Svietimo asmenybės
5 (100%) 1 vote

Svietimo asmenybės

ŠVIETIMO ASMENYBĖS

DŽONAS LOKAS (1632- 1704m.)- tai garsus anglų filosofas pirmasis suprantamai suformulavęs pagrindines konstitucinės demokratijos idėjas. Jis manė, kad reikia atskirti įstatymų vykdomąją ir leidžiamąją valdžią. Viršenybė priklauso įstatymų leidimo valdžiai- parlamentui. Vykdomoji valdžia- karalius su savo ministrais valdo prižiūrimi parlamento, kuris turi teisę pašalinti ministrus ir net karalių. Kai vykdomoji valdžia nepaiso parlamento ir toliau savo veiksmais kelia grėsmę piliečių gyvybei, nuosavybei bei asmens laisvei, piliečiai turi teisę prieš karalių kaip “tironą”. Lokas buvo tvirtai įsitikinęs, kad kiekvienas žmogus turi natūralias teises, į kurias įeina ne tik gyvenimas, bet ir asmeninė laisvė bei teisė turėti nuosavybę.

ŠARLIS LUJI MONTESKJE (1689- 1755 )- tai vienas iš prancūzų švietimo pradinikų kritikavęs Prancūzijos absoliutizmą, karaliaus rūmų išlaidumą, nesibaigiančius karus. Š. Monteskje idealizavo Anglijos konstitucinę monarchiją. Monteskje skirstė valdžią į įstatymų leidimo, vykdomąją ir teisminę. Jo nuomone blogiausia yra tada, kai vienas asmuo ar įstaiga suima visų trijų formų valdžią į savo vieno rankas. Tada piliečiai bejėgiai prieš valdovo piktnaudžiavimus. Teismų valdžia turi būti nepaperkama, o teisėjų sprendimai- visada atitikti įstatymus.VOLTERAS (1694- 1778 )

jis smerkė žiaurius įstatymus ir kankinimą, gynė nekaltai nuteistuosius. Jis ragino susivienyti karalius ir filosofus, nes jų priešas bendras- katalikų bažnyčia. Jis negailestingai išjuokė bažnyčią. Puldamas katalikybę jis kartu įrodinėjo, kad žmonės turi tikėti į Dievą, nes kitaip nebus galima palaikyti tvarkos valstybėje. Atpildo aname pasaulyje baimė sulaiko žmogų nuo nusikaltimų šiame.

ŽANAS ŽAKAS RUSO (1712- 1778 ). Jis smerkė teisinę ir turtinę

Šiuo metu Jūs matote 62% šio straipsnio.
Matomi 274 žodžiai iš 444 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.