Svietimo amžius
5 (100%) 1 vote

Svietimo amžius

Turinys

1. Įvadas…………………………………………….3 psl.

2. Švietimo ištakos………………………………….3 psl.

3. Bendri švietėjų bruožai…………………………..3 psl.

4. Anglų švietėjai……………………………………4 psl.

5. Prancūzų švietėjai………………………………..4 psl.

6. Išvados……………………………………………6 psl.

7. Naudota literatūra…………………………..7 psl.

Įvadas

XVIII a. Europoje ir Šiaurės Amerikoje vyko kultūrinis sąjūdis, gavęs Švietimo vardą. Mąstytojai, vadinami švietėjais, kritikavo feodalinę valstybės santvarką ir siūlė ją patobulinti. Pirmą kartą istorijoje labai susidomėta mokslu ir švietimu, kurie, kaip atrodė, galėjo atvesti žmoniją į “aukso amžių”. Tokį požiūrį grindė nauji mokslo atradimai ir technikos pasiekimai. Švietėjai karštai svarstė geresnės santvarkos projektus.

Švietimo ištakos

Švietėjai rėmėsi pasaulietine XVII a. filosofija. Jos pradininkai buvo anglas Frensis Beikonas ir prancūzas Renė Dekartas. Naujai pasaulėžiūrai formuotis padėjo gamtos mokslų laimėjimai.

Reformacijos ir kontrreformacijos religiniai ginčai Švietimui taip pat buvo labai reikšmingi. Reformacijos veikėjai ir Katalikų bažnyčią ginantys teologai atvirai svarstė daugelį anksčiau nekritikuotų tikybos tiesų. Švietimo amžiaus šūkiu, anot didžiojo vokiečių filosofo Imanuelio Kanto (1724 – 1804), gyvenusio ir kūrusio Rytų Prūsijos sostinėje Karaliaučiuje, buvo žodžiai: “Turėk drąsos pats naudotis savo protu.”

Bendri švietėjų bruožai

Švietėjai tikėjo, kad žmonija eina pažangos keliu, nors ne visada jis tiesus, jame pasitaiko ir nukrypimų. Daugelis švietėjų tiesmukiškai laikė viduramžius “tamsos amžiais”, kai nebuvo nei pažangos, nei kultūros pasiekimų. Švietėjai smerkė religinį nepakantumą, netinkamus ir žiaurius įstatymus, luomų privilegijas, reikalavo žmonių lygybės prieš įstatymus. Buvo sukurta geresnės valstybės santvarkos projektų, numatančių pirmiausia panaikinti absoliutizmą.

Dauguma švietėjų tikėjosi valstybės gyvenimą pakeisti taikiais pertvarkymais. Pertvarką turėjo daryti apsišvietę ir laikęsi švietėjų pažiūrų valdovai.

Anglų švietėjai

Švietimo idėjų pradininkai buvo anglų mąstytojai. Jie gyveno šalyje, kur XVII a. vidurio revoliucija ir 1688 m. perversmas apribojo karaliaus valdžią, paskelbė “Habeas Corpus Act”. Džonas Lokas (1632 – 1704) knygoje “Du traktatai apie valdymą” teigė, kad reikia atskirti įstatymų leidžiamąją ir vykdomąją valdžias, viršenybė turi priklausyti pirmajai, t.y. parlamentui. Kita vertus, parlamentas taip pat privalantis nepažeidinėti prigimtinių piliečio teisių. Vykdomoji valdžia – karalius su savo ministrais – valdo prižiūrimi parlamento, kuris turi teisę nušalinti ministrus ir net karalių, jeigu jie laužo įstatymus. Kai vykdomoji valdžia nepaiso parlamento, pažeidžia prigimtines piliečių teises, leistinas sukilimas prieš karalių “kaip tironą”.

Loko teorija padarė didelį poveikį demokratijos raidai Anglijoje ir Šiaurės Amerikoje. Prancūzų švietėjai išplatino Loko idėjas, keldami pavyzdžiu Anglijos valstybės santvarką, spaudos laisvę, dažnai nepastebėdami jos trūkumų. Tačiau palyginti su žemyno valstybėmis Anglija atrodė artimesnė pažangos idealams. Todėl anglų švietėjai nekūrė visuotinės pertvarkos planų, nors negailestingai išjuokdavo įvairias ydas, kaip darė didysis satyrikas Džonatanas Sviftas.

Prancūzų švietėjai

Vienas prancūzų švietimo pradininkų buvo kilmingas bajoras Šarlis Luji Monteskjė (1689 – 1755). Jis pavyzdžiu laikė Anglijos santvarką. Knygoje “Įstatymų dvasia” Monteskjė aiškino teisės kilmę ir išplėtojo valdžių atskyrimo teoriją. Pasak Monteskjė, įstatymų atsiradimą ir jų pobūdį lemia ne kieno nors užgaidos, o daugelis labai įvairių veiksnių: ”šalies gamta bei klimatas, jos gyventojų užsiėmimai, būdas ir papročiai, religija”. Įstatymų leidžiamoji valdžia turi priklausyti tautos atstovams, o vykdomoji – monarchui. Tačiau tautos privalo prižiūrėti, kaip karalius ir jo ministrai laikosi įstatymų. Teisminė valdžia turinti būti nepriklausoma nuo kitų dviejų, o teisėjų sprendimai visada atitikti įstatymus ir visuomenės interesus.

Šiuo metu Jūs matote 56% šio straipsnio.
Matomi 615 žodžiai iš 1089 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.