Temperamento tyrimas
5 (100%) 1 vote

Temperamento tyrimas

Tyrimo tikslas : nustatyti savo temperamentą ir jį aprašyti.

Tyrimo uždaviniai: aptarti naudotą literatūrą ir pateikti trumpą teorinę medžiagą. Nustatyti savo temperamentą, aprašyti jį ir kas jam būdinga. Pateikti išvadas.

Metodika: Aizenko, Belovo temperamento testai, grafikai.

Literatūros analizė ir apžvalga.

Temperamentas – tai pastovios asmenybės savybės, pasireiškiančios psichinių reiškinių intensyvumu, tempais ir pastovumu. Tai įgimtų centrinės nervų sistemos savybių išraiška. Centrinę nervų sistemą, sudarytą iš galvos ir stuburo smegenų, turi ir žmonės, ir gyvūnai. (Psichologija studentui; (vadovėlis) Kaunas, 2002m. ; 122psl)

Kiekvienas žmogus gimsta su tik jam vienam būdingomis tam tikromis savybėmis. Tai priklauso nuo genotipo – unikalaus, individualaus genų derinio. Ar tai reiškia, kad tos savybės vyraus jo asmenybėje? Norint pažinti žmogaus asmenybę, reikia suvokti priežastis, lemiančias jos veiklos kryptingumą. Supratimas, kas asmenybėje yra įgimta, o kas susiformuoja raidos procese, reikalauja šiek tiek žinoti apie temperamentą ir charakterį.

Į temperamentus žmones suskirstė dar V a. Senovės Graikijoje gyvenęs Hipokratas. Anot jo, žmogaus būdą nulemia skysčių proporcija žmogaus organizme. Tad išskirti šie tipai: Sangvinikas ( gr. sanguis „kraujas“), melancholikas (gr.melas chole „juodoji tulžis“), cholerikas (gr. chole „tulžis“), flegmatikas (gr. flegma „gleivės“). Vėliau išaiškėjo, kad organizmo skysčiai žmogaus būdui pernelyg didelės įtakos neturi, tačiau temperamentų pavadinimai išliko tokie, kokius sugalvojo Hipokratas. ( seimos kalendorius 2003m. sausio25d. lapelis)

Reikėtų paminėti ir tai, kad grynų temperamento tipų beveik nepasitaiko. Kiekvieno žmogaus temperamente rasime visų temperamentų bruožų, tačiau vis dėlto dažniausiai vyrauja kurio nors vieno temperamento savybės.

Anglų psichologas H. Aizenkas (H. Eysenck) šiek tiek praplėtė temperamento sąvoką, įgimtomis savybėmis laikydamas žmogaus polinkį į ekstraversiją ir intraversiją (orientacija į aplinką arba į save), emocinį stabilumą ir neurotizmą .

Ekstraversijos, intraversijos ir emocinio stabilumo ryšys su tempe veiklos skirtumais, nes įvairių hormonų kiekio santykis lemia žmogaus veiklos tempus, emocines reakcijas. Asmenybės savybės iš dalies priklauso ir nuo to, kuris iš didžiųjų galvos smegenų pusrutulių yra labiau išsivystęs. Kairysis kontroliuoja loginį mąstymą, dešinysis – intuityvų mąstymą, kūrybingumą, todėl smarkesnis vieno ar kito iš pusrutulių išsivystymas gali lemti žmogaus polinkį į konkrečią veiklos rūšį.

Tinklalapis www.delfi.lt vykdė apklausą klausdamas „Koks jūsų temperamentas” apklausoje dalyvavo apie 12 000 Lietuvos gyventojų susumavus paaiškėjo, kad vis dėlto Lietuvoje gyvena daugiausia choleriško temperamento žmonių.Atlikus anglų psichologo H.Aizenko bei rusų mokslininko Belovo temperamento tyrimo testus paaiškėjo, kad aš esu cholerikė-sangvinikė…

Aizenkas, Šilchas ir kiti mokslininkai nustatė paveldėtą įtaką extraversijai ir intraversijai; neurotizmui ir emociniam stabilumui. Tačiau pripažino, kad asmenybę ir jos sąvybes veikia aplinka ir auklėjimas. Rastas ryšys tarp ekstravertiškumo ir intravertiškumo, neurotizmo ir emocinio pastovumo.

Taigi iš tiesų kas būdinga tokio temperamento tipo žmonėms?

Aizenko testo pagrindą sudaro 57 asmenybę vertinantys klausymai. Kadangi svarbi pirmoji reakcija į klausimą, reikia stengtis atsakyti greitai, pasirenkant vieną iš pateiktų variantų (taip arba ne). Testas buvo vertinamas pagal tris skales: pirmoji parodo ekstravertiškumo – intravertiškumo lygį; antroji – neurotiškumo ir emocinio stabilumo; trečiaja nustatomas testo patikimumo lygis. Ekstravertiškumas ir intravertiškumas yra kontinumas, kur dauguma žmonių yra arčiau centro, o ne kraštuose. Atlikus testą ir paskaičiavus, gavau rezultatą, kad turiu 58% extraverto ir 70% neurotiko sąvybių. Taigi galiu teigti, kad esu cholerikė.

Belovo teste kiekvienam asmenybės tipui buvo pateiktas sąvybių sąrašas. Tereikėjo surašyti būdingas sąvybes ir suskaičiuoti procentaliai kiek kokių sąvybių turiu. Apskaičiavus pagal tam tikrą formulę gavau, kad turiu 50% choleriko, 44% sangvinoko, 34% melancholiko ir 11% flegmatiko sąvybių. Kaip jau sakiau, grynų temperamento tipų beveik nepasitaiko. Kiekvieno žmogaus temperamente rasime visų temperamentų bruožų, tačiau vis dėlto dažniausiai vyrauja kurio nors vieno temperamento savybės.

Toliau aptarsiu savo temperamento ypatybes bei mano asmenybei būdingus bruožus. Apjungus ir įvertinus abiejų testų rezultatus galiu teigti, kad esu cholerikė-sangvinikė.

Cholerikas: energingas, emocionalus, optimistiškas, impulsyvus, aktyvus, ryžtingas, jautrus, ekstravertas (atviras), nelabai pastovus. Tai energingas, greitų reakcijų, stiprių emocijų žmogus. Greitai užsiplieskia ir greitai nurimsta, greiti veiklos tempai, tačiau trūksta ištvermės, mėgsta pripažinimą, pagyrimus, yra išdidus, savimyla, kartais netgi šykštus, elgiasi rafinuotai ir ceremoningai, kiti gali jo nemėgti dėl polinkio vadovauti ir pasipūtimo;

Šiuo metu Jūs matote 50% šio straipsnio.
Matomi 743 žodžiai iš 1484 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.