Temperamentas1
5 (100%) 1 vote

Temperamentas1

11

Temperamentas – tam tikrų savybių kompleksas, apibūdinantis žmogaus emocinį gyvenimą, jo reiškimosi ir veiklos būdą. Temperamentas rodo gyvybingumo, energingumo ir aktyvumą laipsnį, o jį nulemia įgimtos savybės: atvirumas arba uždarumas ir nervų sistemos jautrumo laipsnis. Temperamentas – tai pastoviausia psichinė savybė, įgimta ir mažai kintanti. Ji sudaro pagrindą greičiau ar lėčiau formuotis įvairiems charakterio bruožams. Psichologai pabrėžia svarbiausią temperamento savybę – žmogaus psichinės veiklos dinamiką, dažnai ją lygindami su upėmis. Viena jų srauni, vingiuota, greita, putojanti kriokliais, o kita rami lygumos upė. Jos labai skiriasi savo tėkmės greičiu, triukšmingumu, veržlumu ir kitomis savybėmis, priklausančiomis nuo genetinių sąlygų.

Norint apibūdinti temperamentą, išskiriamos pagrindinės savybės, pagal kurias, skiriame vieną temperamento tipą nuo kito:

1. Senzityvumas. Apie šią savybę sprendžiama iš to, kaip jautriai žmogus reaguoja į silpnus dirgiklius, koks jo reakcijos greitis. Jei senzytivumas aukštas – greitai ir stipriai reaguoja į silpnus aplinkos dirgiklius, o jei žemas – reikia stipresnio poveikio, kad sukeltų reakciją.

2. Reaktyvumas. Ši savybė rodo reakcijų į aplinką nevalingumo laipsnį. Žmonių reakcijos į įžeidimą, kritiką, netikėtus įvykius yra nevalingos, tačiau nevalingumo laipsnis įvairių temperamento žmonių nevienodas.

3. Aktyvumas. Apie šios savybės apraiškas temperamente sprendžiama iš to, kaip aktyviai žmogus veikia aplinką ir nugali sunkumus. Nevienodai aktyviai siekiama tikslo, susikaupiama darbui ir pan.

4. Reaktyvumo ir aktyvumo santykis. Apie šią savybę sprendžiama pagal tai, nuo ko daugiau priklauso žmogaus veikla: nuo atsitiktinių aplinkybių ar nuo žmogaus įsitikinimų, tikslų, gyvenimo planų.

5. Reakcijos tempas. Čia turima galvoje psichinių procesų, reakcijų greitis: įsiminimo, suvokimo greitis, kalbos, judesių greitis ir pan.

6. Plastiškumas ir frigidiškumas. Plastiškumas – sugebėjimas lengvai ir greitai prisitaikyti prie aplinkos, o frigidiškumas – priešinga savybė, pasireiškianti įpročių, prendimų, elgesio pastovumu, vienodumu arba lėtu kintamumu.

7. Ekstroversija ir introversija. Šios savybės nusako, į ką orientuota žmogaus veikla, į ką jis daugiau linkęs – į išorinį pasaulį ar į savo vidų. Ekstravertiško žmogaus reakcijos, veikla priklauso nuo išorinių įspūdžių, o introvertiška – nuo jo paties minčių, vaizdinių apie praeitį ir ateitį ir pan.

8. Emocinis jautrumas. Tai savybė, rodanti, kaip greitai kyla emocinės reakcijos į silpnus poveikius.

O kiekvieną temperamentą apibūdina tokie asmenybės požymiai:

• CHOLERIKAS: greitai užsiplieskia ir greitai nurimsta, greiti veiklos tempai, tačiau trūksta ištvermės; mėgsta pripažinimą, pagyrimus, yra išdidus, savimyla, kartais netgi šykštūs; elgiasi rafinuotai ir ceremoningai; kiti gali jo nemėgti dėl polinkio vadovauti ir pasipūtimo.

• SANGVINIKAS: linksmas, nerūpestingas, didelis optimistas, mėgsta bendrauti ir dėl to yra visų mėgiamas; visada pasirengęs padėti kitiems, todėl kartais pažada net nepagalvojęs, ar galės pažadą ištesėti; nemėgsta monotonijos, linkęs dažnai keisti veiklą, todėl, todėl ypatingų laimėjimų gali ir nepasiekti.

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 482 žodžiai iš 1599 žodžių.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA (kaina 0,87 €) ir įveskite gautą kodą į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.