Užgavėnės1
5 (100%) 1 vote

Užgavėnės1

Kasmet tarp Vasario 5 ir Kovo 6 dienos, priklausomai nuo to, kada Šv. Velykos, būna mėsiedo laikotarpio užbaiga – linksma ir triukšminga Užgavėnių diena, žavinti liaudiškojo humoro grožiu ir kūrybingumu. Ja baigiasi pokalėdinis linksmybių laikotarpis ir prasideda priešvelykinio susitelkimo metas – gavėnia. Užgavėnės dažniausiai būna vasario mėnesį ir tik labai retai – kovo pradžioje. Pagal liaudies mąstyseną – tai slenkstis tarp nueinančios žiemos (šūkavimai „žiema, žiema, bėk iš kiemo“) ir ateinančio pavasario. Savo pobūdžiu Užgavėnės tarsi karnavalas – tai liaudies šventė, nesusijusi su jokiomis bažnytinėmis apeigomis (išskyrus tą faktą, kad jos laikas yra apibrėžiamas bažnytinio kalendoriaus, nes priklauso nuo Velykų laiko). Lietuvių Užgavėnių papročiuose aiškiai jungiasi ikikrikščioniškos ir krikščioniškos kultūros baltiškieji elementai. Jie savitai nuspalvina senuosius tikėjimus, senąjį baltų kultūros palikimą. Taigi Užgavėnės yra religijų sinkretizmo išdava.

Artėjant pavasario lygiadieniui, nuo žilos senovės lietuviai atlikdavo žiemos demono išvarymo apeigas. Jos buvo skirtos taip pat pagerbti dievams bei mirusiems protėviams, pagreitinti žiemos išėjimui ir pavasario atėjimui.

Žiemos pabaigos šventės bei jų apeigos susiformavo pirmykštės žemdirbystės laikais ir buvo labai įvairios. Kiekvienas šių apeigų elementas turėjo didelę simbolinę ir maginę reikšmę. Daugiausiai dėmesio buvo skiriama toms apeigoms, kurios tariamai turėjusios išvaryti žiemos demonus ir pažadinti iš miego šalčio sukaustytą žemę, suteikti jai derlingumą ir gali gimdyti vaisius.

Užgavėnių reikšmingiausiu veiksniu tapdavo persirengėlių vaikštynės po kiemo sodybas – didžiulis triukšmas, dainos, muzika, šokiai, juokai, vaišinimasis blynais. Dažniausiai per užgavėnes persirengėliai buvo kaimo vyrai, apsitaisę išverstomis vilnomis į viršų kailiniais, susijuosę pančiu, ant veidų užsidėję iš medžio išdrožtas, padarytas iš beržo tošies, avikailio, ar storo popieriaus kaukes. Su kumpomis nosimis, retais dantimis, vešliomis lininėmis barzdomis ar ūsais. Su botagu rankoje, besivedžioja gyvulius.

Per žiemos pabaigos šventes buvo ruošiamas apeiginis stalas, kurio pagrindiniai patiekalai kilę iš pirmykštės bendruomenės laikų. Svarbiausi valgiai buvo mėsa ir blynai. Tai vieni archajiškiausių patiekalų.

Praeityje liaudis teikė išskirtinę reikšmę trims paskutiniosioms mėsiedo laikotarpio dienoms – sekmadieniui, pirmadieniui ir antradieniui – tikrajai Užgavėnių dienai. Tų dienų valgių likučiai sakrališkai būdavo padalijami gyvuliams, kaip „vaistas nuo visų ligų“. Kad geriau daržovės tais metais derėtų, Švenčionių apylinkių šeimininkės per visas tris dienas virdavo riebią „rasalienę“ iš paraugintų ruginių miltų ir burokų rasalo užsisrėbti prie gausiai valgomų tądien blynų. Sekmadienį mėsos valgydavo triskart, pirmadienį – šešiskart, o antradienį, per Užgavėnes – net 12 kartų, kad „per visus metus būtum riebus, sotus ir sveikas“. Įvairiose Lietuvos vietovėse reikalauta valgyti skirtingai, bet dažniausiai vis dėlto 12 kartų – iki soties, „kad pilvas būtų už kaktą kietesnis“. Specialūs Užgavėnių dienos patiekalai yra riebi kiauliena, šiupinys (su mėsa verdama miežinių kruopų bei žirnių košė, pagardinta ir savotiškai papuošta į dubenį įkišta virta kiaulės uodega ar šnipu), troškinti kopūstai, blynai, spurgos. Tverečėnai Užgavėnių vakarienę būtinai užbaigdavo kiaušiniene, „kad vištos būtų dėslios“. Lietuvoje buvo paprotys Užgavėnių viralo likučius įmaišyti į kepamą duoną ir ją sušerti gyvuliams. Tikėta, kad tai juos apsaugos nuo vilkų. Liškiavos apylinkių dzūkai tikėjo, kad galima visas raganas pamatyti, tik reikia per Užgavėnes išsikrapščius iš dantų vakarienės likučius ir susirišus į skudurėlį iki Velykų užantyje nešiotis…

Šiuo metu Jūs matote 54% šio straipsnio.
Matomi 632 žodžiai iš 1160 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.