Tarptautinis terorizmas
5 (100%) 1 vote

Tarptautinis terorizmas

Turinys

1. Įvadas;

2. Terorizmo sąvoka;

3. Teroristinės organizacijos;

4. Teroristai mirtininkai;

5. Žemėlapiai:

JAV skelbia karą teroristams;

2000 metų ginkluoti konfliktai;

Ginkluoti konfliktai 2001 metais;

2002 metų ginkluoti konfliktai;

Osamos bin Ladeno teroristų tinklas;

Galimi terorizmo pažabojimo scenarijai.

Straipsniai

Įvadas

Šiuo darbu siekių skaitytoją supažinti su pasauline problema vadinama terorizmu. Terorizmo pradžia sociologai ir politologai laiko tarpgentinius karus, kurie gali peraugti į tarpreliginius karus Šiaurės Afrikoje ir Juodojoje sacharinėje kontinento dalyje. Šiuo metu daugiau nuo teroristų išpuolių kenčia Ispanija, Italija, Maskva. Tokias religines pažiūras E. Vareikis vadina „juoduoju“ islamu. Šiuos išpuolius organizuoja ir vykdo įvairios teroristinės organizacijos. Jų taktika: palikti sprogmenis krepšiuose, automobiliuose arba siusti teroristus mirtininkus, grobti politikus ar civilius gyventojus. Šiame darbe skaitytojas bus bendrai supažindintas su terorizmo sąvoka, žymiausiai teroristais ir kruviniausiai išpuoliais. Šiek tiek įdomybių ir skirtingų vertinimų vieno kito teroristo atžvilgiu.

Terorizmas (pranc. terrorisme) – teroro politika ir praktika. Terorą taiko kai kurios ekstremistų grupuotės: žudo politinius priešininkus, grobia lėktuvus ir pan., taip stengdamiesi atkreipti visuomenės dėmesį į savo reikalavimus ar priversti valstybės vadovybę padaryti jiems nuolaidų. Teroristinis aktas – veiksmas, kuris naudojamas vengiant atviros kovos su priešininku ir pasirenkama ne konkreti auka, o kėsinamasi daugelio nekaltų žmonių gyvybę.

Šiuolaikinėje visuomenėje išskiriamos dvi terorizmo atmainos:

1) Terorizmas kaip veiklos priemonė siekiant savų tikslų. Toks terorizmas yra pragmatinis, jo organizatoriai ir vykdytojai gali keisti veiklos metodus ir atsisakyti teroro aktų. Ši terorizmo atmaina yra išimtinai politinis fenomenas. Terorizmą, kaip veiklos metodą, įvairios grupės, judėjimai arba vyriausybės. Jo „veikimo“ vieta yra konkreti valstybė ar visa pasaulio sistema.

2) Terorizmas kaip veiksmo logika, kurios politinių ir ideologinių tikslų nebeįmanoma suprasti. Teroro aktų organizavimas tampa ir priemone, ir pats sau tikslu. Tokio pobūdžio terorizmas yra daugiau sociologijos ir socialpsichologijos tyrimo objektas.

Modernusis politinis terorizmas prasidėjo nuo Prancūzijos didžiosios revoliucijos (1789-1794) laikų, kai jakobinai pradėjo taikyti terorą prieš šalies piliečius kaip priemonę valstybinės valdžios tikslams įgyvendinti. XX a. valstybinį terorizmą vykdė nacistinė Vokietija ir stalininė Sovietų Sąjunga.

Šiuolaikinis politinis terorizmas yra ne tik valstybės politika. Juo remiasi įvairios grupuotės šalies viduje motyvuodamos savo veiklą ideologinėmis, religinėmis, tautinėmis nuostatomis. Egzistuoja nemažai politinių organizacijų, žinomiausios:

„al Fata“ (arab. Pergalė) – didžiausia karinė teroristinė Palestinos partizanų organizacija, 1956 m. Kuveite įkūrė Jasiras Arafatas. Jasiras Arafatas – palestiniečių politinis veikėjas, nuo 1996 m. – pirmasis Palestinos prezidentas. Gimė Jeruzalėje. Egipte studijavo elektrotechniką, gyveno Kuveite, turėjo savo verslą.

„Ansar El Islam“ – ekstremistinė (kraštutinės pažiūros ir veiksmai dažniausiai siekiant politinių tikslų) Irako kurdų ir arabų partizanų organizacija.

„Hamas“ – islamo partizaninis judėjimas, vedantis ginkluotą kovą su žydų valstybe ir siekiantis sukurti palestiniečių valstybę. Užsiima aktyvia humanitarine veikla Vakarų Kranto Gazos juostoje, stato mokyklas, ligonines, gerina socialines gyvenimo sąlygas.

„IRA“ (Airijos respublikinė armija) – nacionalinė organizacija, susikūrusi 1919 m. kaip partijos „Sinn Fein“ kovinis būrys, pasiryžęs kovoti su Didžiąja Britanija dėl jungtinės Airijos respublikos sukūrimo. XX a. antrojoje pusėje, siekdama prijungti Šiaurės Airiją prie Airijos respublikos, vykdė teroro aktus prieš anglų kariuomenę, protestantų formacijas ir pavienius Didžiosios Britanijos politikus: 1979 m. nužudė lordą L. Mauntbateną, 1984 m. kėsinosi nužudyti M. Tečer, 1991 m. apšaudė jos ir vyriausybės rezidenciją. 1998 m. po dvejų metų derybų katalikų ir protestantų konfliktas baigėsi sutarties pasirašymu. Per pastaruosius 28 metus dėl to konflikto žuvo3228 žmonės, 67 tūkst. sužeisti.

„Juodasis rugsėjis“ – 1972 m. susikūrusi palestiniečių teroristų grupė, atsakinga už daugelį žmogžudysčių, lėktuvų užgrobimų, o svarbiausia – už Izraelio sportininkų pagrobimą (ir daugumos nužudymą) per 1972 m. Miuncheno olimpiadą. Grupės pavadinimas turįs priminti palestiniečių išvarymą iš Jordanijos 1970 m. rugsėjį.

Palestinos išsivadavimo organizacija 1964 m. įkurta karinė-politinė organizacija, atstovaujanti palestiniečiams. Nuo 1969 m. jai vadovauja Jasiras Arafatas. Iki 1974 m. gavo JT stebėtojos statusą, 1976 m. priimta į Arabų valstybių lygą. 1993 m. pradėjo derybas su Izraeliu dėl palestiniečių autonomijos Gazos sektoriuje ir Jordano vakarų krante.

Terorizmas gali tapti užsienio politikos įrankiu, kai vienų šalių vyriausybės materialiai remia įvairias kitų šalių teroristų grupes. Tuo
siekiama sukelti nestabilumą toje šalyje tikintis politinės naudos savo valstybei.

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 715 žodžiai iš 2348 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.