Tuberkuliozė
5 (100%) 1 vote

Tuberkuliozė

Vilniaus Pilaitės vidurinės mokyklos

11b klasės mokinio Gyčio Leitono

biologijos referatas

TUBERKULIOZĖ

Vilnius 2003

Tuberkuliozė yra viena iš labiausių paplitusių ligų pasaulyje. Žinoma, kad nuo 30 proc. iki 60 proc. pasaulio suaugusiųjų gyventojų platina šią infekciją. Kiekvienais metais apie 8 milijonai gyventojų suserga tuberkulioze ir 3 milijonai asmenų miršta nuo jos.

Pavojingiausia aplinkiniams asmenims yra atvira tuberkuliozės forma. Tai dažniausiai – plaučių tuberkuliozė, kai ligonio skrepliuose randamas tuberkuliozės sukėlėjas (tuberkuliozės mikobakterija). Naujų atvejų skaičius pradėjo didėti nuo 1987 -ųjų metų. Didžiausias sergamumas yra 40 – 59 metų gyventojų amžiaus grupėje, iš jų pusė darbingo amžiaus niekur nedirbantys asmenys, 10 proc. – be nuolatinės gyvenamosios vietos. Vyrai serga 2 kartus dažniau negu moterys.

Lietuvoje 2001 metais atvirąja kvėpavimo organų tuberkulioze susirgo 1 150 gyventojų. Iš 100 tūkst. gyventojų sirgo 33. Daugiausia susirgimų registruota Telšių ir Tauragės apskrityse (iš 100 tūkst. gyventojų sirgo atitinkamai 43 ir 45 asmenys, mažiausiai Utenos apskrityje – 19 iš 100 tūkstančio gyventojų).

Tuberkuliozė – viena iš seniausiai žinomų žmonijos ligų, tačiau kasmet ji pražudo apie 3 mln. žmonių. Lietuvoje kasmet ja suserga apie 3 tūkst. žmonių.

Kaip užsikrečiama: tuberkuliozė plinta oro lašeliniu būdu, tačiau ja apsikrečia ne visi aplinkiniai, o ir apsikrėtusieji ne visada suserga. Sveikam žmogui pavojingas daugkartinis, masyvus bakterijų patekimas į organizmą. Tai gali atsitikti bendraujant su atvira tuberkulioze sergančiu žmogumi. Tačiau rizika susirgti tuberkulioze žymiai padidėja susilpnėjus žmogaus imuninei sistemai. Tai atsitinka dėl įvairių ligų (diabeto, ŽIV infekcijos, sergant AIDS, dvylikapirštės žarnos opa, lėtinėmis kepenų ir inkstų, profesinėmis plaučių ligomis), ilgą laiką vartojant medikamentus, patiriant ilgalaikį stresą, dėl nepilnavertės mitybos, socialinių gyvenimo sąlygų pablogėjimo.

Būdingiausi tuberkuliozės požymiai: greitas nuovargis, bendras silpnumas, svorio netekimas, pablogėjęs apetitas, prakaitavimas, ilgalaikis kosulys ir skrepliavimas (Kartais su kraujo priemaiša), ilgalaikis karščiavimas arba subfebrili temperatūra.

Kaip gydyti: Laiku diagnozuota tuberkuliozė yra visiškai išgydoma, bet įsisenėjusios arba labai užleistos tuberkuliozės formos sunkiai pasiduoda gydymui. Trumpiausias gydymo būdas – 6 mėnesiai. Gydimo rezultatai labai priklauso nuo paciento, nuo jo noro pasveikti. Pagrindinė gydymosi sąlyga yra ilgalaikis ir nepertraukiamas vaistų naudojimas. DOTS strategija (trumpas tiesiogiai stebimas gydymo kursas) – tai būdas padėti ligoniams tvarkingai vartoti vaistus, kontroliuojant ar pacientas juos naudoja reguliariai. Įdiegus kontroliuojamą gydymą pasveiksta 95% pacientų, išvengiama atsparių tuberkuliozės formų.

Tai įdomu: Nikotinas gali būti efektyviai naudojamas kovojant su tuberkuliozę sukeliančiomis bakterijomis. Tabako lapuose esanti medžiaga ne tik sustabdo Mycobacterium tuberculosis augimą, bet ir jas visiškai išnaikina. Tatai nustatė Centrinės Floridos universiteto mokslininkai, pranešę savuosius rezultatus Amerikos mikrobiologų draugijos konferencijoje. Ligšiolinės studijos parodė, kad nikotinas gali padėti naikinant vėžio ląsteles. Dr. Naseras ir jo grupė ištyrė, kaip nikotinas veikia visą eilę ligas sukeliančių bakterijų, tame tarpe ir Mycobacterium tuberculosis. Jis nustatė, kad šios bakterijos žūva jau nuo labai mažos nikotino dozės, mažiau nei jo yra vienoje cigaretėje. Ar tai reiškia, kad dabar ir nerūkantieji privalo užtraukti „į sveikatą“ po dūmą? „Jokiu būdu“, įspėja Naseras. „Tabako problema yra ta, jog jame yra daug kitų, vėžį sukeliančių medžiagų.“

Šiuo metu Jūs matote 55% šio straipsnio.
Matomi 548 žodžiai iš 1002 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.