Taisiklynga laikysena
5 (100%) 1 vote

Taisiklynga laikysena

Turinys

1.Įvadas

2. Griaučių sudėtis ir funkcijos

3. Kaulų sandara

4.Kaulų augimas ir raida

5.Skeleto dalys

6.Kaip išvengti laikysenos ydų vaikams

7. Mokykliniai baldai

8. Profilaktiniai patarimai

9.Pasekmės

10. Nugaros skausmų gydymas

11.Sveikatos ugdymas mokykloje

12.Literatūra

1

1. ĮvadasBeveik apie 50% vaikų turi ydinga laikyseną.Dažniausiai žmogus apie tai nežino ir nieko nesiskundžia.Mūsų stuburas yra puikios konstrukcijos,labai pajėgus organas.Jis ne tik stabilus,bet ir nepaprastai judrus,kasdien išlaiko didžiulius dinamiškus krūvius.

Dėl nugaros skausmų paplitimo,esama labai daug priežasčių:miegame minkštose lovose,avime ankštus batus,dirbdami ar ilsėdamiesi dažniausiai sėdime netinkamuose-žemuose ir minkštuose-krėsluose.Per mažai judame,turime viršsvorį ir todėl labai varginame stuburą.Dėl nepakankamo judėjimo stuburą palaikantys raumenys yra silpni ir netreniruoti.

Tačiau galima priešintis šiam civilizacijos veiksniui,galima išvengti nuolatinių skausmų ir apsieiti be medikamentų ir operacijų.Tik turime įsisavinti,kad patys galime įtakoti stuburo būklę,vengdami : streso,nejudrumo ir netinkamos mitybos.


2

2. Griaučių sudėtis ir funkcijos

Funkcinių požiūriu žmogaus judamajame aparate skiriama pasyvioji ir aktyvioji dalys.Pasyviąją dalį sudaro griaučiai,o aktyviąją-raumenys.Griaučiai susideda iš kaulų,kremzlių bei juos rišančių jungiamojo audinio jungčių.Suaugusio žmogaus griaučiai sudaro apie 20% visos kūno masės,o vaikų ir paauglių griaučiai lengvesni ir tam tikrais amžiaus laikotarpiais sudaro tik 9-18% kūno masės.

Griaučiuose kaulų skaičius keičiasi su amžiumi.Naujagimis jų turi apie 270.Vaikystėje susidaro vis nauji kaulėjimo taškai ir 14-mečio kaulų jau yra 356.Vėliau bręstant atskiros kaulinės griaučių dalys susilieja į vientisus kaulus ir jų skaičius sumažėja.Suaugusio žmogaus griaučiuose yra 200 pagrindinių pastovių kaulų.

Tose žmogaus griaučių vietose,kur reikalingas didesnis tamprumas negu kaulų,yra gana daug kremzlių.Jos dengia sąnarius kaulų paviršius,kremzliniai intarpai teikia elastingumo stuburui,krūtinės ląstai.Kremzlės dominuoja vaisiaus griaučiuose.Palyginti su suaugusiais,moksleivio organizme kremzlių yra daugiau.

Žmogaus griaučiai yra vidiniai,tačiau jie atlieka apsauginę funkciją.Pavyzdžiui,kaukolė gaubia gležnas ir jautrias galvos smegenys bei jutimo organus.Stuburo kanale apsaugo nugaros smegenys,dubuo taip pat saugo svarbius vidaus organus.Kiekvienas atskiras kaulas irgi atlieka apsauginę funkciją,nes jo viduje yra gležnas audinys-kaulų čiulpai.

Kita griaučių funkcija-atraminė.Standžios kaulų konstrukcijos padeda kūnui išlaikyti pastovia formą,tam tikras kūno dalių proporcijas.Kaulai sudaro atramą kitiems organams ir raumenims.

Trečia kaulų funkcija-judamoji.Griaučiai yra pagrindas raumenims prisitvirtinti.Jie su raumenimis sudaro svertų sistemą,o tai pagreitina judesius,didina jų amplitudę.Be to ,kaulai dalyvauja medžiagų apykaitoje.

Moksleivio veikloje visas judamasis aparatas,taip pat ir jo pasyvioji dalis-griaučiai atlieka svarbias funkcijas:padeda palaikyti tam tikrą kūno padėtį-pozą per pamokas,įvairią veiklą.Judamojo aparato dėka rašoma,piešiama,skaičiuojama ir t.t.

Fizinio lavinimo,darbų pamokose šiam aparatui tenka svarbiausias vaidmuo.

3

3. Kaulų sandara

Kaulai,kaip buvo minėta ankščiau,atlieka specifines funkcijas,turi jai prisitaikiusią sandarą bei formą.Pagrindinė kaulo sudedamoji dalis-kaulinis audinys ,nuo kurio priklauso kietumas,stiprumas ir kaulo forma.Kaulo paviršių dengia skaidulinė plėvė-antkaulis.Panaši,tik plonesnė plėvė iškloja ir kaulo ertmes.Kaulo viduje yra kaulų čiulpai.Kaulą išvarsto kraujagyslės ir nervai.Taigi kaulas yra gyvo organizmo dalis,kuri auga,kinta funkcinių požiūriu.

Moksleivio antkaulis storesnis,jo funkcinis aktyvumas didesnis,nes antkaulis padeda susidaryti kaulinei medžiagai ir kaului augti į storį.Kaulo ertmės mažos,su amžiumi jos formuojasi ir didėja.Tik 12-ais metais kaulų išvaizda ir sandara panaši į suaugusiųjų.

Moksleivio kauluose daugiau organinių medžiagų,jie yra elastingi,rečiau lūžta,o lūžę greičiau sugyja.Tačiau jų kaulai,veikiant įvairiems veiksniams,greičiau deformuojasi,iškrypsta.

4.Kaulų augimas ir raida

Kaulų raidos pagrindas yra kaulėjimo taškų atsiradimas ,kuriose pradeda gamintis kaulinė medžiaga ir kauptis kalcio
druskos.Visi griaučių kaulai išsivysto daugiau kaip iš 800 kaulėjimo taškų,kurių apie 270 atsiranda iki gimimo.Mergaičių ir berniukų kaulėjimo taškų atsiradimo laikas skirtingas.Kaulėjimas vyksta nevienodais tempais.Iki 7-ių metų jis intensyvus,atsiranda naujų kaulėjimo taškų.Berniukams 7-11-iais,o mergaitėms 7-9-iais metais kaulėjimas aprimsta,naujų kaulėjimo taškų neatsiranda.Lytinio brendimo laikotarpiu kaulėjimas intensyvėja.Kaulėjimo taškų atsiradimas yra svarbus rodiklis vaiko vystymuisi ir biologiniam amžiui nustatyti.

Kaulų augimo bei kaulėjimo greitis priklauso nuo daugelio veiksnių: paveldėjimo,rasės,mineralinių medžiagų bei vitaminų kiekio maiste,judėjimo aktyvumo.Kaulėjimui bei kaulų augimui svarbi hormoninė reguliacija.5.Skeleto dalys

Atskiros vaikų ir suaugusių skeleto dalys ryškiai skiriasi.Viena iš skeleto dalių yra kaukolė.Vienas iš skirtumų yra tai,kad vaiko kaukolės smegeninė dalis yra žymiai didesnė.Vaikui augant,veidinė kaukolės dalis vystosi intensyviau ir tampa kaip suaugusio.Kitas skirtumas –momenėliai.Gimęs vaikas turi 6 iki 10 momenėlių,kurie pirmomis savaitėmis užanka.Lieka kaktos momenėlis,užanka tik antrais gyvenimo metais.Momenėlio užakimas yra svarbus vaiko vystymosi rodiklis.

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 875 žodžiai iš 2839 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.