Ukrainos kultūra
5 (100%) 1 vote

Ukrainos kultūra

UKRAINA

Kelios pastabos apie Ukrainą ir ukrainiečius

Žodis Ukraina reiškia „pasienio sritis“. Ukraina daugelio atžvilgiu buvo siena tarp Europos ir Azijos tiek europiečiams (daugiausia lenkams ir lietuviams keturioloktajame amžiuje), tiek azijiečiams (mongolams dvyliktajame amžiuje, tada turkams penkioliktajame amžiuje). Ukrainiečiai iš tiesų nėra rusai. Jie priešinasi bet kokioms pastangoms sujungti šias dvi tautas (nors Ukrainoje gyvena daugiau rusų, kurie laiko save rusiškais ukrainiečiais ir taip kompliktuoja reikalą). Tačiau ukrainiečiai laiko save Europos kultūros dalimi, trečia didžiausia šalimi Europoje.

Šalies topografija buvo itin svarbus veiksnys jos istorijoje, kuri savo ruožtu lėmė kultūrą. Viena vertus, tai daugiausia lygumos, ir labai derlingos. Tai labai vilioja į Rytus ir Vakarus per šalį keliaujančius plėšikus. Be to, ir keliauti nesudėtinga. Nėra jokios natūralios apsaugos, todėl iš tikrųjų paprasta galingoms kaimynų kariuomenėms ją niokoti. Jeigu įsivaizduosite buvusią Sovietų Sąjungą, Ukraina buvo jos pietuose. Klimatas šiltesnis (pietinėje dalyje buvo įsikūrusios rusų poilsiavietės). Skiriasi ir žmonių temperamentas. Topografiniai ir klimato veiksniai lėmė žemės ūkio struktūrą, kuri nesirėmė bendra gynyba kaip rusų „mir“. Todėl individuali ukrainiečių valia buvo daug mažiau priklausoma; jie tokie orientuoti į grupę kaip rusai.

Rusai yra sudėtingi, konfliktiški, linkę į savistabą ir gynybą. Tuo tarpu ukrainiečiai paprastesni, laimingesni, mėgstantys bendrauti ir romantiški. Kaip sakė vienas Ukrainos svečias – jie „minkštesni“. Jie neabejoja dėl savo identiteto, o tai yra svarbiausias rusų bruožas. Jeigu yra ypatinga slaviška našta, kurią ukrainiečiai neša, – tai faktas, kad jie save laiko slavų tikėjimo dvasios saugotojais ir slavų Rytų stačiatikybės tarnais. Kijevas (Ukrainos sostinė) atsirado anksčiau už Maskvą, ir krikščionybė – Rytų stačiatikybė – pirmiausia į slavų, taip pat ir rusų, kraštus atėjo devintajame amžiuje iš Konstantinopolio per Kijevą.

Trumpa istorinė apžvalga

Ukrainiečiai menkai apsaugoti nuo svetimšalių įsiveržimų; jie atnešė stačiatikybę į solavų kraštus. Būtent dėl šių priežasčių jie laiko save istoriniais tikėjimo saugotojais. Ankstyvaisiais viduramžiais lenkai užgrobė Ukrainą, kad stačiatikybę pakeistų katalikybe. Tą patį keturioliktajame amžiuje norėjo padaryti ir lietuviai. Kai nei vieniems, nie kitiems nepavyko, Ukraina buvo priversta gintis nuo turkų ir islamo penkioloktajame ir šešioliktajame amžiuje. Galiausiai dvidešimtajame amžiuje ukrainiečiai turėjo gintis nuo Rusijos, nors Rusija buvo jų sąjungininkė kovojant su turkais. Tačiau dabar ji mane, kad Ukraina yra jos įtakos zonoje. Komunistinė sistema atnešė autoritarizmą ir ateizmą ir pavertė šią šalį Sovietų imperijos aruodu. Atominė katastrofa Černobylyje buvo dar viena ukrainiečių patirta nelaimė. Šiandien, kaip ir praeityje, jie stengiasi išsaugoti neprilausomybę, įveikti istorinius sunkumus ir sukurti stabilią ekonomiką.

Bendra apžvlga

Politinė sistema

Suverenitetas paskelbtas 1990 m. liepos 16 d.; nepriklausomybė paskelbta 1991 m. rugpjūčio 24 d. Sostinė Kijevas.

Gyventojų 52,2 milijono, iš jų 73% yra ukrainų, 22% rusų, yra žudų (1%), baltarusių, rumunų, lenkų, bulgarų.

Religija ir demografija

Svarbu suprasti: tai, kad neseniai Rusija valdė Ukrainą, pakeitė pastarosios demografinį veidą. Maždaug trečdalis žmonių Ukrainoje kalba rusiškai ir laiko save rusais. Jiems Ukraina nėra savarankiška valstybė, o Rusijos dalis. Čia gimę nerusiški ukrainiečiai dažnai atsisako kalbėti rusiškai ir stengiasi išsaugoti ukrainiečių kultūrą. Šitai Ukrainoje yra labai jautri tema, taip pat kebli ir užsieniečiams.

Kaip ir Rusija, Ukraina yra energinga kultura, nors moterys nėra tokios pavaldžios vyrams. Kartų skirtumai Ukrainoje nėra tokia skaudi tema kaip Rusijos ir Ukrainos etninis skilimas.

Istorinė kova apginti Rytų stačiatikybę nuo Vakarų katalikybės (vadovaujama kazokų, t.y. Ukrainos valstiečių, kuriuos galiausiai pasisavino Rusija) baigėsi bekompromise fundamentalia tikinčiųjų ištikimybe. Ukrainos stačiatikių bažnyčia tapo simboliškiausia, mistiškiausia ir labiausiai ritualine iš visų stačiatikių bažnyčių. Kartu kova atnešė ir katalikybę (šios dvi grupės dažnai nesugyveno: lenkai ir lietuviai atnešė katalikybę per besistengenčius atvesti į kitą tikėjimą jėzuitus. Net ir šiandien katalikai ir jėzuitai atmetami ir gąsdinami Ukrainos stačiatikių.), ir vienintelę unito bažnyčią, kuri seka Rytų stačiatikių apeigas, bet pripažįsta Romos įtaką ir stengiasi užpildyti spragą tarp katalikų ir stačiatikių bažnyčių.

Pagrindinės kulturos kryptys

1) Kaip geriausia žmonėms bendrauti?

PRIKLAUSOMAI AR NEPRIKLAUSOMAI NUO KITŲ? Ukrainiečiai jaučia daug didesnę individualią atasakomybę ir įtaką priimant sprendimus, nei jų pusbroliai rusai. Grupės gerovė yra individualių veiksmų ir atsakomybės priežastis. Gerai ar blogai, bet viskas priklauso daugiau nuo individo ar jo/jos šeimos nei nuo didesnės grupės.

HIERARCHIJOS AR LYGYBĖS ŠALININKAI? Stiprus struktūros, hierarchijos ir organizacijos poreikis. Ukrainiečiai semiasi stiprybės iš savo Bažnyčios ir
visiškai asmeninio vaidmens visuomenėje, pasaulyje, visatoje. Egzistuoja gilus, beveik mistiškas ryšys tarp individualių ukrainiečių ir kosmoso. Ukrainiečiai didžiuojasi savo kultūra. Čia daugiau moterų ir vyrų lygybės nei Rusijje. Giliai gerbiamos moterys ir jų motiniškas vaidmuo visuomenėje. Darbovietėse daug moterų, ir kartais jos gali užimti vienodą padėtį su vyrais.

KAS SVARBIAU – TAISYKLĖS AR RYŠIAI? Didėja visuotinai taikomų taisyklių, sistemų ir procesų reikšmė; mažėja baimė, kad jie bus apgaulingi. Vis dėlto gal svarbesnis jūsų pažįstamas žmogus nei taisyklės ir sistemos. Stiprus ir nacionalizmo jausmas. Dažnai jis yra sprendimų ir veiksmų kriterijus.

Šiuo metu Jūs matote 51% šio straipsnio.
Matomi 922 žodžiai iš 1791 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.