Termopolimerų panaudojimas neišimamų dantų protezų metalinių konstrukcijų apdailai
5 (100%) 1 vote

Termopolimerų panaudojimas neišimamų dantų protezų metalinių konstrukcijų apdailai

Darbo tikslas

Darbo tikslas:

o susipažinti su termopolimerais;

o išsiaiškinti termopolimerų panaudojimą neišimamų dantų protezų metalinių konstrukcijų apdailoje.

Termopolimerų panaudojimas neišimamų dantų protezų metalinių konstrukcijų apdailai

Polimerai arba plastmasės – daugiamolekuliniai junginiai, gebantys veikiant karščiui, šviesai, spaudimui jungtis, o po to tvirtai išlaikyti jiems suteiktą formą. Terminą polimerai 1883 m. pasiūlė mokslininkas I. Bercelijus. Pramonėje polimerai iš gamtinių medžiagų: dujų, akmens anglies, naftos, skalūnų, durpių, medienos ir kt., gaminami cheminiu būdu.

Dantų protezai arba jų dalys iš polimerų arba plasmasių gaminami nuo 1937 m., kai vokiečių mokslininkas Kultceris sukūrė dvikomponentę polimerinę medžiagą – miltelių polimerą ir skystą monomerą. Šis atradimas atvėrė plastmasei kelią į ortopedinę stomatologiją. Ir šiandien Lietuvoje bei kitose šalyse didžioji dalis įvairių metalinių dantų protezų konstrukcijų pedengiama plastmasmis, dar vadinamomis termopolimerais. Šių medžiagų pagrindą sudaro akrilinės ir metakrilinės rūgštys, dėl to medžiagos dar vadinamos akrilinėmis plastmasėmis. Plastmasės milteliai – tai polimerizuotas polimeras. Miltetliuose yra dažomųjų medžiagų – metalo oksidų bei teigiamųjų katalizatorių, kurie polimerizacijos metu suardo neigiamą monomero katalizatorių. Skystas monomeras savo sudėtyje turi neigiamą katalizatorių, kuris tamsiame stikliniame inde trukdo monomero molekulėms jungtis (polimerizuotis). Sumaičius miltetlius su skysčiu, monomeras suvilgo ir įsiskverbia į polimero daleles, dalinai ištirpina miltelius, o visa masė tampa homogeniška, minkšta. Plastmasė brendimo metu praeina keturias stadijas: smėlio, besitęsiančių siūlų, tešlos ir gumos. Prasidėjus polimerizacijos procesui ir vėliau polimero milteliai nesitraukia, apie 7 proc. traukiasi tik monomeras, kuris sudaro 21 proc. visos masės tūrio. Susitraukimas yra neigiamma savybė, tačiau ją kompensuoja tam tikri technologiniai procesai: tinkamas miltelių ir skysčio santykis, plastmasės subrandinimas iki presavimui tinkamos tešlos, plastmasės polimerizacinis susitraukimas ir terminis jos plėtimasis polimerizacijos metu. Dėl šių priešingų pastarųjų reiškinių galutinis gaminys po polimerizacijos, palyginti su vaškiniu modeliu, sumažėja iki 0,3-0,5 proc. Polimerizacijos eiga iki 65°C vyksta lėtai, o pasiekus 70°C temperatūrą polimerizacijos procesas labai pagreitėja ir toliau temperatūrai kylant iki 100°C prasideda polimerizacinis traukimasis bei terminis plėtimasis tuo pačiu metu. Monomero virimo temperatūra, kurios polimerizacijos metu nerekomenduojama viršyti, yra 100,3°C. Po polimerizacijos auštant nuo 100°C iki 25°C prasideda plastmasės traukimasis (apie 3 proc.). Galiausiai plastmasės tūris padidėja apie 0,5 proc., kai į plastmasės mikrostruktūrą įsiskverbia vanduo arba burnos skysčiai, neutralizuojantys nesureagavusį laisvą monomerą, kurio apie 0,5 proc. lieka nesureagavusio visoje plastmasės struktūroje. Jeigu būsimo plastmasinio gaminio tūris yra didelis, tai nuo 25°C susidaro vidinė šiluma dėl egzoterminės reakcijos, kuri terminį plėtimosi koeficientą gali padidinti 4 proc. Šis reiškinys polimerizacijos metu būdingesnis bedančiams apatinio žandikaulio protezams.

Plastmasės polimerizacija – labai sudėtingas cheminis procesas. Norint gauti kokybišką ir estetišką protezo apdailą, visuomet reikia atidžiai perskaityti pridedamą polimero polimerizacijos instrukciją ir nepažeisti nurodytų technologinių gamybos režimų.

Šiuo metu Lietuvoje protezų apdailai ir bemetaliams protezams gaminti naudojami tokie termopolimerai: Sinma-74, Sinma-M, Superpont ir “Vitos” firmos i-CAB gaminiai. Sinmos plastmases gamina Charkovo firma “Stoma”. Sinma-M yra sudaryta iš miltetių ir skysčio, kaip ir kitos šio tipo plastmasės. Skystį sudaro monomero oligomero mišinys. Oligomerui būdinga savybė prailginti plastmasės brendimą tešlos stadijoje ir neleisti pereiti į gumos stadiją. Ši savybė leidžia modeliuoti plastmasę tiesiogiai ant metalinio protezo karkaso. Sinmos-74 monomeras – be oligomero, todėl jo polimerizacija atliekama kiuvetėje. Sinma-M taip pat galima polimerizuoti kiuvetėje. Jo paruošimas tokiai polimerizacijai pradedamas parenkant tūrinį santykį 3:1 arba milteliai ir skystys maišomi santykiu 2:1. Masė brandinama uždengtame porcelianiniame arba stikliniame indelyje. Po 20-25 min. plastmasė tampa tinkama pakavimui ir presavimui.

Jeigu Sinma-M modeliuojama ant metalinio karkaso, tai milteliai ir skystis maišomi santykiu 2:1,5. Sumaišius šiuos komponentus, po minutės jau galima pradėti modeliavimą teptuku arba mentele. Sumodeliuoto sluoksnio storis neturi viršyti 3 mm, nes polimerizacijos metu gali atsirasti įtrūkimų. Jeigu reikia sumodeliuoti storesnį sluoksnį, tai taikoma dviguba polimerizacija. Polimerizuojama “Ivomat” arba panašios konstrukcijos Kijeve gamintuose PS-1 polimerizatoriuose: šiuose aparatuose temperatūra gali būti 120°C ir sudaromas 5-6 barų slėgis, polimerizacijos laikas – 10 min. jeigu reikai atlikti papildomą polimerizaciją koreguojant plastmasę, tai antros polimerizacijos metu temperatūra sumažinama iki 100°C, o slėgis nekeičiamas. Pakėlus slėgį polimerizatoriuje vienu baru,
monomero virimo temperatūra padidėja 10°C. Polimerizuojant Sinmą-74 ir Sinmą-M kiuvetėje, presavimo metu sudaroma 80-50 kg/mm2 jėga. Po presavimo kiuvetė suveržiama veržtuvu ir dedama į šiltą vandenį. Per 40 min. vanduo palaipsniui užverda. Nesistengiama, kad vanduo smarkiai virtų. Jeigu polimerizatoriai turi temperatūros reguliatorius, tai temperatūra pakelaima iki 97°-98°C ir toliau nekeliama. Verdama 45 min. Po to baigiama virti, laikoma 20 min. auštant vandeniui. Geriausiai leisti vandeniui ataušti iki kambario temperatūros, ir tik tuomet išimti polimerizuotą gaminį gaminį. Laikantis šio režimo išvengiama vidinės plastmasės įtampos, jos deformacijos.

Šiuo metu Jūs matote 52% šio straipsnio.
Matomi 832 žodžiai iš 1587 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.