Sveikatos ugdymas
5 (100%) 1 vote

Sveikatos ugdymas

SVEIKATOS UGDYMO KURSO TIKSLAI, REIKŠMĖ, TURINYS

tikslai: diegti holistinį(visuminį)sveikatos supratimą, t.y. fizinę, dvasinę, protinę, emocinę ir socialinę gerovę. Teikti žinių ir įgūdžių, padedančių ugdyti, stiprinti, gerinti savo ir kitų sveikatą.

2. INTEGRUOTAS SVEIKATOS KURSAS MOKYKLOJE. SVEIKATOS UGDYMO MODELIS

Ugdymo modelis: informacija-žinojimas-nuostata-elgesys-sveikata

3. MOKYKLOS UŽDAVINIAI SAUGANT IR UGDANT MOKSLEIVIŲ SVEIKATĄ

1)organizuoti visą darbą prisilaikant higienos normų

2)teisingai priskirti fizinį ir protinį darbą

3)sudaryti normalias sąlygas darbui ir poilsiui

4)sudaryti sąlygas tenkinti biologinį poreikį judėti

5)laikytis sanitarinių normų ir higienos reikalavimų mokomiesiems įrengimams

6)pareikti medicinos žinių, kaip saugoti sveikatą, suteikti pirmąją pagalbą nelaimės atveju

7)tinkamai organizuoti maitinimą

8)ugdyti racionalų ir humanišką santykį su supančia aplinka

7. SVEIKATOS LAPAS MOKYKLOJE, JO SVARBA

Jame nurodoma moksleivių sveikatos, medicininės fizinio pajėgumo grupės, suolo dydžio numeris, regėjimo aštrumas, kiti sveikatos sutrikimai ir rizikos veiksniai, taip pat gydytojo patarimai. 8. MOKSLEIVIŲ SVEIKATOS VERTINIMO KRITERIJAI

1)lėtinių ligų buvimas ar nebuvimas

2)psichinio ir fizinio išsivystymo lygis bei harmoningumas

3)pagrindinių organizmo sistemų funkcionavimo lygis

4)organizmo atsparumo nepalankiems veiksniams lygis

9. MOKSLEIVIŲ SVEIKATOS GRUPĖS

pirma grupė: sveiki vaikai, nesergantys lėtinėmis ligomis, neturintys funkcinių sutrikimų, atsparūs ir pagal

amžių fiziškai bei psichiškai išsivystę.

antra grupė: priskiriami sveiki vaikai, turintys kai kurių morfofunkcinių sutrikimų(fizinio išsivystymo

nukrypimai, laikysenos sutrikimai, pakitęs arterinis kraujo spaudimas, suplokštėjusi pėda), taip pat vaikai su

sumažėjusiu atsparumu ligoms.

trečia grupė: vaikai, sergantys lėtinėmis ligomis, esančiomis kompensacijos stadijoje ir netrukdančiomis

jiems prisitaikyti prie gyvenimo ir darbo sąlygų.

ketvirta grupė: vaikai serga subkompensuotomis lėtinėmis ligomis, kurios trukdo prisitaikyti prie aplinkos

penkta grupė: vaikai, sergantys lėtinėmis ligomis dekompensacijos stadijoje. Tai yra sunkūs ligoniai,

dažniausiai I, II grupės invalidai, dėl savo blogos sveikatos negalintys lankyti mokyklos.

10. MEDICININĖS FIZINIO PAJĖGUMO GRUPĖS

Pagrindinė: sveiki, taip pat turintys nedidelių funkcinių sutrikimų, pakankamai fiziškai išsivystę vaikai. Jie gali sportuoti pagal bendrąją programą, lankyti sporto būrelius, dalyvauti varžybose.

Parengiamoji: silpnesnės sveikatos, nepakankamai fiziškai subrendę bei pasirengę vaikai. Taip pat vaikai, persirgę kai kuriomis ligomis ir laikinai negalintys dalyvauti pagrindinės grupės veikloje. Jiems kenkia pratimai reikalaujantys daug jėgų ir ištvermės, todėl ribojamas ir individualizuojamas fizinis krūvis. Pagerėjus sveikatai, fiziniam pajėgumui, vaikai pervedami į pagrindinę grupę.

Specialioji: silpnos, sutrikusios sveikatos moksleiviai, užsiėmimai jiems vyksta pagal spec. jiems sudarytą programą. Dalis šių moksleivių lanko gydomosios kūno kultūros pratybas sveikatos priežiūros įstaigose.

19. LIGOS SAMPRATA. LIGŲ PRIEŽASTYS. LIGŲ RŪŠYS

Tai žalingų veiksnių sukeltas organizmo veiklos sutrikimas, kuris reiškiasi pablogėjusiu prisitaikymu prie aplinkos ir suintensyvėjusiomis apsauginėmis reakcijomis. Yra išoriniai ir vidiniai žalingi veiksniai. Išoriniai žalingi veiksniai yra traumos, nepalankus klimatas, mikroklimatas, cheminės medžiagos, alkoholis, nikotinas, virusai, bakterijos, netikusi mityba, nervinis sukrėtimas, įtemptas fizinis ar protinis darbas. Pagal trukmę ligos skirstomos į ūmines(prasideda staiga, greitai atsiranda simptomų, trunka 2-3 sav.pvz.:tymai, gripas. Lėtinės prasideda pamažu, gali aprimti ir paūmėti, trunka ilgiau kaip 6 sav.pvz.:infekcinės, chirurginės ligos.

20. VIDINĖS LIGŲ PRIEŽASTYS. ORGANIZMO REAKTYVUMAS. ALERGIJA

Vidinių ligų priežastys: paveldėti organizmo funkcinės ir struktūrinės sandaros defektai, trikdantys gyvybinę veiklą ir organizmo reakciją į įprastinius aplinkos poveikius. Didelę įtaką vidinėms ligoms turi socialinės sąlygos. Alergija-organizmo gebėjimas ypatingai jautriai reaguoti į patekusį alergeną, į kurį kiti visai nereaguoja. Pirmą sykį alergenams patekus į organizmą, jame per 2-21 d. susidaro antikūnių. Esant pakankamam jų kiekiui, ir vėl patekus specifiniam alergenui, gali įvykti alerginė reakcija.

22. FIZINIS AKTYVUMAS. HIPOKINEZIJA IR HIPERKINEZIJA, PRIEŽASTYS, ĮTAKA SVEIKATAI

Fizinis aktyvumas tai visuma aktyvių judesių, kuriuos per tam tikrą laiką ir tam tikru intensyvumu padaro raumenys ir sąnariai. Fizinis aktyvumas priklauso nuo paveldimų organizmų savybių, soc.aplinkos poveikio. Judėjimas stiprina ir treniruoja visas organizmo sistemas. Pakankamas fizinis aktyvumas didina organizmo fiz.pajėgumą. Hiperkinezija tai betiksliai nevalingi įvairių kūno dalių judesiai. Atsiranda, kai dėl centrinės nervų sistemos ligos pažeidžiama ekstrapiramidinėsistema. Sergant reumatiniu encefalitu prasideda staigūs veido, rankų,
kojų raumenų judesiai. Hipokinezija- per mažas judėjimas. Sumažėja raumenų jėga ir darbingumas, kraujagyslių tonų sumažėjimas, judesių koordinacijos sutrikimas, sumažėja kūno masė, sutrinka kalcio-fosforo apykaita kauluose, nukenčia nervų sistema.

24. KAULAS, JO SANDARA IR AMŽIAUS YPATUMAI. GRIAUČIAI, JŲ RAIDA.

Kaulai tai kieti ir standūs organai, kurie sudaro griaučius ir palaiko pastovią kūno formą ir proporcijas, gaubia trapius organus. Kaulai yra ilgieji(galūnių), trumpieji(riešo, čiurnos), plokštieji(kaukolės skliauto kaulai, mentė, dubenkaulis), oriniai(turi oro pripildytų ertmių). Kaulai susideda iš kaulinės medžiagos: paviršiuje tankios, kompaktiškos, viduje akytos, susidedančios iš kaulinių sijelių. Kaulų skaičius keičiasi su amžium. Naujagimis jų turi apie 270, per lytinį brendimą kai kurie jų susilieja, suaugęs žmogus turi 206 kaulus. Organizmui senstant keičiasi kaulų chem.sudėtis-mažėja vandens, sausėja, retėja kaulinė medžiaga, dėl to tampa trapesni, greičiau lūžta. Kai kurie raiščiai ir raumenų sausgyslės sukaulėja, sudarydami ataugas. Griaučiai tai skeletas, standžių organizmo darinių, atliekančių mech.funkcijas sistema. Vystosi iki brendimo pabaigos 18-19m. vėliau sudėtis beveik stabilizuojasi, tik po truputį kinta visą gyvenimą.

25. LAIKYSENA, JOS FORMAVIMAS. TAISYKLINGA LAIKYSENA

Laikysena tai individuali įprastinė kūno padėtis judant ir nejudant. Ji daugiausiai priklauso nuo stuburo fiziologinių kreivių, kurias sąlygoja įvairių kūno dalių svoris ir raumenų jėga ir kurios formuojasi kūdikiui pradedant kelti galvą, sėdėti, stovėti. Taisyklingą laikyseną reikia pradėti formuoti kuo anksčiau. Taisyklingos laikysenos žmogus stovi visai laisvai, neįsitempęs, galvą laiko tiesiai, jo pečiai vienodame aukštyje.

26. LAIKYSENOS SUTRIKIMAI, JŲ PRIEŽASTYS. MOKSLEIVIŲ STUBURO DEFORMACIJOS, JŲ PRIEŽASTYS IR PREVENCIJA

Netaisyklinga laikysena būna įvairi. Gali būti per daug arba per mažai išlinkusi stuburo krūtininė dalis: jei per mažai, laikysena vangi-krūtinės ląsta plokščia, kojos palinkusios per kelius;jei per daug, žmogus pakumpęs, galva panarinta, pečiai sutraukti, pilvas atsikišęs. Laikysena netaisyklinga, jei stovima palinkus į šoną.

27. PĖDA, JOS FORMAVIMASIS. PLOKŠČIAPADYSTĖ, JOS PRIEŽASTYS IR PREVENCIJA.

Pėda gali būti normalios formos, suplokštėjusi ir plokščia. Normalios formos pėda turi skliautą ir remiasi į grindis šonine išilgine pėdos dalimi. Plokščiapadystės priežastys: įgimtos, įgytos:traumos, statinės priežastys(bloga avalynė, per didelis svoris), paralyžiai.

28. HIGIENOS REIKALAVIMAI MOKYKLINIAMS BALDAMS

Mokyklos baldai skirstomi į pagrindinius ir pagalbinius. Pagrindiniams baldams priskiriami moksleivių suolai, kasės lenta ir mokytojo stalas su kėde. Pagalbiniai baldai: spintos mokymo priemonėms lakyti, stendai, plakatinės ir baldai, būtini naudojant technines bei vaizdines mokymo priemones. Netinkamai parinkti, sukomplektuoti ir išdėstyti baldai gali būti moksleivio regos, laikysenos, kraujotakos sutrikimų ir nepakankamo darbingumo priežastis. Baldai komplektuojami atsižvelgiant į ugdymo proceso poreikius.

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 1175 žodžiai iš 3895 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.