Taisyklingos laikysenos ugdymas
5 (100%) 1 vote

Taisyklingos laikysenos ugdymas

Įvadas

Kiekvienas žmogus privalo rūpintis savo sveikata, nes ji priklauso tik nuo mūsų pačių kaip ir gera savijauta, žvali nuotaika. Bet statistinėmis duomenimis nustatyta kad savo sveikatai, ligų profilaktikai ir sveikai gyvensenai skiriame per mažai dėmesio, o susigriebiame tik tada kai pajuntame skausmus, o tada dažniausiai būna per vėlu ką nors keisti.

Dar giliai senovėje gydytojai ir filosofai buvo tos nuomonės, kad be fizinio aktyvumo neįmanoma būti sveikam. Rašytojas ir filosofas Platonas judėjimą pavadino gyvybės šaltiniu. Aristotelis skelbė: ,,Mąstyti lengviau, kai pasivaikščiojimas įkaitina kūną“. 0 didysis švietėjas Žanas Žakas Ruso tvirtino: ,,Jeigu norite, kad mokinys būtų protingas , be atvangos lavinkite jo kūną. Tvirtas ir sveikas žmogus bus išmintingas“.

Mokslininkai pastebėjo, kad pradėję lankyti mokyklą vaikai juda dvigubai mažiau negu ikimokyklinukai. Jie, rengdami pamokas, sėdi mokykloje, namuose, o judėjimo stoka neigiamai veikia fizinį bei protinį brendimą. Dėl nepakankamo judėjimo sutrinka kraujotaka, kvėpavimas, susilpnėja raumenų tonusas, ypač paveikiama nervų sistema: vaikas darosi dirglus, vangus, nedėmesingas, greitai pavargsta. Nors mokyklinio amžiaus vaikams būdingas poreikis judėti, tačiau iškyla pavojus, kad gali susiformuoti vienas iš blogiausių įpročių – vengimas kiekvieno nereikalingo judesio. Tuo tarpu moksliniai tyrimai įrodė, kad nuo fizinio aktyvumo laipsnio priklauso kai kurios žmogaus psichinės ypatybės: dėmesys, atmintis, skaičiavimas mintinai.

Žmogaus išvaizdai ir sveikatai didelės reikšmės turi laikysena. Tai įprastinė vaikų kūno padėtis. Ji yra taisyklinga, kai vaikas, ypatingai neįtempdamas raumenų, vaikšto, sėdi tiesiai laikydamas liemenį ir galvą. Netaisyklinga laikysena – ne tik išorinis defektas. Jis trukdo ir vidaus organų fiziologinei veiklai. Kai laikysena taisyklinga, vidaus organai nesuspausti, dirbam normaliomis sąlygomis, todėl jų veikla nesutrinka.

Nuo senų senovės gražaus žmogaus etalonas buvo stiprus, graikštus su taisyklinga laikysena individas, gebantis išlikti pavojų apsuptame pasailyje. Todėl žmonės skirdavo ypač daug dėmesio fiziniam ugdymui. Tai aiškiai pastebima meno kurynių palikimo atvaizduose. Yra daug būdų, kurių dėka žmonės stengdavosi atrodyti dailiai. Moterys nešiodavo korsetus, kurie pabrėždavo ne tik siaurą taliją, bet ir išlaikydavo nugara tiesioje padėtyje.17 – 19 amziuje tėvai, stengdamiesi išugdyti savo vaikų taisyklinga laikysena tvirtindavo jiems prie nugaros medinius pagaliukus kryžiaus formos, kurių dėka nugara visada buvo tiesioje padėtyje. Juk žmogaus

1

taisyklinga laikysena ne vien estetinė vertybė, nuo jos priklauso žmogaus išvaizda ir savijauta. Mūsų laikais yra įvairiausių korsetų, ,,voriukų“, primenančiu apie save tik pradėjus kūprintis.

Taisyklingos laikysenos ugdyme dažnai susiduriame ir su tokia problema kad tėvai, tikėdamiesi, kad vaikas išaugs, savaime sutvirtės, kartais delsia kreiptis į gydytojus, ortopedus. Nereti atvejai, kai į gydytojus kreipiamasi tik pajutus stuburo skausmus, kai skoliozė (stuburo iškrypimas) pasiekia II ar net III laipsnį.

Kasdien blogėja šalies vaikų sveikatos būklė ir tai kelia medikų, pedagogų ir visos visuomenės susirūpinimą. Lietuvos mokslininkų tyrimų duomenimis nustatyta, kad sveikų vaikų yra mažiau negu pusė. Šio pagrindinės priežastys yra: daug pastangų reikalaujančios mokomosios programos, ilgi statiniai krūviai ir hipodinamija mokymosi metu. Mūsų įspūdingų technologijų amžiuje vaikai Juda vis mažiau, o daugiausiai laiko praleidžia prie kompiuterio ar televizoriaus, nors vienas iš pagrindimų sveikatą lemiančių veiknių yra fizinis aktyvumas. Gyvenimas – tai judejimas, o kad žmogus galėtų laisvai judėti gamtą jam suteikė atramos- judėjimo aparatą, kurio pagrindas yra stuburas. Nuo jo būklės piklauso žmogaus savijauta, laikysena, vidaus organų veikla. Nenormali stuburo padėtis yra daugeho ligų priežastis. Laikysenos sutrikimai ir stuburo deformacijos yra labai dažni vaikų sveikatos sutrikimai.

Remiantis paskutiniais šalies mokslininkų tyrimų rezultatais, žinoma, kad ikimokyklinio amžiaus vaikų taisyklinga laikysena yra: mergaičių – 60,4%, bemiukų – 50,9%. Asimetrinė laikysena: mergaičių – 39,4%, bemiukų – 49,1%.

Pagrindiniai laikysenos vertinimo metodai skirstomi į grafinius ir matavimo.

Ankstyvoje vaikystėje laikysena – kultūros lygio atspindys ir auklėjimo problema, ir ji priklauso nuo to, kaip šeimoje dirbama, ilsimąsi, kokios šeimos vertybės. Šiuolaikiniame buto interjere vyrauja madingi, bet ne funkcionalūs baldai ir užkimšta daiktais erdvė, kuri trukdo vaikui sėkmingai ir sveikai vystytis ir bręsti.

Ar daugelyje šeimų naudojami specialūs baldai moksleiviams, atitinkantys vaiko fiziologiją ir augimą? Tai jau greičiau reta išimtis. Netgi turtingose šeimose naudojami baldai – stalai ir kėdės – pritaikyti suaugusiesiems, o tai gali labia pakenkti vaikų laikysenai, deja kaip ir per sunki mokyklinuko kuprinė.

Laikysenos, o atitinkamai ir išvaizdos bei sveikatos problema, turi būti sprendžiama šeimoje, ikimokyklinėse įstaigose ir mokykloje. Taciau keista: ši problema netgi profesionaliems pedagogams tarsi neegzistuoja. Būtent mokykloje
ypač greitai vyksta patologiniai laikysenos

pakitimai, iškrypsta stuburas, formuojasi skoliozė. Kas išstūmė mokyklinius suolus, turejusius2

nuožulnų paviršių ir atramas juosmeniui bei kojoms? Paseno – sukurkime naųjas konstrukcijas. Kodėl mokykloje vienodo dydžio suoluose turi sėdėti 1 ir 5 klasės vaikai?…

Mokslininkų nustatytos kelios pagrindinės netaisyklingos laikysenos priežastys, neskaitant įgimtos skoliozės. Tai: nepakankamas fizinis aktyvumas, miegojimas minkštoje įdubusioje lovoje, netinkamos darbo ir poilsio sąlygos.

Statistiniais duomenimis ikimokyklinėse įstaigose ir pradžios mokyklose daugėja vaikų, kurių laikysena ydinga. O.Juškelienė, ištyrusi 791 Vilniaus miesto darželinuka ir pradinuką, nustatė, kad 46.9% ikimokyklinių įstaigų auklėtinių ir 44,3% pirmaklasių kūno laikysena buvo asimetrinė. Ji pasireiškė pečių, menčių, klubų lygio bei liemens trikampių asimetrija. Autorė nustatė statistiškai patikimą asimetrinės laikysenos ryšį su kūdikystėje persirgtu rachitu, dažnu sergamumu ir nepakankamu judėjimo aktyvumu.

Remiantis paskutiniais Lietuvos šalies mokslininkų tyrimų rezultatais žinoma, kad ikimokyklinio amžiaus vaikų taisyklinga laikysena yra: mergaičių – 60,4%, berniukų ~ 50,9%. Asimetrinė laikysena: mergaičių – 39,4%, berniukų – 49,1%. Taip pat pastebėta, kad korekciniais pratimais, didinant jų apimtį ir individualų taikymą, galima stabilizuoti laikysenos sutrikiinų progresavimą ir ženkliai sumažinti vaikų kūno deformacijas.

Tyrimų duomenimis laikysenos sutrikimai mokyklinio amžiaus vaikų tarpe užima antrą vietą po regejimo funkcijos defektų, deja trečią vietą užima jau įvairaus laipsnio skoliozė. Šie duomenis verčia nustatyti faktorius, žalingai veikiančius vaiko organizmą, atskleisti jų galimo poveikio priežastis ir laiku juos likviduoti.

3

Literatūros analizė:

Netaisyklingos laikysenos problema – šiuolaikinė aktualija

Taisyklinga laikysena – žmogaus estitinė vertybė. Ji turi didelę reikšmę žmogaus išvaizdai ir savijautai. Kam gi nėra malonu matyti gražiai nuaugusi, tiesiog gražios laikysenos žmogų? Sakoma, žmogus sutinkamas pagal išvaizdą, o palydimas pagal protą. Išvaizda nėra svarbiausia žmogaus pasisekimo gyvenime sąlygą, bet nuo jos dažnai priklauso savojo Aš suvokimas, pasitikėjimas savimi, asmenybės populiarumas, pripažinimas. Tiesiog pats žmogus jaučiasi geriau, laisviau ir yra labiau patenkintas savimi. Taisyklinga laikysena yra ugdymo kultūros požymis ir laisvos sielos bei geros sveikatos atspindys.

Ydinga laikysena (laikysena, turinti vienokių ar kitokių sutrikimų, vadinama ydinga, netaisyklinga arba asimetrinė) – ne vien išorinis defektas. Ji – žmogaus nesveikatos priežastis ir netinkamo auklėjmo pasekmė. Ydinga laikysena trugdo normaliai vidaus organų fiziologinei veiklai, dėl to greitai pavargstama, jaučiami skausmai nugaros srityje ir kt. Apmaudu kad mūsų įspūdingų technologijų amžiuje žmogus su gražia, nesuvaržyta eisena ir taisyklinga laikysena galima pamatyti vis rečiau. Kiekvienais metais daugėja automobilių, o nuo jų žmogus jau tapo priklausomas. Daugelis mūsų nesusimąsto, kad kartais geriau prasivaikščioti ir kad tai gyvybiškai svarbu mūsų organizmui. Prie tos pačios problemos galima priskirti ir ilgus sėdėjimus prie kompiuterio, o saiką kartais nejaučia ne tik vaikai bet ir patys suaugusieji.

Taisyklinga laikysena – tai įprasta kūno padėtis, kai žmogus, ypatingai neįtemdamas raumenų, sugeba tiesiai laikyti liemenį ir galvą. Kad vaikščiotume taisyklingai, turime pečius truputį atlošti atgal, kad mentės priartėtų prie stuburo, pilvą įtraukti, išsitiesti. Taisyklinga laikysena nebūna įgimta. Ji priklauso nuo stuburo ir jo linkių. Vaikui gimus, linkiai atsiranda ne iš karto. Kai vaikas išmoksta laikyti galvą, pirmasis linkis formuojasi kaklo srityje. Pradėjus savarankiškai sėdėti, susiformuoja krūtinės linkis. Juosmens dalies linkis susiformuoja, kai vaikas išmoksta stovėti ir vaikščioti. Stuburo linkiai galutinai susiformuoja, vaikui sulaukius septynerių – aštuonerių metų. Svarbiausia stuburo funkcija – atraminė, o jo linkiai formuoja

taisyklingą laikysena, sudaro sąlygas tinkamai vidaus organų – širdies, plaučių, stemplės, bronchų, trachejos – padėčiai. Stuburas taip pat apsaugo nugaros ir galvos smegenis nuo sutrenkimų, kai kūnas juda. Taisyklinga laikysena prikauso ir nuo raumenyno, jo harmoningo išsivystymo. Raumenų svoris sudaro apie 24% viso vaiko svorio. Jei raumenys silpni, greit pavargstama. Negalėdamas

4

ilgai išbūti vienoje padėtyje, vaikas ją keičia kita, dažnai netaisyklinga. Laiku neperspėjus, netaisyklinga padėtis tampa įprastinė laikysena. Laikysena ypač pakinta nuo netaisyklingo sėdėjimo (susikūprinus, šonu prie aukšto ar žemo stalo, pakišus vieną koją po savimi), nuo blogo darbo vietos apšvietimo, netaisyklingo stovėjimo (ant vienos kojos bei perkreipus dubenį), sunkių daiktų (krepšių, rankinių) nešimo ant vienos peties ar viena ranka. netaisyklingo gulėjimo (ant šono, susirietus, ankštoje lovoje, ant didelės pagalvės) ir t.t. Nekreipiant į tai dėmesio, krūtinės ląsta susiaurėja, suplokštėja, net įdumba. Menčių kampai atsikiša ir atitolsta nuo
stuburo, jų aukštis abiejose pusėse pasidaro nevienodas. Nugara palinksta, pilvas išsipučia,

vidaus organai susispaudžia, dėl to skundžiamasi įvairiais negalavimais.

. Ydinga laikysena (laikysena, turinti vienokių ar kitokių sutrikimų, vadinama ydinga, netaisyklinga arba asimetrinė) – ne vien išorinis defektas. Ji – žmogaus nesveikatos priežastis ir netinkamo auklėjimo pasekmė. Ydinga laikysena trukdo normaliai vidaus organų fiziologinei veiklai, dėl to greitai pavargstama,jaučiami skausmai nugaros srityje ir kt.

Kokia laikysena yra normali? Normali laikysena – tai įprastinė kūno padėtis, kai vaikas vaikšto ypatingai neįtemdamas raumenų, sėdi tiesiai laikydamas liemenį ir galvą. Įprastinė kūno padėtis – vaikas išsitiesęs, pečiai truputį atlošti atgal, kad mentės priartėtų prie stuburo, pilvas įtrauktas. Įprastinė kūno padėtis priklauso nuo stuburo ir jo linkių, kurie formuojasi vaikui augant. Todėl laikysena nebūna įgimta, ji formuojasi priklausomai nuo higieninių sąlygų, kuriose vaikas gyvena, mokosi, dirba. Jai daro įtaka auklėjimas, fizinis aktyvumas ir fizinės veiklos pobūdis. Pavyzdžiui, daugelio vaikų, lankančių gimnastikos, šokio choreografijos, dailiojo čiuožimo, šokių ant ledo pratybas, laikysena paprastai yra taisyklinga, graži ir elegantiška, o eisena – graži ir graikšti. Šių sporto šakų sportininkai dažniausiai išsiskiria iš bendraamžių ypač gražia laikysena, gebėjimu tiesiai laikyti nugarą ir graikščiai judėti.

Šiuo metu Jūs matote 33% šio straipsnio.
Matomi 1776 žodžiai iš 5310 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.