Turkija
5 (100%) 1 vote

TurkijaPlotas: 780000 km2

Sostinė: Ankara (7mln.)

Geografija: 97% teritorijos yra Azijoje ir 3%- Europoje. Europa nuo Azijos yra atskirta Bosforo sąsiauriu, Marmuro jūra ir Dardanelų sąsiauriu.

Gyventojų skaičius: 65 mln. gyventojų. Svarbiausi miestai: Stambulas (12 mln.), Izmir (2.7 mln.), Adana (1.9 mln.), Antalija (1.1 mln.), Bursa (1.6 mln.).

Kalba: turkų kalba priklauso Uralo-Altajaus kalbų grupei ir yra artima suomių bei vengrų kalboms. Turkai naudoja lotynišką alfabetą. Šia kalba pasaulyje kalba apie 150 mln. žmonių.

Religija: 99%- musulmonai.

Elektra: Elektros įtampa yra 220-235 V/50Hz.

Paštas ir telefonas: Paštas pažymėtas geltonos spalvos PTT ženklu. Telefono aparatuose naudojamos monetos arba kortelės, kurias galite įsigyti pašte, viešbutyje ar kioske. Telefonų skambučiai iš automatų kainuoja pigiau, nei skambinti iš viešbučio. Tarptautinis kodas į Turkiją yra 90, tarptautinis kodas iš Turkijos yra 100.

Skambinant į Lietuvą reikia rinkti: 00 370+miesto kodas Lietuvoje+abonento telefono numeris.

Pinigai: Turkijos piniginis vienetas- turkiška lyra (TL). Cirkuliuoja 10 000, 5 000 000, 1 000 000, 500 000, 250 000, 100 000, 50 000 nominalų banknotai bei 10 000, 5000 lyrų vertės monetos. Pinigus keičia visi bankai, viešbučiai, oro uostų keityklos.

1 JAV doleris=2 000 000 TL (2002 sausio 31d.)

Valgiai: Turkų virtuvė- viena turtingiausių visame pasaulyje. Tai puikus centrinės Azijos ir Viduržiemio jūros regiono virtuvių tradicijų mišinys. Aviena- mėsos patiekalų pagrindinė dalis. Avienos patiekalų pavadinimai: shish kebab, doner kebab. Žuvis ar jūros gėrybės visada šviežios. Žuvies patiekalai: Barbunya (raudonoji kefalė) ar kilia baligi (kardžuvė). Dolma (riešutai ir razinos, suvynioti į vynmedžių lapus) ir kamiyarik (baklažanai, prikimšti maltos mėsos)- taip pat populiarūs patiekalai. Gėrimai: Ayran (jogurtinis gėrimas), stipri turkiška kava, turkiškas alus, raudonas ir balas vynas, nacionalinis alkoholinis gėrimas raki (anyžinė degtinė), atskiesta vandeniu yra vadinama “liūtų pienu”. Raki yra geriama su įvairias užkandžiais, vadinamais “meze”.

Geriamasis vanduo: Vandentiekio vandenį galima gerti, tačiau jis labai chloruotas. Geriamąjį vandenį, išpilstytą į butelius, galima nusipirkti. Jis nėra brangus ir turi gerą skonį.

Arbatpinigiai: Arbatpinigiai restoranuose dažniausiai įtraukiami į sąskaitą (10%), tačiau pagal tradiciją padavėjams ar viešbučio tarnautojams paliekama apie 10% nuo sąskaitos sumos (priklausomai nuo aptarnavimo kokybės).

Transportas: Turkija turi gerai išvystytą autobusų susisiekimo tinklą. Važiavimas autobusu nėra brangus, tačiau laiko sąnaudos, palyginus su taksi, gali būti didesnės. Taksi (geltonos spalvos)- brangoki. Dauguma jų turi taksometrus. Maršrutiniai autobusiukai yra labai nebrangūs.

Automobilių nuoma: Automobilių nuoma 1 parai, priklausomai nuo tipo, tarp 50 ir 130 JAV dolerių. Nuomotis automobilį gali asmuo, sulaukęs 21m. amžiaus ir turintys vairuotojo teises.

Gydytojai ir ligoninės: Turkijoje yra privačios ir valstybinės gydymo įstaigos. Staigios ligos ar nelaimingo atsitikimo atveju kreipkitės į gydytoją arba išsikvieskite jį per viešbučio administratorių (gydytojo iškvietimas- konsultacija kainuoja apie 30 JAV dolerių, kurios pacientas sumoka pats), už medicinos paslaugas reikalaukite tokių dokumentų: gydytojo pažymos, kurioje nurodyta diagnozė, gydymo išlaidų sąskaitos, patvirtintos gydytojo parašu ir antspaudu, vaistų recepto ir išrašytų vaistų kvito.

Sumokėti pinigai bus grąžinti, pateikus draudimo kompanijai prašymą, pasą, draudimo polisą ir gydymo sąskaitas. Už gydymą ligoninėje, transportą, greitosios pagalbos paslaugas bus sumokėta, jei būsite apsidraudę ir laiku kreipsitės į draudimo bendrovės atstovą (adresai būna nurodyti polise), kuris įgaliotas pasirūpinti gydimu ir atsiskaityti už jį. Atidžiai skaitykite visą informaciją, pateiktą polise.

Atsargumas: pinigus, brangenybes, pasą rekomenduojama saugoti viešbučio saugyklose.

Muitinė: Išvežimas:

· dovanos ir suvenyrai: naujiems kilimams- pirkimo čekis, senoviniams daiktams- būtinas specialus Muziejų valdybos išduotas sertifikatas.

· antikinių daiktų išvežimas- draudžiamas.

· Mineralai gali būti išvežami su specialiu Centrinės kalnakasybos valdybos leidimu.

Papročiai: Svečiai turėtų gerbti islamo papročių tradicijas.

Vizos: Reikalinga Turkijos viza, kuri išduodama vietos oro uoste. Vizos mokestis- 20 JAV dolerių.

Svarbūs adresai: Lietuvos Respublikos ambasada Turkijoje- Mahatma Gandi Cad. 17/8-9, 06700 Ankara. Tel.: +90 312 4470766 Faksas: +90 312 4470663Šis kraštas, apdovanotas turtinga antikos laikų istorija, nuostabiu gamtos grožiu bei puikiu klimatu, yra mėgstama poilsiautojų iš viso pasaulio vieta.

Tai daugelio senovės civilizacijų ir kultūrų, išlikusių ar išnykusių amžių ir tūkstantmečių verpetuose, bet palikusių dabarčiai neįkainuojamus atminimo ženklus, lopšys. Tie atminimo ženklai šiandien yra senovės antikos miestai: Efesas, Miletas, Prienas Didima, Afrodisias, Halikarnasas, Telmessas, Kaunus ir kiti, bei du iš septynių pasaulio stebuklų- Artemidės šventykla Efese ir Halikarnaso mauzoliejus Bodrume.

Marmaris-
populiariausias kurortas pietvakarinėje Turkijos pakrantėje, kur susitinka Egėjo ir Viduržiemio jūros vandenys. Šio miesto istorijos pradžia siekia IV a.pr.Kr. Kaip teigia vienas žymiausių pasaulio istorikų Herodotas, palikęs ateinančioms kartoms 7 pasaulio stebuklų sąrašą, dabartinio Marmario įkūrėjai- kariai, atvykėliai iš Kretos salos. Marmaris (Physkos) buvo svarbus Anatolijos- Rodo- Egipto prekybos kelyje. 334m.pr.Kr. Aleksandro Makedoniečio armija išvadavo Anatolijos regioną iš persų jungo. Vėliau miestas tapo Bizantijos imperijos dalimi, dar vėliau atiteko osmanams. Šiandien osmanų imperijos laikus mena XI a. tvirtovė, kurios sienos ir bokštas yra ryškus senamiesčio akcentas. Nuo čia atsiveria žavus įvairiausių pasaulio valstybių vėliavomis ir spalvingomis burėmis pasipuošęs jachtų uostas, vienas pagrindinių jachtų centrų Turkijoje. Marmaris- europietiškiausias Turkijos kurortas. Per naktį veikiančiose diskotekose galima linksmintis iki ryto. Priešais Marmarį Egėjo jūroje- Graikijos Rodo sala, į kurią reguliariai plaukia keltai iš Marmario uosto.

Šiuo metu Jūs matote 32% šio straipsnio.
Matomi 897 žodžiai iš 2782 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.