Temperamentas1
5 (100%) 1 vote

Temperamentas1

Temperamentas – tam tikrų savybių kompleksas, apibūdinantis žmogaus emocinį gyvenimą, jo reiškimosi ir veiklos būdą. Temperamentas rodo gyvybingumo, energingumo ir aktyvumą laipsnį, o jį nulemia įgimtos savybės: atvirumas arba uždarumas ir nervų sistemos jautrumo laipsnis. Temperamentas – tai pastoviausia psichinė savybė, įgimta ir mažai kintanti. Ji sudaro pagrindą greičiau ar lėčiau formuotis įvairiems charakterio bruožams. Psichologai pabrėžia svarbiausią temperamento savybę – žmogaus psichinės veiklos dinamiką, dažnai ją lygindami su upėmis. Viena jų srauni, vingiuota, greita, putojanti kriokliais, o kita rami lygumos upė. Jos labai skiriasi savo tėkmės greičiu, triukšmingumu, veržlumu ir kitomis savybėmis, priklausančiomis nuo genetinių sąlygų.

Norint apibūdinti temperamentą, išskiriamos pagrindinės savybės, pagal kurias, skiriame vieną temperamento tipą nuo kito:

1. Senzityvumas. Apie šią savybę sprendžiama iš to, kaip jautriai žmogus reaguoja į silpnus dirgiklius, koks jo reakcijos greitis. Jei senzytivumas aukštas – greitai ir stipriai reaguoja į silpnus aplinkos dirgiklius, o jei žemas – reikia stipresnio poveikio, kad sukeltų reakciją.

2. Reaktyvumas. Ši savybė rodo reakcijų į aplinką nevalingumo laipsnį. Žmonių reakcijos į įžeidimą, kritiką, netikėtus įvykius yra nevalingos, tačiau nevalingumo laipsnis įvairių temperamento žmonių nevienodas.

3. Aktyvumas. Apie šios savybės apraiškas temperamente sprendžiama iš to, kaip aktyviai žmogus veikia aplinką ir nugali sunkumus. Nevienodai aktyviai siekiama tikslo, susikaupiama darbui ir pan.

4. Reaktyvumo ir aktyvumo santykis. Apie šią savybę sprendžiama pagal tai, nuo ko daugiau priklauso žmogaus veikla: nuo atsitiktinių aplinkybių ar nuo žmogaus įsitikinimų, tikslų, gyvenimo planų.

5. Reakcijos tempas. Čia turima galvoje psichinių procesų, reakcijų greitis: įsiminimo, suvokimo greitis, kalbos, judesių greitis ir pan.

6. Plastiškumas ir frigidiškumas. Plastiškumas – sugebėjimas lengvai ir greitai prisitaikyti prie aplinkos, o frigidiškumas – priešinga savybė, pasireiškianti įpročių, prendimų, elgesio pastovumu, vienodumu arba lėtu kintamumu.

7. Ekstroversija ir introversija. Šios savybės nusako, į ką orientuota žmogaus veikla, į ką jis daugiau linkęs – į išorinį pasaulį ar į savo vidų. Ekstravertiško žmogaus reakcijos, veikla priklauso nuo išorinių įspūdžių, o introvertiška – nuo jo paties minčių, vaizdinių apie praeitį ir ateitį ir pan.

8. Emocinis jautrumas. Tai savybė, rodanti, kaip greitai kyla emocinės reakcijos į silpnus poveikius.

O kiekvieną temperamentą apibūdina tokie asmenybės požymiai:

• CHOLERIKAS: greitai užsiplieskia ir greitai nurimsta, greiti veiklos tempai, tačiau trūksta ištvermės; mėgsta pripažinimą, pagyrimus, yra išdidus, savimyla, kartais netgi šykštūs; elgiasi rafinuotai ir ceremoningai; kiti gali jo nemėgti dėl polinkio vadovauti ir pasipūtimo.

• SANGVINIKAS: linksmas, nerūpestingas, didelis optimistas, mėgsta bendrauti ir dėl to yra visų mėgiamas; visada pasirengęs padėti kitiems, todėl kartais pažada net nepagalvojęs, ar galės pažadą ištesėti; nemėgsta monotonijos, linkęs dažnai keisti veiklą, todėl, todėl ypatingų laimėjimų gali ir nepasiekti.

• MELANCHOLIKAS: jautrus, nepatiklus, nuolat randa priežasčių nerimauti, įžvelgti sunkumus ir kliūtis; ko nors imdamasis, daugiausia galvoja ne apie sėkmę, o apie tai, kaip išvengti nesėkmės; turi stiprų pareigos jausmą, todėl, prieš pažadėdamas, ilgai svarsto, ar tikrai galės ištesėti.

• FLEGMATIKAS: šaltakraujis, nelengvai susijaudina, bet sunkai ir nurimsta; veikia lėtai, bet ištvermingai, yra valingas ir principingas; taktiška, atsargi ir nemėgstanti viešumos asmenybė.

Temperamentų skirtumus yra puikiai pavaizdavęs danų karikatūristas H. Bidstrupas. Piešinių serijoje jis pateikė visų keturių temperamentų tipų atstovų reakciją į tą pačią situaciją, kai saulėtą dieną užsižiopsojęs praeivis atsisėda ant sėdinčiojo nerūpestingai padėtos skrybėlės. Cholerikas pratrūksta šaukti, bartis, melancholikas net pravirksta, flegmatikas kuo ramiausiai išlygina skrybėlę ir be jokios emocingos reakcijos užsideda ją ant galvos, bet keisčiausia reakcija sangviniko: jis prapliumpa kvatotis – toks juokingas subliuškusios skrybėlės vaizdas..

Nors ir išaiškėjo, kad Hipokrato iškelta teorija nepasitvirtino ir, kad organizmo skysčiai žmogaus būdui pernelyg didelės įtakos neturi, tačiau, nepaisant to, psichologai pabrėžia temperamentų įtaką žmogaus sveikatai:

• Sangvinikas Šio žmogaus tipo pulsas stiprus, aktyvus ir reguliarus – 68-75 tvinksiai per minutę. Šio tipo žmonės lengvai prisitaiko prie sąlygų. Šio tipo žmonės mėgsta juokauti. Jis pats gali įsikalbėti ligą, kai jam tai naudinga. Pats gali padėti sau išgyt.

Patarimai, kaip sveikti: geriausiai padeda sveikti įsitikinimas, kad reikia greitai pasveikti. šio tipo žmogų ramina, nuima nuovargį mėgstama veikla, ypač piešimas, siuvinėjimas, buvimas miške.

• Melancholikas Šio tipo žmogaus pulsas silpnas, tačiau dažnas – daugiau nei 83 tvinksiai per minutę. Šio tipo žmonės neramūs, įtarūs. Juos neretai kamuoja galvos skausmai, nemiga. Jie jautrūs menkiausioms
pašalinėms smulkmenoms.

Patarimai, kaip sveikti: patariama pakalbėti su kitais apie dvasinius, jaudinančius dalykus. Šio tipo žmonės greičiau pasveiks skaitydami knygas, žiūrėdami televizorių.

Šiuo metu Jūs matote 51% šio straipsnio.
Matomi 818 žodžiai iš 1591 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.