Tėvynė Lietuvos išeivijos poezija
5 (100%) 1 vote

Tėvynė Lietuvos išeivijos poezija

Tėvynė Lietuvos išeivijos poezijoje

Tėvynė . Ypatingą reikšmę šis žodis įgyja tų širdyse, kurie ją buvo priversti palikti. Poetai išeiviai “išrauti” iš gimtosios žemės, atplėšti nuo namų, jautė vis didėjančią meilę gimtajam kraštui, kasdien stiprėjantį tėvynės ilgesį. Būtent meilė ir ilgesys pagimdė gražiausius posmus apdainuojančius gimtosio žemės grožį bei jos didingą praeitį, išsakančius skausmą dėl jos netekties, skelbiančius tikėjimą, tautos laisvę, nes tėvynė – visa ko pradžia ir prasmė.

Būtent ji anot Bradūno ne tik maitina, saugo, be ir pašaukia gyventi : “Mane pašaukė žemėje gimti Mano protėvių kraujo jėga” “Mane ašaukė Žemėje gimti” .

Jono Aisčio eileraščių lyrinis “aš” jaučiasi esąs neatsiejama tėvynės gamtos dalis – lietuviškoji žmogaus iš gamtos vienybė – viena kitame, o pati tėvynė personifikuojama. Ji lyriniam subjektui tarsi mylimoji, kuriai vienintėlei atveriama širdis, kuriai nebijoma subtiliai priekaištauti, nes tėvynė – jo liūdesio priežastis. J.Aisčio kaip B.Brazdžionio eileraščio “aš” be tėvynės jaučiasi klajūnas, o K.Bradūno – svetimos duonos valgytojas, nes ten toli nuo tėvynės viskas yra svetima. Lyrinio subjekto širdį užplūsta visiškai kitokie jausmai, kai aprašomas tėvynės kraštovaizdis, kurio neatsiejama dalis yra Lietuvos upių tėvas – Nemunas, miškas ar giria, pievos, pakelėje rymančios šventųjų skulptūrėlės. Tokie eilėraščiai dvelkte dvelkia šiluma, ramybe, juose gausu šviesių spalvų, deminutyvų. Pagrindinis glaudaus tėvynės ir žmogaus ryšys išsakymo eilėraštis J.Aisčio kūryboje yra “Peizažas”. Tokio peizažo , tokio kaimo jau nebėra, tačiau tai tradicinio Lietuvos kaimo vaizdinys, išsupęs tautos kultūrą, suformavęsmeninį jausmą. Šio eilėraščio lyriniam “aš” būdinga liūdnumo, neatsiskiriamumo laimės nuotaika. Lietuviams tai savas, raminantis ir guodžiantis liūdesys. Saldus liūdesys – kaip laimė būti tarp savų, savoj žemėj.

Šiuo metu Jūs matote 54% šio straipsnio.
Matomi 349 žodžiai iš 645 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.