T e m a pagrindinių makroekonomikos rodiklių apskaičiavimas labaratorinis
5 (100%) 1 vote

T e m a pagrindinių makroekonomikos rodiklių apskaičiavimas labaratorinis

LABORATORINIS DARBAS Nr. 1

T E M A: PAGRINDINIŲ MAKROEKONOMIKOS RODIKLIŲ APSKAIČIAVIMAS

TIKSLAI:

1) žinoti pagrindinius makroekonomikos rodiklius;

2) suprasti pagrindinių makroekonomikos rodiklių kitimą;

3) mokėti apskaičiuoti pagrindinius makroekonomikos rodiklius, jų didėjimo ir padidėjimo tempus;

4) mokėti įvertinti veiksnius, veikiančius pagrindinius makroekonomikos rodiklius.

TEORINĖ DALIS:

Pagrindiniai makroekonomikos rodikliai

Makroekonomikos specialistai savo darbe plačiai naudoja statistiką. Kiekvienoje šalyje nuolat tiriama atskirų asmenų, įmonių ekonominė veikla, gaunamos jų pajamos, paklausos struktūra, kainų lygis ir pan. Pagal gautus duomenis apskaičiuojami įvairūs statistiniai rodikliai, charakterizuojantys ekonomikos būseną. Todėl ekonomikos politika, vertindama ekonominius reiškinius ir taikydama įvairias vyriausybės ekonomines priemones, remiasi makroekonomikos specialistų pagalba. Pagrindiniai makroekonomikos rodikliai yra šie:

1. Šalies gamybos apimtis;

2. Nedarbo lygis;

3. Bendrasis kainų (infliacijos) lygis.

Trumpai juos aptarsime.

1. Gaminių įvairovė šalyje sąlygoja nacionalinės gamybos apimties nustatymo problemą, todėl natūrinė prekių bei paslaugų visuma visos šalies mastu netenka prasmės. Visas prekes (įrengimus, šaldytuvus, baldus, duoną, obuolius, vaistus, žaislus ir t.t) rinkoje subendravardiklina prekių kainos. Šalies gamybos apimtis apskaičiuojama sudėjus visų prekių ir paslaugų, pagamintų per tam tikrą laikotarpį (paprastai per metus), rinkos kainas.

Visų galutinių prekių ir paslaugų, pagamintų šalyje per tam tikrą laikotarpį (paprastai per metus), naudojant šalies ekonomikos išteklius, rinkos kainų suma vadinama bendruoju vidaus produktu (BVP) (gross domestic product – GDP).

;

čia BVP – bendrasis vidaus produktas, Lt;

i =1, 2, …, n – prekių grupių skaičius;

qi – i-osios prekių grupės prekių kiekis, vnt.;

Pi – i-osios prekių grupės prekės kaina, Lt.

2. Darbas yra ne vien žmogaus pajamų, bet ir jo socialinės padėties, pilnavertiškumo ir pasitenkinimo savimi pagrindas. Ekonomikos požiūriu darbas – tai ribotų išteklių panaudojimas gaminant prekes bei teikiant paslaugas. Todėl tiek atskiras asmuo, tiek visa visuomenė laimi, kai visi, kurie gali ir nori, dirba.

Darbo jėga (LF – labour force) – visi sulaukę darbingo amžiaus (16 metų) užimti gyventojai ir bedarbiai.

Užimti gyventojai (L – employment) – tai dirbantys visų nuosavybės formų įmonėse, įstaigose ir organizacijose, įskaitant dirbančius ūkininkų ūkiuose, bei atliekantys karinę tarnybą ar esantys įkalinimo įstaigose.

Bedarbiai (U – unemployment) – tai nedirbantys darbingo amžiaus darbingi asmenys, nesimokantys dieninėse mokymo įstaigose, užsiregistravę gyvenamosios vietos darbo valstybinėje darbo biržoje kaip ieškantys darbo ir pasirengę profesiniam mokymui.

Nedarbo lygis (UR – unemployment rate) – tai nedirbančios darbo jėgos, tačiau galinčios ir norinčios dirbti, tačiau nerandančios tinkamo darbo, santykio su visa darbo jėga procentinė išraiška.

   ;

čia UR – nedarbo lygis, žm. sk.;

LF – darbo jėga, žm. sk.;

U – bedarbiai, žm. sk.;

L – užimti gyventojai, žm. sk.

Trumpalaikiai nedarbo lygio svyravimai yra tiesiogiai susiję su ekonomikos raida: gamybos apimties mažėjimas sukelia nedarbo lygio didėjimą, o gamybos apimties padidėjimas – atvirkščiai, mažina nedarbo lygį. Todėl gamybos apimties kitimo analizė glaudžiai susijusi su nedarbo lygio svyravimų tyrimu.

3. Tikriausiai nėra sudėtingesnio, paliečiančio visus, klausimo, kaip kainų augimas. Realiame gyvenime kainos nuolat kinta: vienos prekės brangsta, kitos – pinga, be to, šie procesai vyksta netolygiai. Todėl nustatant kainų pasikeitimą būtina žinoti bendrąjį kainų lygį.

Bendrasis kainų lygis (gross price level) – tai vidutinis kainų lygis, nustatomas kainų indekso pagalba.

Indeksas (index) – tai vieno ir to paties reiškinio dviejų būsenų palyginimo rodiklis.

Kainų indeksas (price index) – rodiklis, parodantis kainų pokyčius esamuoju laikotarpiu, apskaičiuojamas kaip bazinio ir lyginamojo laikotarpio santykis.

Šiuo metu Jūs matote 51% šio straipsnio.
Matomi 570 žodžiai iš 1127 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.