Trumparegystė
5 (100%) 1 vote

Trumparegystė

1121

Trumparegystė paveldima

Jeigu abu tėvai trumparegiai, tikimybė, kad ir jų vaikas bus trumparegis, padidėja. Kai gerai matantis žmogus žiūri į arti esantį daiktą, jo akių obuoliai įsitempia, o kai nukreipia žvilgsnį į tolį, jie grįžta į pradinę apvalią padėtį. Bet jeigu sklera (plėvelė, dengianti akies obuolį) silpna, ji neįstengia deramai atlikti savo funkcijų ir nesuteikia akies obuoliui apvalios formos. Tuomet žmogus tolimus daiktus mato neryškiai.

Dauguma kūdikių iš prigimties yra toliaregiai. Tai normalu.

Jeigu 1 metų vaiko toliaregystė +1, o ne +3 dioptrijos, kaip turi būti, ateityje jam gali išsivystyti trumparegystė.

Neišnešiotiems vaikams taip pat neretai prireikia akinių.

Panašus likimas laukia ir alergiškų, dažnai sergančių gripu, ūmiomis kvėpavimo takų infekcijomis, pneumonija mažylių.

Tokio vaiko organizme sutrinka medžiagų apykaita, dėl to pablogėja akių aprūpinimas krauju, pakinta sklerų struktūra: jos pasidaro paslankios, įtemptai žiūrint “išsitampo” ir nebesuteikia akių obuoliams pradinės formos. Tokias akis reikia labai saugoti.

Svarbiausios taisyklės

Apmaudu, kai trumparegystė išsivysto iš prigimties į ją nelinkusiems, retai sergantiems ir fiziškai stipriems vaikams. Kad vaikas visada gerai matytų (jeigu jam lemta nešioti akinius, kad jų kuo ilgiau neprireiktų), reikia laikytis šių taisyklių.

1. Reguliariai leisti akims pailsėti. Jeigu vaikas gerai mato, ruošdamas pamokas, jis turi ilsėtis kas 40 minučių; jeigu jam išsivysčiusi nestipri trumparegystė – kas 30 minučių. 10-15 minučių pertraukėlę jis turi skirti ne televizoriaus žiūrėjimui, o bėgiojimui, žiūrėjimui pro langą, akių mankštai. Moksleiviui žiūrėti televizorių galima tik savaitgaliais, kai nereikia ruošti pamokų. 5-6 valandas trunkančios pamokos ir 2-3 valandas trunkanti jų ruoša – besivystančioms akims labai didelis krūvis. O trumparegystė dažniausiai išsivysto tarp 7-9 ir 12-14 metų. Prie kompiuterio vaikas gali praleisti ne daugiau kaip 15-20 minučių per dieną. Jeigu tenka prie jo sėdėti 1-1,5 valandos, būtina kas 15 minučių daryti pertraukas.

2. Knygas ir sąsiuvinius laikyti 40 cm atstumu nuo akių. Reikia parodyti vaikui, kokioje padėtyje jis turi sėdėti ruošdamas pamokas. Toks atstumas skaitant ar rašant mažiausiai deformuoja akių obuolius.

3. Grūdinti vaiką, kad jis rečiau sirgtų. Tegu mankštinasi, bėgioja, plaukioja, žaidžia tenisą… Akims naudingos visos sporto rūšys, kurios netraumuoja galvos.

4. Pasirūpinti, kad vaiko racione būtų pakankamai akims naudingų produktų: pieno, varškės, kefyro, virtos žuvies, jautienos, kalakutienos, triušienos, morkų, kopūstų, žalumynų ir uogų, ypač mėlynių, bruknių, spanguolių. Akims naudingi polivitaminai su mikroelementais, vitaminas A, fosforas.

5. Pablogėjus vyresniojo vaiko regėjimui, rūpintis jaunesniųjų akimis. Nereikėtų vaikų mokyti skaityti, kol nesukanka 5 metai; neleisti į mokyklą nesukakus 7-iems: ciliarinis raumuo, kuris lemia gerą regėjimą, baigia formuotis tik 7-8 gyvenimo metais, todėl vaikams, pradėjusiems mokyklą lankyti nuo 6 metų amžiaus, 3 kartus dažniau išsivysto trumparegystė. Televizorių galima leisti vaikui žiūrėti nuo 3 metų amžiaus, o žaisti kompiuterinius žaidimus – tik nuo 8-erių!

Tikrinkite vaikų regėjimą

Trumparegystė neišgydoma. Bet vaikams regėjimas gali susilpnėti ir dėl tariamos trumparegystės: ciliarinio raumens susilpnėjimo. Šią trumparegystę įmanoma išgydyti. Svarbiausia pradėti gydyti, kol ji netampa tikrąja. Štai kodėl būtina reguliariai tikrinti vaikų regėjimą.

Net ir išsivysčius negrįžtamajai trumparegystei, procesą galima pristabdyti. Dabar yra efektyvių metodikų: magnetoterapija, lazerinis gydymas, pneumomasažas – specialūs akiniai, kurie masažuoja akis ir pagerina ciliarinio audinio funkcijas, fizioterapija.

Kompleksiniam gydymui priskiriama ir elektropunktūra – viena iš refleksoterapijos rūšių. Tik taikant klasikinę refleksoterapiją, biologiškai aktyvūs taškai paveikiami adatomis arba prideginami, o taikant elektropunktūrą, naudojamos srovės mikrodozės. Ši procedūra neskausminga ir nepavojinga (nėra pavojaus užsikrėsti AIDS arba hepatitu).

Be to, refleksoterapija stiprina visą organizmą.

Akių mankšta

Reikia įpratinti vaiką ruošiant pamokas reguliariai mankštinti ir masažuoti akis, kad sumažėtų jų nuovargis.

Masažas labai paprastas ir malonus. Jis pagerina kraujotaką ir normalizuoja akispūdį.

– Šoniniais nykščių paviršiais braukiama per nosies sparnelius akių kampučių link, o po to – antakių pradžios link ir per antakius iki jų galo. Kartojama 18 kartų.

– Užsimerkus masažuojami akių obuoliai – nuo vidinių akių kampučių išorinių link. Nestipriai spaudžiant, braukiama 18 kartų.

– Prieš darant mankštą, akių lygyje ant lango stiklo nupiešiamas 3 mm skersmens taškas. Po to atsitraukiama per 30 cm ir žiūrima: 5 sekundes į tašką, 5 – pro langą. Iš viso – 3-5 minutes. Šis pratimas stiprina akių raumenis. Jeigu vaikas nešioja akinius, prieš darydamas mankštą, turi juos nusiimti.

– Ant didelio popieriaus lapo nupiešiamas 50 cm skersmens apskritimas, padalijamas į 4 lygias dalis ir ties horizontalia linija per visą plotį parašomas aštuonetas.


Piešinys pakabinamas ant sienos ir atsitraukus nuo jo patogiu atstumu žvilgsniu kartojamos aštuoneto linijos: iš pradžių į kairę, po to – į dešinę. Galvos sukioti nevalia.

Šis pratimas pirmąją dieną daromas 2 kartus. Vėliau kasdien pridedama po 1 pratimą – iki 6-8 kartų. Šiuos pratimus daroma visą mėnesį, po to 2 savaites ilsimasi. Ir taip – visą gyvenimą.

Klaidinga nuomonė

Daugelis tėvų mano, kad akiniai, kuriuos gydytojas skiria pačioje trumparegystės pradžioje, nebūtini. Neva tegu akys treniruojasi. Iš tikrųjų akinių korekcija akims nekenkia. Tačiau jeigu vaikas įdėmiai žiūrėdamas prisimerkia, tačiau nenešioja akinių, trumparegystė progresuoja greičiau. Jeigu gydytojas leidžia skaityti ir rašyti be akinių, bet rekomenduoja juos užsidėti žiūrint į tolį, vaikas turi juos užsidėti žiūrėdamas į mokyklinę lentą, taip pat žiūrėdamas spektaklį arba televizorių.

Nematau raidelių… (Violeta Agurkytė)

Trumparegystė gali būti įgimta, neretai ji atsiranda darželinukams, tačiau dažniausiai – 3-4 klasės mokiniams. „Tokio amžiaus vaikų akys dar nesugeba gerai prisitaikyti, todėl jų krumplinis raumuo gali spazmuoti ir atsirasti netikroji trumparegystė, kuri negydoma perauga į tikrąją”, – perspėja profesorė Aldona Blužienė.Kas yra trumparegystė

Tai gana dažna refrakcijos (akies gebos laužti šviesos spindulius) yda, verčianti vaikučius į tolį žiūrėti prisimerkus arba į daiktus, kad juos ryškiau matytų, žvelgti iš labai arti. Tuomet vaikui skauda akis, galvą, gali mirgėti akyse. Trumparegystė nėra labai varginanti liga, bet atsiradus pakitimų dugne tampa pavojinga.Kaip atsiranda

Tiksliai pasakyti, kas sukelia trumparegystę, neįmanoma. Ištyrus grupę Šiaurės ir Pietų gyventojų, buvo pastebėta, kad pietiečiai ja serga rečiau. Kodėl? Mįslė taip ir liko neįminta, nors mokslininkai ištyrė dirvą, joje esančius mikroelementus, atlikti kiti tyrimai. Gal nulemia odenos (akies baltymo) elastingumas ir storis? Tačiau įprasta manyti, kad daug kas priklauso nuo genetikos, akomodacijos (gebėjimo prisitaikyti žiūrint į tolį) nepakankamumo, infekcinių ir kitų ligų.

Paveldimumas. Jei mama ar tėtis, seneliai, tetos ar dėdės yra trumparegiai, dažnai ir vaikas tolimų daiktų nemato. Pastebėta, kad trumparegystę turinčios mamos dukteriai būna dar didesnio laipsnio trumparegystė. Paveldėtoji gali sukelti komplikacijų ir greičiau progresuoti nei įgytoji. Tačiau iš anksto nesijaudinkite. Kūdikis, gimęs trumparegiu ir sulaukęs 7 m., gali tapti toliaregis, kaip kad kadaise nutiko prancūzų rašytojui ir rašytojui Volterui.

Peršalimo ir virškinimo ligos. Jei vaikas dažnai serga tonzilitu, pūlinga angina, jo limfmazgiuose susikaupia daug limfocitų, kurie naikina bakterijas. Bakterijos žūva, bet palieka daug kenksmingųjų medžiagų, kurios nualina organizmą. Jos patenka į akies krumplinį raumenį, jis nukenčia. Sergant virškinimo ligomis organizmui taip pat pakenkiama, nes nereikalingos medžiagos, nepašalintos iš žarnyno, paveikia akies raumenį. Jis lieka susitraukęs. Tad po kiekvienos ligos vaikui reikėtų atlikti specialią mankštelę ir atpalaiduoti krumplinį raumenį.Kaip nustatyti

„Man atrodo, kad dar nemokame gerai nustatyti, kaip kūdikio akys geba laužti šviesos spindulius, nors turime specialių vaistų vyzdžiams išplėsti, krumpliniam raumeniui atpalaiduoti ir tiksliai sužinoti šviesos spindulių lūžio galią. Kodėl? Nes šis raumuo dar nesusiformavęs. Tiksliau nustatome tik po kelių tyrimų, atliktų vyresniam vaikui”, – prisipažįsta profesorė. Be to, vaikučių rega kinta. Todėl nenustebkite, jei akių gydytojas, diagnozavęs vaikui trumparegystę ir išrašęs dviejų dioptrijų, po 2 mėn. paskiria vienos dioptrijos akinukus.Kaip gydyti

Patikrinęs visas akių funkcijas, gydytojas nustato, ar vaikui reikia akinukų, ar galima skirti trumparegystę pristabdančių mankštą. Jei akių krumplinis raumuo nukentėjo dėl jungiamojo aparato ligų (raumenų ar sausgyslių), pratimai parenkami pagal bendrą organizmo būklę. Padeda ir įvairių vaistų vonelės, atliekamos fizioterapijos kabinete. Bręstant būtina pasirūpinti, kad vaikas dažniau apsilankytų pas akių gydytoją ir nepamirštų atlikti akių bei viso kūno mankštos.

Šiuo metu Jūs matote 51% šio straipsnio.
Matomi 1444 žodžiai iš 2855 žodžių.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA (kaina 0,87 €) ir įveskite gautą kodą į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.