Tremtinio kazio svitkausko prisiminimai
5 (100%) 1 vote

Tremtinio kazio svitkausko prisiminimai

Tremtinio Kazio Svitkausko prisiminimai

“Turėjau asmeninių reikalų Panevėžyje. Iš vakaro ten nuvažiavęs, viską sutvarkiau ir naktiniu traukiniu grįžau į Šiaulius. Iš geležinkelio stoties ne parėjau namo, o parbėgau, net nenujausdamas, kad į tuos namus grįžtu paskutinį kartą. Netoli namų aplenkiau pamažu važiuojantį sunkvežimį, kuris, man įėjus į namus, sustojo prie kaimynų namo. Mačiau, kaip iš mašinos išlipo kareiviai ir nuėjo pas mūsų kaimynus Aukštikalnius. Pagalvojau, kad tai eilinis jų apsilankymas, krata, nes Aukštikalnį jau prieš kurį laiką buvo suėmę. Atsiguliau į lovą ir vos spėjau užmerkti akis, kai išgirdau stiprų beldimą į duris. Greitai atidariau, vietoj “ labas rytas” išgirdau “Ruki v verch!” Į mane buvo nukreiptas naganas, ir aš supratau, kad čia jau visai blogai. Nieko daugiau neliko, kaip tik vykdyti jų nurodymus. Per dvidešimt minučių mums buvo liepta pasiruošti kelionei. Kur mus žada vežti, nesakė, bet mes buvom tikri, kad veža į kalėjimą. Bet kam tada daiktai? Taro kareivių buvo vienas lietuvis. Jis mus ragino imti daugiau vertingų daiktų, drabužių, bet mums tai nerūpėjo. Maisto atsargų mes daug neturėjome, tai i imti nebuvo ko. Gerai, kad mama vis dėlto susiprato įsidėti šį tą vertingesnio.

Prie mūsų namo stovėjo tas pats sunkvežimis, kurį aš neseniai aplenkiau. Jame jau sėdėjo mūsų kaimynė su vaikais. Atvežė mus į geležinkelio stotį. Ten jau laukė prekiniai vagonai, kuriuose buvo daug žmonių. Susikraustėm ir mes į vieną vagoną. Buvom penkiese: tėvas, mama ir trys broliai. Deja, neilgai buvom kartu. Už kelių minučių grįžo kareiviai ir liepė tėvui eiti su jais pasirašyti kažkokį aktą. Sakė, kad jis tuoj grįšiąs. Bet tėvo mes daugiau nematėm. Jį perkėlė į kitą ešeloną, neleidę nei daiktų pasiimti, nei su mumis atsisveikinti. Vėliau, kai visi reikalavo paaiškinti, kodėl atskyrė vyrus, pasakė, kad tai tik laikinai, kol nuveš į vietą.

Atlajaus kraštą mes pasiekėme po gerų poros savaičių. Daug mūsiškių nepajėgė nuvažiuoti iki ten, nes sąlygos buvo sunkios. Tą dieną, kai mus išlaipino Bijsko geležinkelio stotyje, buvom labai patenkinti. Oras puikus, na, ir mes jau šiek tiek apsipratę su padėtimi, todėl džiaugėmės kvėpuodami grynu Atlajaus priekalnių oru. Kas mūsų laukia, neturėjome supratimo. Ir štai ateina komisija, kuri mus, visą ešeloną ( apie 60 vagonų ), kaip vergus pradeda skirstyti. Visai panašiai, kaip kad filmuose rodydavo vergų prekyba. Mus siūle tai vienam, tai kitam atstovui. Mūsų vagonas laikėsi vieningai – arba visus, arba nė vieno. Taip mes ir papuolėme į vieną artelę už 30 kilometrų nuo Bijsko. Apgyvendino mus artelės kontoroje ir apie mėnesį nevarė mus į jokį darbą. Mat mus laikė ypatingais nusikaltėliais. Mes jiems atrodėme baisesni ir už vokiečius. Pamažu įgijome miestelio gyventojų pasitikėjimą. Šiaip žmonės buvo neblogi, užjautė mus, bet vis vien “išrengė” mus beveik iki paskutinio. Žiemą už bulves mes jiems atidavėm viską, ką turėjome atsivežę. Pavasario mes laukėm labiau už viską. Tam buvo daug priežasčių: žieminių drabužių neturėjome , pavasarį mums žadėjo po žemės sklypelį. Be to, ir karo pabaigos tikėjomis. Gyvenome viltimis. Birželio mėnesį mūsų daržai jau žydėjo, ir mes jau svajojom apie tai, kaip valgysim šviežias bulves, kurių sėkla taip brangiai kainavo. Bet štai ir vėl staigmena. Surinko mus visus tremtinius ir pasakė: “Ruoškitės, rytoj iš ryto išvažiuojam”. Palike viska, vėl atsidūrėme Bijske, ten, kur mus prieš metus “pardavė”, o dabar atgal atsiėmė neklausdami, nori ar nenori. Belaukiant transporto, pasklido gandas, kad mus veža ne šiaip kur, o į Ameriką Kai kurie žmonės tos vilties neprarado net tada, kai jau Lenos upe plaukėm į daugeliui iš mūsų pražūtingą tolimąją šiaurę.

Šiuo metu Jūs matote 33% šio straipsnio.
Matomi 667 žodžiai iš 2038 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.