Tremtiniai
5 (100%) 1 vote

Tremtiniai1941 m. birželio 14 d. trečią valandą nakties Maskvos įsakymu visame Pabaltijyje – Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje – vienu metu prasidėjo masiniai areštai ir žmonių deportacija į Sibirą.

Perpildyti ešelonai vienas po kito ėjo į Rytus, išveždami tuos, kurių didžiajai daliai niekada nebuvo lemta sugrįžti.

Tremtyje kasdieniniai palydovai buvo šaltis, badas, ligos, vėliau, kiek prakutus, – skurdas, neteisybės ir neatskiriamas Tėvynės ilgesys.

Žmonių toje vargo žemėje atsiudūrė skirtingo amžiaus, skirtingu laiku ir skirtingomis aplinkybėmis. Atsidūrusieji Sibire su pirmaisiais genocidinio trėmimo srautais patyrė visą grumtynių už gyvastį siaubą, pokariniai tremtiniai, jau naudojami kaip nemokama darbo jėga, turėjo daugiau galimybių išlikti.

Taigi, kas tremtiniams padėjo ištverti tomis nežmoniškomis sąlygomis ir išlikti laisviems?

Ištremtieji buvo tikintys, jie tikėjo Dievu, atgailavo, prašė ir karštai meldėsi, kad būtų išgelbėti. Tas tikėjimas jiems padėjo nepalūžti. Tremtiniai tikėjo, kad Dievas jų neapvils ir išvaduos.

Kitiems išlikti padėjo įgimta dora ir darbštumas. Žmonės stengėsi nenuleisti rankų, kažką daryti, kad išgyventų. Jie rinko Sibiro miškuose uogas, kirto malkas, plaukdavo per upę iškylauti, riešutauti. Kai kurie tremtiniai mokėjo statyti namus, dirbti žemę, prižiūrėti medžius, kalti geležį, gaminti baldus, gydyti gyvulius – tų darbų noriai ėmėsi, dirbti mokėjo ir mėgo. Taip pat jie žvejojo. Žuvis buvo pagrindinis maistas, vitaminai, vaistai. Eidavo žmonės žvejoti niekieno neliepiami ir neprižiūrimi, net ir per pūgą, jeigu tik galima buvo išsilaikyti ant kojų.

Tretiems išlikti padėjo sapnai, svajonės, ilgesys, meilė, patriotizmas ir prisiminimai. Ištremtieji stengėsi nepamiršti Tėvynės. Švęsdavo savo šventes, lietuviškai dainuodavo, atlikinėdavo lietuviškus ritualus, skaitydavo lietuviškas knygas. Dainuodavo vaikams dainas, sekdavo pasakas, mokė skaityti, dainuoti ir deklamuoti Maironį. Dažnai prisimindavo gražius Tėvynės vaizdus – žydinčius sodus, Tėvynės dangų, rūtų darželius, pievas, gimtuosius namus, rugių laukus… Gaudavo tremtiniai iš Tėvynės laiškus, siuntinius. Tai padėjo visada išlaikyti Tėvynę mintyse ir širdyse, nenutautėti, išlikti laisviems.

Šiuo metu Jūs matote 61% šio straipsnio.
Matomi 371 žodžiai iš 613 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.