Teoriniai profesinio konsultavimo aspektai bilietas
5 (100%) 1 vote

Teoriniai profesinio konsultavimo aspektai bilietas

TURINYS

Turinys ……………………………………………………………………………………………… 1

Teoriniai profesinio konsultavimo aspektai ………………………………………………………… 2

Profesinio konsultavimo savoka ……………………………………………………………………. 2

Pirmieji profesinio konsultavimo žingsniai pasaulyje ………………………………………………. 2

Pirmieji profesinio konsultavimo žingsniai Lietuvoje ………………………………..……………. 3

Europos sąjungos nuostatos, reglamentuojančios profesinio konsultavimo organizavimą bei jo aktualumą …………………………………………………………………..………………. 4

Profesinio konsultavimo tendencijos Lietuvoje …………………………………………………….. 4

Literatūra …………………………………………………………………………………………… 7

TEORINIAI PROFESINIO

KONSULTAVIMO ASPEKTAI

Profesinio konsultavimo tikslas – teikti pagalbą asmenims, besirenkantiems profesiją. Ši pagalba teikiama atsižvelgiant į individualias žmogaus savybes ir polinkius, pagal darbo rinkos ir profesijos mokymo galimybes. Profesinis konsultavimas grindžiamas darbo rinkos profesijų tyrimais, pedagoginio, socialinio, psichologinio mokslų žiniomis, psichologinio konsultavimo metodais bei psichologine diagnostika. (5:4)

PROFESINIO KONSULTAVIMO SAVOKA

Daugeliui asmenų, be pagalbos ir patarimų, pavyksta sėkmingai pasirinkti profesiją ar darbo vietą, dar didesniai daliai reikalinga vienokia ar kitokia pagalba. Istoriškai susiklostė dvi pagalbos formos: konsultavimas ir orientavimas. Terminas “profesinis konsultavimas” išverstas iš prancūzų kalbos – “orentacion professenell. Jis plačiai paplitęs Europoje. Didžiojoje Britanijoje ir JAV vartojama “profesinio vadovavimo” savoka – “vocational gvidance”. Vokietijoje, Čekijoje ir Lenkijoje dažniausiai kalbama apie profesinius patarimus – Berufsberatung profesione poradenstvo zawodowe). Kaip pastebima, čia taip pat vartojama “orientavimo” savoka.

Kad būtų aiškesnė profesinio konsultavimo ir orientavimo esmė, tikslai ir uždaviniai, mokslinės ir praktinės veiklos būdai bei metodai, būtina bent trumpai apžvelgti problemos kilmę, raidą, dabarties būklę. Jos atsiradimą lėmė keletas veiksnių.

Profesinio orientavimo ir konsultavimo kaip mokslinės problemos ir praktinės veiklos būtinumą, pirmiausia, lėmė spartus mašininės pramonės vystymas šio šimtmečio pradžioje, o ypač darbo našumo ir organizavimo problema. Pirmieji ją pradėjo spręsti amerikiečių inžinieriai ir ekonomistai, prie kurių prisijungė psichologai, ieškodami būdų kaip atrinkti darbininkus, tinkamus tam tikram darbui. Kitas veiksnys – didelė darbo kaita dėl naujų, geriau apmokamų specialybių atsiradimo, nes uždarbis – svarbus stimulas sąlygojantis profesijos pasirinkimą, kokį darbą rinktis. Tokią darbo kaitą teko valdyti, nes ji ekonomiškai buvo žalinga. Dėl šios priežasties pradėtos steigti specialios institucijos, nustatinėjančios darbo jėgos vertę. Ši funkcija patikėta psichoanalitikams, kurių rekomendacijos tapo ypač svarbiu kriterijumi priimant į darbą.

PIRMIEJI PROFESINIO KONSULTAVIMO

ŽINGSNIAI PASAULYJE

Pirmieji praktiniai sprendimo žingsniai buvo žengti 1902 m., Vokietijoje įsteigus konsultacinį centrą darbo ieškančioms moterims. 1903 m. Briuselyje ir 1907 m. Berlyne vyko konferencijos atrankos, įdarbinimo, konsultavimo klausimais. Jose dalyvavo gydytojai, inžinieriai, psichologai. Tais pačiais metais varšuvoje pradėti konsultuoti darbininkai. 1908 m. konsultavimo centras įkuriamas Hamburge, o Briuselyje ir Ciuriche įsteigiami jaunimo konsultavimo centrai. 1976 m. Ženevoje prie Žano Žako Ruso instituto atidaromas profesinio orientavimo kabinetas. Jame dirba žymūs psichologai, nusipelnę psichotechnikai, tokie kaip Lipmann, Štern, Giese, Modė, Baumgarten, kurie rėmėsi profesinio konsultavimo ir orientavimo diagmostika. (4:86-87)

JAV profesinio konsultavimo ir orientavimo sistema turtinga vertingiausios patirties, išbandyta fabrikuose, mokyklose, biuruose, mokslinėse institucijose, apibendrinta mokslo veikaluose.

Pirmasis JAV profesinio konsultavimo biuras buvo įsteigtas 1908 m. Bostone. Jį įkūrė Fransas Parsonsas. Jau 1909 m. pasirodė jo knyga “Profesijos pasirinkimas” (“Choosing a vocation”), davusi pradžią profesio konsultavimo ir orientavimo mokslui. Todėl daugelis autorių šį mokslą sieja su Parsonso ir Bostono vardais.

Pasak L. Jovaišos F. Parsonsas profesinio konsultavimo esmę atskleidė nurodydamas tris reikalavimus: (4:90-93) 1. Reikia gerai pažinti konsultuojamąjį; 2. Pažinti darbo pasaulį: rinkti informaciją apie profesijas, tirti sėkmės sąlygas, darbo patogumus bei nepatogumus ir kt; 3. Palyginti santykį tarp individo ir darbo reikalavimų, priimti tinkamą sprendimą.

Pagrindinis konsultavimo uždavinys ir yra nustatyti atitikmenį tarp asmenybės ir darbo reikalavimų. Tai galima padaryti komplektiškai tiriant individą ir darbą.

Ypač didelius reikalavimus F. Parsonsas kėlė konsultantui. Anot Parsono, juo galįs būti ne bet koks žmogus, o specialistas, pasižymintis tokiomis savybėmis: 1. Puikiais charakterio bruožais; 2. Sugebantis
greitai suvokti ir spręsti: 3. Turintis aukštąjį išsilavinimą; 4. Su mokymo, darbo patirtimi; 5. Su socialinio darbo praktika; 6. Vyresnis kaip 25 metų amžiaus; 7. Sugebantis orientuotis visuomeniniuose moksluose; 8. Sugebantis daryti sprendimus, remdamasis gautais duomenimis. (3:57-58)

F. Parsonas reikalavo įsteigti specialius kursus konsultantams rengti. Jis iki šiol laikomas profesinio konsultavimo teoriniu pagrindėju.

PIRMIEJI PROFESINIO KONSULTAVIMO

ŽINGSNIAI LIETUVOJE

Lietuvoje jau senokai domėtasi pašaukimu, žmogaus dalia darbo pasaulyje. Vienas pirmųjų profesinio orientavimo atstovų Lietuvoje buvo Kauno ir Vilniaus profesorius Jonas Vabalas-Gudaitis (1881-1955 m.), neretai akcentuodavęs, kad reikia pažinti mokinių individualybę, daryti psichologinę žmonių atranką įvairiam darbui pagal jų polinkius ir gabumus. Tuo tikslus J. Vabalas-Gudaitis kūrė ir populiarino individualybės pažinimo metodus bei testus, kuriais remiantis, be sudėtingos laboratorinės aparatūros būtų galima diagnozuoti asmenybės “įgimtą darbingumą” ir teikti, jo nuomone, itin svarbias konsultacijas profesijos pasirinkimo klausimais.

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 745 žodžiai iš 2409 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.