyglicas savo galerijoje eksponuoja daug Matiso piešinių, akvarelių, litografijų ir ofortų; publikai jie patinka, bet kritika atsiliepia daugiausia neigiamai.Jis nutapo “Raudoną deserto stalą” ir nulipdo skulptūrą“Dvi negrės”

1090 m. – Rusų kolekcionierius Ščiukinas užsako jam du didelius dekoratyvinius pano- “Šokį” ir “Muziką”.Jis nulipdo “Vingriąją”,“Didelę nuogą susigūžusią moterį” ir bareljefą “ Nugara” I.

1910 m. – Didelė Matiso kūrinių personalinė paroda Bernheimo jaunimo galerijoj, Paryžiuje.

1911 m. – Matisas nuvyksta į Maskvą žiūrėti, kaip pas Ščiukiną įtaisomi dekoratyviniai pano-“Šokis” ir “Muzika”. Jį sužavi rusų ikonos, kurių dėka, anot jo, perprato bizantinę tapybą.Tam tikri tų ikonų dekoratyviniai ritmai vaidins svarbų vaidmenį jo dailės kūryboje.

1916 m. – Matisas pirmąkart žiemą praleidžia Nicoje;tai taps jam įpročiu.Veikiant slegiančiaia karo atmosferai, jo paletėje šviesius, ryškius tonus dabar keičia tamsių – žalių, rudų, pilkų, violetinių, juodų – tonų gama.Laiške Derenui jis skundžiasi,kad turi gyventi nuolatiniame nerime ir nežinioje. Nutapo “Marokiečius” ir “Moliūgus”.

Šiuo metu Jūs matote 55% šio straipsnio.
Matomi 577 žodžiai iš 1042 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.