Sveikatą veikiantys elgsenos ir gyvensenos veiksniai
5 (100%) 1 vote

Sveikatą veikiantys elgsenos ir gyvensenos veiksniaiSVEIKATĄ VEIKIANTYS ELGSENOS IR GYVENSENOS VEIKSNIAI

REFERATAS

Darbą atliko:

Darbą priėmė:

Kaunas, 2005

TURINYS

ĮVADAS 3

1. RŪKYMAS KAIP SVEIKATĄ ĮTAKOJANTIS VEIKSNYS 5

2. ALKOHOLIO POVEIKIS ŽMOGAUS ORGANIZMUI 6

3. FIZINIS AKTYVUMAS ŽMOGAUS GYVENIME 8

4. RACIONALI IR NERACIONALI MITYBA 9

IŠVADOS 13

LITERATŪRA 14

PRIEDAI…………………………………………………………………………………………………………………………..15

ĮVADAS

Įvairiais amžių laikotarpiais žmoniją vargino ligos. Pirmykščiai žmonės manė, jog ligas siunčia kaip išbandymus jiems. Tada buvo natūrali atranka ir silpni gimę kūdikiai paprastai neišgyvendavo. Viduramžiais atsirado būrėjų, užkalbėtojų, žolininkių, kurios bandė padėti sergantiems, tačiau krikščionybės skleidėjai jas niekindavo ir dažnai sudegindavo ant laužo kaip raganas. Tais laikais žmonės nemanė, kad jų sveikata turi kažkas pasirūpinti. Būdavo taip, kaip Dievulis davė, tiek gyvendavo, sveikas ar ligotas.

19 amžiuje vystantis kapitalistinei industrijai, pasaulis keitėsi, modernėjo, atsirado naujos ligos, kurios plito kaip infekcinės epidemijos, kitų žymiai daugėjo, nes didėjo gyvenimo tempas, keitėsi gyvenimo sąlygos. Karo metais plito maras, raupai, karo patirtas siaubas streso ir traumų pavidale.

Iki XIX amžiaus jokios organizuotos veiklos, kaip išvengti ligų bei stiprinti sveikatą nėra žinoma. Buvo laikomasi įvairių nuomonių, diskusijose buvo kalbama, kad epideminių ligų plitimas siejamas su aplinka, blogu oru. „Miazmų“ arba „blogo oro“ teorijos teigė, kad miestuose ar varginguose rajonuose įvairiomis ligomis sergama dėl blogo oro.“ (R. Kalėdinė, J. Petrauskienė, A. Rimpela, 14 psl.) Buvo tikimasi, kad izoliacija ir švari aplinka padės pagerinti sveikatą.

XIX amž. pabaigoje infekcinių ligų kilmė pradėta aiškinti „germų teorija“. Visuomenės sveikata turėjo būti stiprinama bakteriologijos mokslo atradimais.

Po antrojo pasaulinio karo sparčiai plėtėsi gydymo įstaigų tinklas bei tobulėjo medicinos technologijos. Šiuo laikotarpiu sveikata vertinama negatyviais rodikliais, o žmogų imta laikyti gydytojų veiklos ir gydymo objektu.

Nors 1948 m. PSO priėmė ir iki šiol vartojamą sveikatos apibrėžimą, teigiantį, kad sveikata yra visapusė fizinė, dvasinė ir socialinė gerovė. Sovietmečiu šis apibrėžimas nebuvo reikšmingas ir tik apie 1970 metus pradėtas kritikuoti kasdieninio gyvenimo „medikamentinimą“. „1978 m. Alma Atos konferencijoje išsamiai išnagrinėta PSO priimta sveikatos koncepcija ir idėja apie bendrą sveikatos stiprinimo strategiją, pagal kurią bendromis medicininio bei kitų įvairių socialinių ir ekonominių sektorių pastangomis būrų siekiama pagerinti gyventojų sveikatą.“ (R. Kalėdinė ir kt. 16 psl.)

1984 m. PSO regioninis EU komitetas priėmė „Sveikatos visiems 2000„ strategiją. Šioje strategijoje numatyta visuomenės sveikatos problemų sprendimo ir sveikatos stiprinimo priemonių visuma.

Otavos sveikatos stiprinimo chartijoje, priimtoje 1986 m. akcentuojama, kad sveikata yra vienas svarbiausių socialinių ir asmeninių gyvenimo išteklių. Pakito požiūris į pačių žmonių galimybes stiprinti savo sveikatą. Žmogus tapo atsakingas už savo sveikatą, bet ne medicinos darbuotojai. Sveikatos priežiūros specialistai turi atlikti tik konsultanto vaidmenį, o pačiam žmogui paliekama galimybė spręsti ar jis naudosis medikų patarimais.

Praktinis šios chartijos nutarimų įgyvendinimas prasidėjo atkūrus Lietuvos nepriklausomybę. Tik reformavus sveikatos apsaugos sistemą, žmogus pagaliau suprato, kad tik jis pats yra atsakingas už savo sveikatą. Kad 50 % jo sveikatos priklausys nuo to, kokia bus jo gyvensena, 20 % lems paveldimumas, 10 % – aplinkos įtaka, asmens priežiūros įstaigos lems 10 % žmogaus sveikatos.

Savo darbe aš kalbėsiu apie sveikatą įtakojančius veiksnius, nes manau, kad jie labai didele dalimi lemia žmogaus sveikatą. Aš pasirinkau rūkymą, alkoholio, fizinio aktyvumo ir mitybos veiksnius.

Darbo tikslas – išanalizuoti, kaip sveikatą įtakoja žalingi įpročiai, fizinis aktyvumas ir mityba.

Uždaviniai:

1. Rūkymo kaip vienas dažniausių buitinių priklausomybių analizė;

2. Alkoholio poveikio sveikatai analizė;

3. Fizinio aktyvumo kaip XXI amžiaus problemos aktualumas;

4. Racionalios ir neracionalios mitybos įtaka sveikatai

1. RŪKYMAS KAIP SVEIKATĄ ĮTAKOJANTIS VEIKSNYS

Rūkymas yra svarbiausia susirgimo priklausomybe priežastis, kurią galima keisti ne medikamentais, o psichologiškai. Kodėl pradedama rūkyti? Populiariausias aiškinimas – bihevioristiniu požiūriu – išmokimas stebint. Stebint rūkančius tėvus, draugus. Kitas galimas aiškinimas pagal Maslow hierarchijos piramidę nepatenkinti kūdikystėje patys pagrindiniai fiziologiniai poveikiai, žmogus išaugo nepasitikintis savimi, todėl, norint pritapti prie draugų cigaretės dūmas suteikia drąsos ir vyriškumo. Pagal S. Freudą galima manyti, kad žmogus užsifiksavo vienoje iš raidos stadijų ir jam būtinas poreikis panašus į čiulpimą.

Tabakas – bulvinių šeimos daugiametis žolinis augalas. Cigaretėms naudojami susmulkinti ir atitinkamai apdoroti jo lapai.

Rūkymo paplitimą lemia tabake esančios medžiagos –
nikotino savybė paveikti žmogaus e. n. s., sukelti tam tikrą euforinę būseną, jaučiamą lengvumu, maloniu jauduliu, dvasiniu pakilimu. Genetiniu požiūriu šis potraukis rūkyti gali būti paveldėtas iš tėvų, senelių, mamų ir močiučių. Priklausomybė nikotinui ypač greitai susiformuoja iki 25 metų amžiaus.

Tabake yra 0,7 – 4,8 % nikotino. Jis labai nuodingas. Mirtina dozė 50 – 160 mg. Tokį kiekį galima gauti surūkius 15 – 20 cigarečių iš karto. Kai į organizmą nikotino patenka per daug, žmogus miršta nuo kvėpavimo centro paralyžiaus.

Organizmui negaunant nikotino atsiranda abstinencinis sindromas, kuris pasireiškia dusuliu, kosuliu, galvos skausmais, dirglumu, nemiga, pykčiu ir nenugalimu noru rūkyti.

„Rūkymas yra labiausiai paplitusi buitinė narkomanija, žalojanti žmonių sveikatą“ (M. Černiauskienė. 29 psl.). cigaretės dūmuose yra apie 4000 cheminių junginių, kurie išsiskiria į aplinką, iš jų apie 40 nuodingų, tarp jų ir sukeliančių vėžį kancerogeninių medžiagų. Rūkantieji labai kenkia ne tik savo, bet ir aplinkinių sveikatai. Jei nerūkantis išbus vieną valandą prirūkytoje patalpoje, tai jis „pasyviai surūkys“ 4 cigaretes. Ypač blogai dūmai veikia vaikus. Jie pasidaro išsiblaškę, neramūs, pablyškę, blogai miega, sumažėja apetitas. Vėžio centro mokslininkai (1997) pasyvių rūkalių organizme surado stiprią vėžį sukeliančią medžiagą NNK (4 etilnitrozamin – 1 butanonas), kuri sukelia plaučių adenokarcinomą. Taip pat tyrimai rodo, kad pasyvus rūkymas vaikams padidina cholesterolio kiekį kraujyje, tuo padidindamas širdies ligų riziką.

Patys rūkoriai, kurie užtraukia dūmus giliai į kvėpavimo takus, nikotino įkvepia 90 %, o neužtraukiantieji – 10 %.

Kokie pakitimai vyksta paties rūkančiojo organizme? Pirmiausia ryškūs pakitimai įvyksta širdies – kraujagyslių sistemoje. Nikotinas siaurina, užkemša vainikines širdies kraujagysles, sukelia aterosklerozę, išeminę širdies ligą, pagreitina MS, užkalkėja ir susiaurėja kojų kraujagyslės, vystosi galūnių gangrena. Labiausiai kenčia rūkančiųjų plaučiai. Didėja kraujospūdis, padažnėja pulsas. Rūkorius vargina kosulys, nes dūmai paralyžuoja trachėjas ir bronchų virpamąjį epitelį, gleivės kaupiasi kvėpavimo takuose, sutrinka palučių ventiliacija, gali išsivystyti plaučių emfirema. Kancerogeninės medžiagos, apie kurias pirmieji darbai paskelbti XX amž. pradžioje, – benzpirenas ir jo dariniai, nitrozaminai, nikelio, arseno, chromo, vanadžio, seleno junginiai, radioaktyvusis (P0 210) ir kt. sukelia piktybinių ląstelių dauginimąsi.

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 1097 žodžiai iš 3656 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.