Tundra
5 (100%) 1 vote

Tundra

1.Darbo planas ………………………………………………. 3 psl.

2. Darbo eiga ………………………………………………. 4 psl.

2.1 Tundra pavasarį ………………………………………………. 4 psl.

2.2 Tundra vasarą ………………………………………………. 5 psl.

2.3 Tundra rudenį ………………………………………………. 6 psl.

2.4 Tundra žiemą ………………………………………………. 7 psl.

3. Tundros augalija ………………………………………………. 7 psl.

4. Tundros gyvūnija ………………………………………………. 8 psl.

5. Išvados ………………………………………………. 9 psl.

Naudota literatūra ………………………………………………. 10 psl.

1. Darbo planas

Hipotezė – metų laikams besikeičiant, tundros klimatas nesikeičia, jis visuomet vienodas.

Darbo objektas – tundra.

Darbo tikslas – susipažinti su tundrą ir patvirtinti arba paneigti iškeltą hipotezę.

Darbo uždaviniai – išsiaiškinti tundros klimatą; kokia yra tundros flora ir fauna; kokie faktoriai limituoja gyvūnų įvairovę.

2. Darbo eiga

Arkties vandenyno pakrantės niūrios, bemiškės, apaugusios skurdžia augmenyja, tai – tundra. Trumpos arktinės vasaros metu spėja užaugti tik tokie menkučiai augalėliai kaip viksvos pagalvėles priminančios nolaskėles, viržiai, samanos bei kerpės. Šiais augalais minta galybė vabzdžių ir elniai karibūs (šiaurės elniai). Pakrantėse peri vaikus paukščiai – tokie kaip želmenynės žąsys, kurios rudenį keliauja į pietus.

Arktis.Didžiąją Arkties pakraščių dalį užima tundra – žemos, pelkės, žole apaugusios lygumos. Čia vietose, kurias daugiausiai dengia ledas; pvz. Šiaurės Kanados inuitai verčiasi žvejyba ir medžiokle. Šiais laikais tradicinė gyvensena ima keistis. Atvykeliai, priviliuoti arkties gamtos ištekliu, skleidžia naujas kultūras ir technologijas.

2.1 Tundra pavasarį

Saulėtų, šiltų dienų tundroje pavasarį ir vasarą būna ne taip jau daug. Vyrauja apsiniaukę, dažnai lietingi orai, rūkai, šalti vėjai. Užtat su tokiu džiaugsmu žmogus sutinka ten šiltą, saulėtą dieną! Visur gurga upeliukai, iš visų pusių sklinda vestuvių šventę keliančių paukščių riksmai ir giesmės. Sunku perteikti visą balsų įvairovę burbuliuojančių tilvikų, bukauodegių plėšikų, kurapkų, snieginių startų. Norint pajusti arktinės tundros pavasario žavesį, čia reikia išgyventi visą poliarinę žiemą.

Kiekvieną dieną parkeliauja nauji sparnuočiai, ir kiekvieną paukštį pasitinki kaip draugą, su kuriuo ilgai buvai išsiskyręs. Iki tol tylioje tundroje aidi įvairiausios paukščių giesmės. Tačiau neilgai trunka tas nuostabus laikas. Prabėga dvi trys savaitės – ir giesmių laikas pasibaigia.

Beveik visi paukščiai parskrenda prie Arkties vandenyno krantų jau susiporavę. Negaišindami laiko, jie ieško vietos lizdui. Vietos paieškos ir lizdo krovimas čia nesudėtingas darbas. Nereikia, kaip miške, ieškoti tinkamos drevės arba meistriškai sunki lizdą tarp medžių ir krūmų šakų: bet kuris sausesnis kupstas tam tinka. Daugelio arktinių paukščių (tilvikų, bukauodegių plėšikų, žuvėdrų, kurapkų, narų ir kt.) lizdai labai paprasti. Žolėtoje samanų velėnoje paukštis padaro mažutę duobelę, iškloja ją sausomis žolelėmis, pernykščiais poliarinio karklo lapais, kartais kerpėmis – ir lizdas gatavas. S u pirmosionis protirpomis pasirodo ir pirmosios tundros gėlės. Pirmoji pražysta siversija

tuoj po jos –neužmirštuolės, gailiai, kiaulpienės, poliarinės aguonos, kulkųnės, aštuonikės dredos.2.2 Tundra vasarą

Tundroje nėra ryškios ribos, skiriančios pavasarį ir vasarą, ir apie pavasario perėjimą į vasarą, o vasaros į rudenį galima kalbėti tiktai sąlygiškai. Vasaros pradžia galima laikyti sniego ištirpimą didžiojoje tundros dalyje, o jos pabaiga – pirmosius šalčius ir pirmąjį sniagą rugjūčio pabaigoje. Pavasarį pražysta visos tundros gėlės. Ryškūs kylimai poliarinių aguonų, aštuonikių dredų, vėdrynų, kulkšnių, neužmirštuolių ir kiaulpienių nkloja sausas upių terasas, lėkštus į saulę atgręštus šlaitus ir kalvas – baidžerachus. Dūzgia ties žiedais didžiulės tundros kamanės, o ant vainikėlių supasi mažytės muselės – saldaus nektaro mėgėjos.

Paskui pamažu nutyla pavasarinis paukščių burbuliavimas. Visa, kas gyva, skuba išnaudoti trumpą šilumos ir šviesos laikotarpį palikuoniams išperėti ir užauginti iki naujųjų šalnų. Saulė meiliai šildo ir kiarą parą lieja į tundrą skaisčią šviesą.

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 638 žodžiai iš 2114 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.