SVEIKATOS NELYGYBĖ
Sveikata yra sudėtinga sąvoka. Ji nėra objektyvi realybė, kurią galima padauginti ar pardavinėti. Daugelis žmonių įvairiai supranta šį terminą ir ilgainiui požiūris į sveikatą gali keistis. Taip pat skiriasi specialistų (medicinos darbuotojų) ir nespecialistų požiūris į sveikatą.
Sveikata yra visiškos fizinės, dvasinės ir socialinės gerovės būsena ir ne vien ligos ar negalios nebuvimas”. Šis terminas apibūdina sveikatą ne vien tik neigiamu (ligos ar negalios nebuvimas), bet ir teigiamu (fizinės, dvasinės, socialinės gerovės būsena) atžvilgiu.
Mūsų sveikatai turi įtakos keletas labai sudėtingų veiksnių. Tai biologiniai veiksniai (pavyzdžiui, asmens genetinis fondas) ir sudėtingas politinių, ekonominių, socialinių, kultūrinių ir aplinkos veiksnių tinklas. Mūsų sveikata yra glaudžiai susijusi su kitų žmonių sveikata, su visuomenės sveikata ir su aplinka. Ten, kur žmonės gauna tinkamą socialinę paramą, turi pakankamai pajamų ir yra apsaugoti nuo žalingo aplinkos poveikio, jiems yra didesnė tikimybė būti sveikiems.
Padėtis toli gražu nėra vienoda. Pagrindiniai sveikatos statistiniai duomenys rodo, kad sveikata apskritai pagerėjo valstybėse Ekonominio bendradarbiavimo ir vystymo organizacijos narėse, vertinant pagal kūdikių bei bendrą mirtingumą, vidutinę gyvenimo trukmę ir tam tikrų ligų apimtį. Priešingai, Centrinės ir Rytų Europos šalyse bei naujose buvusios SSRS valstybėse, per pastaruosius du dešimtmečius, sveikatos būklė nepagerėjo, o kai kuriais aspektais net ir pablogėjo. Be to, pastebimi dideli skirtumai tarp įvairių socialinių grupių atskirose regiono šalyse – visur vargšai serga kur kas dažniau nei turintys didesnes pajamas.”
Skurdas labiausiai susijęs su nevienodomis galimybėmis naudotis sveikatos ištekliais (bedarbiai, žmonės su negalia, jaunimas ir pagyvenę žmonės, moterys, etninių mažumų bendruomenės), ir tai turi įtakos sveikatai.
Sveikatai žalinga politinė aplinka
Politinės ir ideologinės sąlygos daro didžiulę įtaką sveikatai. Visiems socialiniams, ekonominiams ir kultūriniams mūsų gyvenimo procesams ypač daug reikšmės turi politika. Politika ir ideologija formuoja socioekonominę aplinką, kurioje mes gyvename, nuo jų priklauso socialiniai bei ekonominiai procesai. Sveikata ir sveikatos priežiūros tarnybos turi tam tikrą vertę esant bet kokiai politinei ideologijai.
Kapitalistinė ideologija sveikatą laiko individo nuosavybe, už kurią jis pats atsako. Individai turi patys rūpintis, tausoti ir puoselėti savo sveikatą ir beveik visai nepaisoma fakto, kad galimybė rinktis priklauso nuo išteklių, kurie leidžia arba neleidžia teisingai pasirinkti.