Techninių objektų patikimumas
5 (100%) 1 vote

Techninių objektų patikimumas

TURINYS

Įvadas

1. Pagrindinės objektų patikimumo teorijos sąvokos

2. Technikos objektų kokybės sąvoka

3. Ilgaamžiškumo ir išsilaikymo charakteristikos

4. Gedimų priežastys ir gedimų dažnis

5. Taisomų ir netaisomų objektų negendamumo charakteristikos

Išvados

Literatūra

ĮŽANGA

Gaminio patikimumas yra jo savybė išlaikyti savo kokybę, techninius parametrus iš anksto numatytą laiką. Vartotojas turėdamas gaminį tikisi, kad juo galės naudotis tam tikrą laiką, todėl gaminant sudėtingus technologinius įrenginius ypač stengiamasi ištirti jo patikimumą, kad vartotojas nepatirtų nuostolių. Gaminio patikimumo skaičiavimai jau prasideda projektavimo stadijoje, kadangi jau tuomet reikėtų ypatingai atsargiai rinktis medžiagas, jas tirti, bandyti ir tik tuomet naudoti gamyboje. Gaminio patikimumas, negendamumas labai priklauso ir nuo eksploatacijos sąlygų, aplinkos sąlygų, darbo rėžimų, techninės priežiūros plano, todėl visas šitas sąlygas reikia ištirti ir apriboti vartojimo instrukcijoje.

TECHNIKOS OBJEKTŲ PATIKIMUMAS

1. Pagrindinės objektų patikimumo teorijos sąvokos

Produkto arba technikos objekto patikimumas P(t) ir nepatikimumas Q(t) gali būti vertinami tiktai tuo atveju, jei jis eksploatuojamas griežtai laikantis nustatytų sąlygų: darbo režimų, aplinkos sąlygų, žaliavų kokybės, techninės priežiūros plano ir t.t.

Mažo patikimumo pasekmė yra gedimas. Gedimų priežastys būna įvairios: dilimas, nuovargis, korozija ir kt.

Patikimumas ir nepatikimumas laikui bėgant kinta. Eksploatuojamo gaminio patikimumas mažėja nuo vieneto (naujas gaminys) iki nulio (susidėvėjęs gaminys). Tuo pat metu nepatikimumas kinta nuo nulio iki vieneto. Bet kuriuo laisvai pasirinktu laiku gaminio patikimumo ir nepatikimumo suma lygi vienetui . t.y.

Kokybė ir patikimumas yra tarpusavyje susijusios gaminio savybės. Patikimumas gali būti apibūdinamas kaip gaminio savybė išlaikyti savo kokybę pakankamai ilgai. Todėl gaminys gali būti geros kokybės tiktai tada, kai jis yra patikimas. Pradinė gera kokybė nenaudinga, jeigu ji greitai prarandama. Tačiau patikimas gaminys nebūtinai yra geros kokybės: jis tiesiog gali ilgai išlaikyti prastą kokybę.

Patikimumas – tai objekto, dirbančio nustatytu režimu ir nustatytomis darbo, techninių aptarnavimų, sandėliavimo ir transportavimo sąlygomis, savybė nustatytą laiką atlikti savo funkcijas, išlaikant nustatytas eksploatacines charakteristikas. Technologiniai įrengimai laikomi patikimais, jei jie ne tik veikia, bet ir gamina tinkamą produkciją, t.y. negamina broko. Dabar vienas iš svarbiausių uždavinių – didinti objektų patikimumą.

Šiuolaikiniai įrenginiai yra labai sudėtingi, ir kuo sudėtingesni jie darosi, tuo labiau mažėja jų patikimumas, jeigu nesiimama specialių priemonių jam padidinti. Technologiniai įrenginiai turi būti patikimi, kad gaminių charakteristikos nesikeistų pakankamai ilgą įrenginių eksploatacijos laiką. Be to, sudėtingų ir brangių technikos objektų prastovos yra labai nuostolingos. Sukurti labai patikimas sistemas galima tik taikant mokslinius patikimumo valdymo metodus.

Patikimumas yra kompleksinė objekto savybė, įvertinama dalinių savybių-

• negendamumo,

• pataisomumo,

• ilgaamžiškumo ir

• išsilaikymo -rodikliais.

Negendamumas – tai objekto gebėjimas nepertraukiamai išlaikyti tam tikrą laiką savo darbingumą.

Darbingumas – tai objekto būsena, kai jis gali atlikti savo funkcijas. Darbingumo praradimas vadinamas gedimu.

Pataisomumas – tai objekto savybė, leidžianti numatyti, aptikti ir pašalinti jo gedimus, palaikyti ir atkurti darbingumą, atliekant remontą arba techninį aptarnavimą.

Ilgaamžiškumas – tai objekto savybė išlikti darbingam iki susidėvėjimo su pertraukomis remontams ir techninei priežiūrai.

Išsilaikymas – tai objekto savybė išlaikyti savo darbingumą sandėliuojant ar transportuojant.

Vieniems objektams didžiausią reikšmę turi negendamumas, kitiems – ilgaamžiškumas arba ilgaamžiškumas ir pataisomumas kartu paėmus. Negendamumas labai svarbus tokiems objektams, kuriems sugedus būna žmonių aukų arba didelių materialinių nuostolių (atominiai reaktoriai, lėktuvai, elektrinių turbinos ir kt.). Technologiniams įrenginiams svarbu ilgaamžiškumas ir pataisomumas. Išsilaikymas svarbus objektams, pagamintiems iš sparčiai senėjančių medžiagų, pvz., gumos arba plastmasių, taip pat sezoninėms mašinoms, kurios didžiąją metų dalį prastovi nenaudojamos, pvz., javų kombainai, sėjamosios, uogų, vaisių perdirbimo mašinos ir kt.

Technikos objektų gedimai būna funkciniai ir parametriniai.

Funkciniai gedimai nutraukia mašinos (įrenginio) darbą; įvykus tokiam gedimui, mašina (įrenginys) negali atlikti savo funkcijų.

Parametriniais vadinami tokie gedimai, kai įrenginys dirba, bet jo charakteristikos neatitinka reikalavimų. Pvz., staklės dirba, bet gamina netikslių matmenų detales; automobilis važiuoja, bet sunaudoja daugiau degalų, neišvysto numatyto greičio ir pan.

Pagal susidarymo trukmę gedimai skirstomi į staigius, lėtinius ir tarpinius.

Staigus gedimas įvyksta, kai staiga pasireiškia vienas ar keli atsitiktiniai veiksniai. Pvz., dėl pablogėjusio
matomumo ir nuovargio vairuotojas įvažiuoja į duobę, dėl to sulūžta automobilio pusašė.

Lėtinis gedimas įvyksta per ilgą laiką, pvz., peilio atšipimas, guolio išdilimas, korpuso korozinis suirimas ir t. t.

Tarpinis gedimas – tai laikinas savaime išnykstantis objekto funkcijų sutrikimas. Pvz., įjungtas elektros variklis su išdilusiais šepetėliais apsunkina radijo signalų priėmimą (radijo imtuvo darbo sutrikimas, radijo ryšio trikdžiai), išjungus tokį variklį, radijo prietaisai vėl gali normaliai dirbti.

Gedimai gali būti nepriklausomi ir priklausomi.

Nepriklausomus gedimus sukelia išoriniai arba mašinos vidiniai procesai, pvz., variklio tepalo filtro užsiteršimas yra nepriklausomas gedimas, nes jis įvyksta dėl variklio dalių dilimo,

tepalo išdegimo ir kitų variklyje vykstančių procesų. Laiku nepakeitus tokio filtro, dėl nepakankamo tepalo išvalymo gali užsikirsti stūmokliai cilindruose, ir tai jau bus priklausomasis gedimas.

Vienų objektų darbingumas gali būti atkuriamas, pataisant gedimą, kitų – ne. Pagal šią savybę technikos objektai skirstomi į taisomus ir netaisomus. Taisomieji objektai – tai objektai, kurių darbingumą galima atkurti, juos pataisant. Tokių objektai yra mašinos, varikliai, staklės, įvairūs įrenginiai ir pan. Netaisomieji objektai yra tokie, kurių nenumatoma arba neįmanoma pataisyti. Pvz., guoliai, elektros lempos, varžtai ir veržlės, stūmoklių žiedai, dauguma radijo detalių ir panašūs. Sugedęs toks objektas pakeičiamas nauju.

Technikos objekto būsena gali būti tvarkinga ir netvarkinga. Tvarkinga objekto būsena (tvarkingumas) yra tokia, kai visos objekto charakteristikos atitinka specifikaciją, t. y. projektinėje dokumentacijoje nurodytas parametrų vertes. Netvarkinga objekto būsena (netvarkingumas) yra tokia, kai bent viena objekto charakteristika neatitinka specifikacijos.

Netvarkingumas gali būti dvejopas: nesukeliantis gedimų (pažeista antikorozinė danga, subraižytas korpusas, nublukę užrašai ir kt.) ir sukeliantis gedimus (guolio laisvumas, variklio tepalo vonios nesandarumas, nepakankamai užveržti tvirtinimo varžtai ir pan.).

Vieniems objektams didžiausią reikšmę turi negendamumas, kitiems -ilgaamžiškumas arba ilgaamžiškumas ir pataisomumas kartu paėmus. Negendamumas labai svarbus tokiems objektams, kuriems sugedus, būna žmonių aukų arba didelių materialinių nuostolių (lėktuvai, raketos, atominiai reaktoriai, turbinos ir kt.). Technologiniams įrenginiams svarbu ilgaamžiškumas ir pataisomumas. Išsilaikymas svarbus objektams, pagamintiems iš sparčiai senėjančių medžiagų, pvz., gumos ir plastmasių, taip pat sezoninėms mašinoms, kurios didžiąją metų dalį prastovi nenaudojamos, pavyzdžiui, javų kombainai, sėjamosios, uogų, vaisių perdirbimo mašinos ir pan.

Šiuo metu Jūs matote 32% šio straipsnio.
Matomi 1136 žodžiai iš 3504 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.