Trumpas politikos mokslu paskaitu
5 (100%) 1 vote

Trumpas politikos mokslu paskaitu

POLITINĖS IDEOLOGIJOS

Trumpi paskaitų konspektai

II-ji tema Politinės ideologijos samprata ir vaidmuo politiniame procese. Ideologijos sąvoka socialiniuose moksluose yra labai dažnai vartojama, tačiau pateikti vienareikšmį jos apibrėžimą yra neįmanoma. Reikalas tas, kad ideologijos samprata yra labai daugiareikšmė, o ideologijos aiškinimų skalė labai plati (Šios problemos aptartos pirmojoje paskaitoje)

Paprasčiausiai ideologiją galima paaiškinti kaip pasaulėžiūrą. Toks aiškinimas reikštų, kad ideologija yra vienoks ar kitoks įsitikinimų ir vertybių modelis. Klausimas kiek vienas ar kitas modelis yra “teisingas” šiuo atveju nekeliamas, o iš čia logiškai seka, kad kokia nors teorija, kuri siekia atskleisti kaip toks modelis susidaro, iš kur jis kyla, yra nereikalinga. Politinio gyvenimo analizė rodo, kad toks ideologijos supratimas yra nepakankamas. Suvokiant ideologiją kaip pasaulėžiūrą neįmanoma atskleisti jos dvasinio politinio konsoliduojančio vaidmens ir parodyti jos istorinio kitimo, todėl prieš pradedant aiškintis konkrečias politines ideologijas tenka apsistoti prie pačios politinės ideologijos sampratos.

Politinė ideologija, kaip ir pasaulėžiūra, yra vertybių ir įsitikinimų sistema, tačiau ją akceptuoja ir išreiškia socialinės grupės laikydamos, kad būtent ši sistema yra realybė ir tiesa. Sistemos komponentai formuoja nuostatas įvairių visuomeninių institucijų ir visuomenėje vykstančių procesų atžvilgiu. Politinė ideologija suformuoja savo pasekėjams pasaulio vaizdą, parodo kokia realybė yra ir kokia ji turėtų būti. Tokiu būdu politinė ideologija “supaprastina” labai sudėtingą ir komplikuotą pasaulį, pateikia paprastą ir aiškią jo schemą. Įvairios politinės ideologijos konstruoja skirtingą pasaulio schemą – vienokia ji yra liberalizmo, o kitokia fašizmo ideologijoje. Būtina suvokti ir tai, kad sudėtinga socialinė tikrovė verčia ideologijas keistis nors pagrindinės jų nuostatos išlieka stabilios.

Politinė ideologija ne tik suformuoja bendrą pasaulio vaizdą ir tas vertybes, kurios yra politinės veiklos pagrindas; ji nurodo priemones toms vertybėms realizuoti, duoda bendras veiklos direktyvas. Todėl politinė ideologija gali būti suvokiama ne tik kaip teorija, bet ir kaip veiklos būdas.Politinė ideologija nurodo, kokie santykiai tarp visuomenės narių yra patys geriausi, o taip pat ir vienintelį galimą ekonominių ir politinių problemų sprendimo būdą.

Visuomenės raidoje politinė ideologija gali reikštis ir kaip skatinančių veikti simbolių visuma. Tam tikrais istoriniais laikotarpiais tautinės, patriotinės ar demokratinės idėjos paskatina dideles žmonių mases aktyviai politiškai veikti.

Politinė ideologija yra ir tas teorinis pasaulėžiūrinis pagrindas, kuris sujungia jos pasekėjus į vienas ar kitas politines partijas.

Ideologija ir šiuolaikinis politinis procesas. Ideologijos ir politikos “jungimasis” yra labi senas reiškinys. Tačiau politinės ideologijos, kaip mes jas šiandien suprantame, išsiplėtojo XIX a. susiformavus politinėms partijoms, apeliuojančioms į mases ir ideologija tapo jų politinės kovos užnugariu. Ja buvo galima pagrįsti ir pateisinti įvairias politines akcijas. Šis politikos ir ideologijos santykis išliko apie 100 metų.

XX a. 6 deš. Vakaruose kilo diskusija apie “ ideologijos pabaigą”. Ją paskatino pati politinio gyvenimo tikrovė. Fašizmo ir komunizmo siaubas parodė, kad ideologiškai pagrįsti visuomenės pertvarkymo projektai yra tiesiog pavojingi. Tai negalėjo nesukelti abejonių ideologijos reikšmingumu politiniame gyvenime. Kita ideologijos pabaigos svarstymų priežastis buvo ta, kad pokario metais visi demokratinio politinio proceso dalyviai pasiekė ideologinį konsensusą. Nepaisant kasdieninio politinio gyvenimo nesutarimų niekas nesiekė paneigti tokio dalyko kaip mišrios ekonomikos, gerovės valstybės ir individo laisvių dermė.

Šiuo metu Jūs matote 54% šio straipsnio.
Matomi 567 žodžiai iš 1058 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.