Technologines masinos
5 (100%) 1 vote

Technologines masinos

1.Staklių stovai ir kreipiančiosios. Stovas-bazinė staklių detalė ir gali būti vientisas arba sudarytas iš kelių sudėtinių dalių ir ant jo yra montuojami visi judami ir nepaslankūs staklių mechanizmai. Tas stovas iki remonto turi užtikrinti visų ant jo mechanizmų teisingą tarpusavio padėtį dirbant visais numatytais darbo rėžimais dėl to turi būti tiksli ir nekintanti stovo bazuojančių paviršių ant kurių sumontuota ir jais juda mechanizmai padėtis, kadangi nuo to priklauso apdirbimo tikslumas ir kokybė. Judančių mechanizmų bazuojantys paviršiai yra vad. kreipiančiosiomis. Jos judančiam mechanizmui gali suteikti tik vieną laisvės laipsnį (gali judėti viena kryptimi). Priklausomai nuo paskirties ir konstrukcijos išpildymo kreipiančiąsias galima suklasifikuoti:1) pagal judesio jomis trajektoriją:tiesioginio arba apskritiminio judesio. 2) pagal erdvinę jomis judančio junginio trajektorijos kryptį:horizontaliosios; vertikaliosios; nuožulnios. 3) pagal geometrinę formą: plokščios; prizminės; kūginės; cilindrinės; bei įvairūs išvardinti deriniai. 4) pagal kostrukciją savo staklėse naudojamos dviejų rūšių kreipiančiosios: slydimo; riedėjimo. Nuo kreipiančiųjų apdirbimo labai priklauso darbo kokybė, todėl kreipiančiosios apdirbamos termiškai, po kurio atsparumas dylimui padidėja 2-3 kartus. Norint padidinti atsparumą dilimui dar labiau, yra naudojamas plieninės termiškai apdirbtos prisukamos kreipiančiosios. Kreipiančiųjų konstrukcija dvejopa: riedėjimo ir slydimo. Ir vienos ir kitos gali būti skirstomas į gaubiančiąsias

ir gaubiamąsias.

Gaubiamosios naudojamos tada, kai yra mechanizmų maži greičiai, nes ant jų blogai laikosi tepalas. Judant dideliais greičiais naudojamos gaubiančiosios kreipenčiosios, pasižyminčios geresnėmis tepimo savybėmis, bet greitai užsiteršiančios. Dar labiau sumažina trintį ir padidina judančių mechanizmų ar junginių jautrumą riedėjimo kreipiančiosios, kurios vis plačiau naudojamos didelio tikslumo staklėse. Taip pat gali būti gaubiamosios ir gaubiančiosios, atvirosios bei uždarosios. Riedėjimo kreipiančiųjų formos gali būti: trikampės, plokščios, kregždės uodegos formos ir stačiakampės. Riedėjimo kreipiančiosios gali būti sudarytos iš ritinėlių arba rutuliukų.Kreipiančiųjų atsparumas dylimui, stovo gamybos technologija ir medžiagos nulemia staklių savybių stabilumą. Stovo gamybos technologija turi įtakos stovo standumui. Standžiausi yra tuščiavidurės dėžės formos stovai, o kitokios formos stovų standumas yra įvertinamas įrengiant juose įvairias pertvaras, standumą didinančias briaunas, specialias ertmes, kurios yra pritaikomos ir kaip talpos drožlėms, aušinimo skysčiui arba stovo standumui padidinti nereikalingos ertmės yra užpildomos betonu ar įvairiom medžiagom. Taip tvirtesnė jo konstrukcija, gaunasi sunkesnis, mažiau veikia vibracijos. Stovų liejimui yra naudojamas pilkasis ketus, o suvirintosios konstrukcijos gaminamos iš lakštinio plieno. Sunkių staklių stovai gaminami iš gelžbetonio arba sintegrano. Sintegranas-tai dirbtinė medžiaga, gaunama iš susmulkintų mineralinių medžiagų ir smalos, pasižyminti nežymiomis temperatūrinėmis deformacijomis.

2.Pastūmų dėžės, jų paskirtis, tipai. Jos reikalingos pastūmos dydžiui ir krypties pakeitimui apdirbant detales skirtingais darbo rėžimais. Pastūmos dydis turi užtikrinti reikalingą apdirbamo paviršiaus kokybę, įrankio atsparumą ir staklių našumą. Dažniausiai judesys į pastūmų dėžę yra perduodamas nuo sūklio veleno. Tai tekinimo, ištekinimo, gręžimo staklėse ir pastūma matuojama mm/aps. Frezavimo staklėse judesys perduodamas nuo atskiro variklio mm/min. Pastūmų dydžiai staklėse keičiami laipsniškai arba belaipsniškai esant laipsniškam reguliavimui. Pastūmos dydžiai parenkami pagal aritmetinę arba geometrinę skaičių eilę. Dažniausiai naudojama geometrinė skaičių eilė, nes tada maximalus našumo sumažėjimas tarp visų laipsnių pastūmų yra vienodas. Sriegio pjovimo ir apdirbimo staklėm geometrinės prigresijos eilutė netinka nes sriegių žingsniai yra sudaryti pagal eilutę, panašią į geometrinę progresiją. Drožimo staklėse periodiniam pastūmos judesiui gauti dažniausiai naudojamas strekties-reketo mechanizmas. Dažniausiai naudojamos krumpliaratinės pastūmų dėžės. Jos gali būti su keičiamais krumpliaračiais išlaikant pastovų velenų tarpašinį atstumą bei su perstūmiamais krumpliaračių blokais. Automatuose ir pusautomačiuose naudojami keičiamų krumpliaračių mechanizmai komponuojant juos su kitais pastūmų mechanizmais. Perstūmiamų krumpliaračių blokai paplitę universaliose staklėse. Šios tipo pastūmų dėžės yra papraščiausios ir savo konstrukcija yra analogiškos greičių dėžėms. Gręžimo revolverinėse, tekinimo staklėse naudojamos 2 krumpliaratinių kūgių pastūmų dėžės. Jose tarpašinis atstumas pastovus ir pastovus sukibusių krumpliaračių krumplių skaičius. Perdavimo santykis imamas iki 10. Trūkumas: susilpnėja velenai dėl išdrožų; naudojami tarpiniai žiedai sklandžiam perdavimui. Privalumas: gali būti naudojami ne vien tiesiakrumpliai bet įvairūs krumpliaračiai. Naudojamos Nortono perstūmų dėžės-tai mechanizmas, kai vienas kūginių krumpliaračių blokas paliekamas o kitas pakeistas užmetamuoju
perslenkiamu krumpliaračiu. Privalumas lyginant su minėtom pavaromis, kad gauti tą patį perdavimo skaičių reikia mažiau krumpliaračių. Trūkumas: silpnas ir netikslus sukibimas poroje ir pastarosios galimybė užsiteršti. Meandro tipo mechanizmą sudaro vienodi dvigubų krumpliaračių blokai. Juos paprasta valdyti, yra mažų gabaritų, o reguliavimo diapazonas gana didelis, bet trūkumas, kad visi krumpliaračiai yra besisukantys ir nuolatos sukibę. Gali būti su užmetamuoju krumpliaračiu arba su perslenkamuoju. Šie mechanizmai naudojami tekinimo staklėse. Konstrukcijos standumui padidinti juose užmetamąjį krumpliaratį galima pakeisti perslenkamuoju krumpliaračiu, bet taip sumažinamas pastūmų skaičius, o pastūmų dėžės konstrukcija išlieka tokio pačio sudėtingumo ir gabaritų. Dabartinėse staklėse pastūmų dėžės priklausomai nuo pastūmų variantų skaičiaus, jų reguliavimo diapazono reikalingo pastūmų tikslumo ir kitų reikalavimų sudaromos įvairiai komplektuojant išvardintus mechanizmus.

3.Greičių variatoriai ir jų veikimo principas. Iš belaipsnių reguliavimo perdavų staklėse naud frikciniai greičių variatoriai. Tai toroidiniai, kūginiai, išskečiamųjų kūginiai skriemuliai, diskiniai, rutuliniai ir kt. Tačiau jų reguliavimo diapazonas yra palyginti mažas, nes jį riboja šių perdavų konstrukciniai matmenys. Frikcinės poros nuolatos dyla, o jomis perduodamas galingumas palyginti nemažas. Todėl mechaniniai greičių reguliavimo variatoriai staklėse naud vis rečiau. Toroidinis variatorius:Rutulinis variatorius. Kai ašis horizontali, tai i =1, varomosios ir varančiosios grandies žiedai sukasi į tą pačią pusę. Kai ašis vertikali, tai grandys sukasi į priešingas puses.4.Skriejiko švaistiklio mechanizmai. Jų veikimo principas, paskirtis. Reketinis mech. sudarytas iš skriejiko, švaistiklio. Ant švaistiklio pritvirtinta strektės, kurios tam tikru kampu periodiškai pasuka dantytą diską. Yra keletas reguliavimų. Galima keisti skriejiko piršto padėtį centro atžvilgiu, todėl keičiama strektės eiga. Taip pat galima reguliuoti strekte užkabinimų dantyto disko dantų skaičių. Perstatant strektę iš vienos padėties į kitą, galima keisti dantyto disko sukimosi kryptį, nekeičiant skriejiko sukimosi krypties. Automatuose ir pusautomačiuose revolverinėms galvutėms, sūkliniams blokams, daugiapoziciniams stalams automatiškai pastoviu kampu pasukti naud. maltos kryžiaus mechanizmas. Jį sudaro maltos kryžius – tai diskas su spindulinėmis arba radialinėmis išpjovomis ir skriejikas su jame įtvirtintu pirštu, kuris būna varančiąją grandimi. Skriejikui sukantis pastoviu kampiniu greičiu, jo pirštas patenka į vieną iš išdrožų, ir iki to momento kuomet jis išeina iš išdrožos, pasuka maltos kryžių pastoviu kampu.

Šiuo metu Jūs matote 32% šio straipsnio.
Matomi 1218 žodžiai iš 3833 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.