Ugdymas1
5 (100%) 1 vote

Ugdymas1

Ugdymo idealas ir šiuolaikinio sveikatos ugdytojo veiklos vizija

Šiuolaikinė visuomenė be galo greitai kinta. Lygiai taip pat kinta gyvenimo, vertybių, tikslo, siekių suvokimas. Mes tampame nebe tokie susivaržę, uždari, tačiau dažnai tenka stebėtis atkreipus dėmesį į jaunesnes kartas. Regis, jie auga jau visai kitokie, nors yra ugdomi beveik pagal tokią pačią programą, kaip ir buvome mes patys ugdyti.

Dažnai tenka eiti miesto gatvėmis ir stebėti jaunimą. Manęs jau nebestebina auskarai įvairiausiose kūno vietose, pernelyg ryškūs drabužiai ar per daug apnuogintas kūnas. Tačiau, vis dėlto, susimąstau, kur gi tie ugdytojai, kurie turėtų įdiegti tam jaunimui visai kitokias estetines normas.Tačiau pažvelkime kitu aspektu: kaip jau minėjau, visuomenė kinta, daug normų, nusistatymų bei mados „atplaukia“ iš vakarų, jaunimas iš tiesų nusižiūri tiek vertybes, tiek estetines normas ir jei dabar ugdytojas stos į visiškai priešingą požiūrių barikadų pusę, nebebus jokio tarpusavio supratimo bei susikalbėjimo, o geras ugdytojas privalo laisvai ir nevaržomai bendrauti su savo ugdytiniais, turi ne jiems prieštarauti, o bandyti atrasti kompromisus daugeliu atžvilgiu, todėl šiuolaikinio ugdytojo veikla iš esmės skiriasi.

Teko perskaityti daug literatūros apie ugdytojus ir galiu drąsiai pasakyti, kad, mano nuomone, teorinės žinios iš esmės skiriasi nuo praktikos. Kiekvienas ugdytojas mokosi pagal savo specialybę daugelį metų, bet tik tikrai patyręs ir daug patirties įgyjęs žmogus gali būti geras ugdytojas. Jis turi mokėti bendrauti su įvairiais žmonėmis, turi turėti platų akiratį įvairiais aspektais. Dažniausiai ugdytojas bendrauja su vaikais, todėl, mano nuomone, idealus ugdytojas turi moketi tiesiog tobulai bendrauti su vaikais. Bendraujant jis turi greitai rasti tikslų reikalingą žodį, intonaciją, žvilgsnį, gestą, nepasiduoti emocijoms, ramiai ir aiškiai mąsyti, analizuoti sudėtingas ir netikėtas situacijas, juk labai dažnai savo idealais vaikai pasirenka tėvus arba pedagogus, todėl bando būti i juos panašūs. Todėl ugdytojai savo elgesiu iš dalies yra atsakingi ir už vaikų elgesį, nes didelė tikimybė, kad vaikai elgsis būtent taip, kaip kad tikisi ar jau yra matę, kaip elgiasi jų ugdytojai, pedagogai.

Ugdytojo meistriškumas pirmiausia remiasi žiniomis apie vaikus. Jis turi puikiai išmanyti jų psichologiją. Labai didelę įtaką ugdymui turi pedagogo ir jo auklėtinio bendravimas. Svarbiausias bendravimo tikslas yra teisingai suprasti kitą žmogų. Žmogui iš tiesų turi būti daug lengviau bendrauti, jei jis moka greitai perprasti kitą žmogų, tuomet jis gali žinoti, kaip tinkamai pasielgti, kad jo neįžeisti, ko galima klausti tam tikrose situacijose, ko ne ir t.t. tik tas vaikas, kuris pradės bendrauti su savo pedagogu, manau, galės laisvai bendrauti ateityje ir su savo draugais, vaikais, bei bendradarbiais. Pedagogas turi mokėti sudaryti tinkamą bendrauti atmosferą, privalo suprasti kito asmens mintis, jausmus, turi būti atviras kito nuomonei, taip pat domėtis kito žmogaus interesais, bendrauti nuoširdžiai. Tačiau, vis dėlto, ugdytojas privalo suvokti ir leisti savo ugdytiniui pajusti tą ribą, kad pedagogas nėra jam draugas, kad vis tik jis yra vyresnis žmogus, kurį reiktų labiau gerbti nei kad, tarkime, savo draugus. Turi būti riba tarp bendraamžių ir kitos kartos bendrautojų. Idealus ugdytojas, ko gero, turi turėti šiuos pagrindinius bruožus: kūrybingumas, atvirumas, komunikabilumas, pašaukimas, atkaklumas, optimizmas bei relizmas, o sveikatos ugdytojas taip pat turi būti atletiškas, sveikas kūnu ir dvasia, turintis pasiekimų, kadangi šiame darbe be galo didelę reikšmę turi ir estetinis vaizdas, nes manoma, kad sveikas kūnas yra atletiškas kūnas. Todėl vargu ar nesportiško sudėjimo sveikatos ugdytojas galės padaryti teigiamą įspūdį savo mokiniams. Be abejo, jei jis dėsto universitete, tai jau galime tikėtis ir kitokio vertinimo, kadangi ten mokosi jau suaugę žmonės, tačiau vaikams, o ypatingai bręstantiems yra labai svarbi išvaizda. Taip pat toks pedagogas, kaip, be abejo, ir kiti, turi pasižymėti kantrybe bei ištverme. Vaikai yra labai išdykę ir mokėjimas juos sutramdyti ir nukreipti tinkama linkme yra tiesiog būtinas. Dažnai matydavau chaosą per kūno kultūros pamokas savo mokykloje, kai mokytojas nesuvaldydavo savo mokinių. Jie visiškai jo neklausydavo, lakstydavo po salę. Ilgai svarsiau, kodėl taip atsitiko ir priėjau prie tokios išvados, kad šiuo atveju mokytojas tapo per ne lyg artimas savo ugdytiniams ir jie jį pradėjo vertinti ne kaip pedegogą, o kaip draugą, kuriam galima prieštarauti ir kurio galima neklausyti, todėl tam kad ištaisytų šią klaidą, ugdytojui reikia be galo didelės kantrybės ir ištvermės, o galbūt net ir kitų mokytojų pagalbos. Manau, be galo sudėtinga pedagogui pajusti tą ribą, kada jau negalima taip artimai bendrauti su savo mokiniais, nes tiesiog norėdamas gero ir tikėdamasis, kad gali padėti savo ugdytiniui gali jį pastūmėti pernelyg suartėti su mokiniu ir tokiu atveju gali ištikti panaši problema.

Pedagogas turi atkreipti dėmesį ir į tai, kad ne visi vaikai yra vienodai gabūs: vieni informaciją daug greičiau įsisavina, kitiems suvokti tam tikrą medžiagą reikia kur kas daugiau laiko. Manau, reikėtų išskirti tris mokinių
grupes: aukšto, vidutinio ir žemo intelekto lygio. Klaidinga būtų manyti, kad kūno kultūros pamokose nereikia protinių gabumų, atminties, bei sugebėjimo greitai ir teisingai suprasti pateikiamą informaciją. Vien tik tam, kad paaiškinti tam tikro žaidimo taisykes reikią šių gabumų, kad gerai suprastum ir mokėtum žaisti tiksliai pagal taisykles. Taip pat mokinys turi tiksliai išmokti atlikti fizinius pratimus, pateikiamus ugdytojo.

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 940 žodžiai iš 3004 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.