Uzpustitas tarukinys
5 (100%) 1 vote

Uzpustitas tarukinys

Bitės Vilimaitės rinkinio „Užpustytas traukinys“ išskirtinumas

lietuvių prozoje

Prozininkės, novelistės Bitės Vilimaitės ( Šukienė, g. 1943) kūryba – tik novelių rinkiniai : Grūdų miestelis ( 1966m), Baltos dėmės ( 1969), Obelų sunki našta ( 1975), Vasaros paveikslėlis (1981), Tėvo vardas ( 1987), Užpustytas traukinys ( 1996), rinktinė „Papartynų saulė“ (2002). Jos prozai būdingas minimalizmas, miniatiūriškumas; ji rašo nedideles, vos poros puslapių noveles, leidžia ploniausias iš visų lietuvių prozininkų knygas. Autorės objektyve – egzistencinė kasdienybės žmogaus drama, nuolatinis balansavimas tarp gyvenimo ir mirties, tarp regimybės ir nežinomybės, tarp trokštamo ir esamo. Keliais brūkštelėjimais rašytoja geba nupiešti ryškų ir įsimenantį pasaulio vaizdą, žmogaus portretą, trumpais dialogais atskleisti charakterius, likimus, elgesio motyvus. Tačiau perteikdama ryškų šios dienos žmogaus gyvenimo paveikslą, ji nesitenkina socialinėmis ar psichologinėmis veikėjų charakteristikomis. Jos prozoje galima apčiuopti egzistencializmo filosofijai artimą gyvenimo sampratą. Ribinės situacijos kasdienybės pavidalu supa mus nuo ryto iki vakaro, mes jų net nepastebime. Kasdienybė atšipina mūsų žvilgsnį, prislopina pojūčius ir skandina smulkmenose.

Žvelgdama į pačius papraščiausius reiškinius, Vilimaitė geba perteikti gyvenimo paslaptį, misteriją, kuri savaip atsispindi novelių struktūroje. Jos kūryboje labai svarbi yra potekstė, kurią kritikas Albertas Zalatorius pavadino „ balta dėme“. Lakoniškas tekstas tveriamas iš detalės, užuominos, niuanso, palyginimo, metaforos, simbolio, o „balta dėmė“ yra neparašyta teksto dalis, kurią turi įminti skaitytojas. Rašytojos proza siekia pro kasdienybės smulkmenas užfiksuoti tai, kas žmogaus gyvenimo kasdienybėje ypač svarbu – tikri ryšiai, bičiulystė, pasitikėjimas, meilė,- ir užfiksuoti globaliai. Jos apsakymams būdinga lakoniškumas, asociatyvus pasakojimas. Jos kūriniuose ypatinga reikšmė tenka pojūčiams, nušvitimams. Lietuvių prozos kontekste B. Vilimaitės kūryba išsiskiria santūriu, lakonišku stiliumi ir mikroskopine struktūra: trumpame kūrinėlyje sutelpa žmogaus likimas. Apie skaudžiausius dalykus – sudužusią meilę, praradimo kartėlį – rašytoja kalba santūriai, viena užuomina, subtilia detale pajėgdama atskleisti, kas dedasi herojaus širdyje.

Trumpa novelė – dominuojantis Vilimaitės kūrybos bruožas. Ji kaip buvo, taip ir liko nepranokta – „ Užpustytas traukinys“ (1996) yra įdomiausia dešimtmečio novelistika ir ji labiausiai išsiskiria iš visų autorės knygų. Jos kūrinius šioje knygoje būtų gal geriau vadinti novelėmis arba etiudais, nes apsakymo terminas, kurį pati autorė vartoja jiems „sunkus“. Tie kūriniai labai trumpi (3 – 4 mažo formato puslapiai), o jų centrinė ašis – ne konfliktas, charakteris, veiksmo tėkmė, o koks nors prasmingas pokalbis, išryškinantis psichologinį ar moralinį kazusą. Šykšios užuominos apie dialogo foną, lakoniški perėjimai nuo epizodo prie epizodo padaro pasakojimą lengvą ir dinamišką. Būdami gana grakščios formos, Vilimaitės etiudai yra nevienodai svaraus ir įtaigaus turinio. Šiame rinkinyje efemeriškumas dar labiau išryškėjęs. Jau gal net ne efemeriškumas, o fragmentiškumas. Knygoje atsispindi tragiškas kasdienybės žmogaus likimas šio dešimtmečio nepriklausomoje Lietuvoje. Psichologinės detalės ir „baltų dėmių“ žaismas šiame rinkinyje įgyja ypatingą kontrastų dinamiką – kasdienybė tampa eilinio žmogaus kovos už išgyvenimą lauku, jam tenka grumtis su tamsiaisiais savo bei visuomenės instinktais ir išsaugoti ne tik elementarią buitį, bet ir aukštuosius dvasinio gyvenimo pagrindus. Nesuvokta, žmogaus aukštesniųjų pojūčių ir poelgių nepakelta į dvasinės egzistencijos lygmenį, Vilimaitės vaizduojama kasdienybė tampa agresyvi.

„ Leokadija ir Ona“ – tai dviejų moterų vardais pavadintas kūrinys, kuriuo rinkinys pradedamas. Trečioji figūra – netikroji Onos dukra, mirusios palikimo tvarkytoja, užpirkusi mišias Mikalojaus bažnyčioje. Į mišias neateina niekas iš Onos giminių, tik netikroji dukra. Mišios yra aukojamos už dvi mirusias moteris – už Oną, ir už Leokadiją, kaip vėliau sužinome, geras jaunystės drauges. Leokadija po karo atsidūrė Argentinoje, kartais parašydavo Onai, skųsdamasi vyru, kuris jai jau antrąją vestuvių dieną buvo neištikimas. Per mišias šios draugės susitinka, tačiau ne realybėje, o vienoje sąmonėje – netikrosios dukters. Įvykis, kuris nevykdamas vyksta kito gyvenimą atspindinčioje sąmonėje. Dviejų draugių, išskirtų gyvenimo, begalinės erdvės, susitikimas mirtyje, jų atminimui skirtose mišiose. Į Leokadijai užpirktas mišias susirenka daug giminių, net alpstančių. Onos giminių visiškai nėra, tai priešprieša jaunystės draugei ir galbūt tai parodo jų skirtumus ir gyvenimo skriaudas bei nelaimes, ją prisimena tik vienintelė netikroji dukra, ji taip pat yra vieniša. Novelėje nėra aiškinama, kaip galėtume suprasti, kodėl rašytoja vartoja terminą „netikroji“, gal tai įdukrinta, augintinė, o gal net podukra? Duktė yra netikrumo įveikta, netikrumui
išliekant. Ji viena gedi iš tiesų: sėdi ant mirusios lovos, sunėrusi rankas skeite, rauda per mišias. Čia pasireiškia prigimtis, juk motina, kad ir netikra, tačiau su ja jungia kažkokia nematoma linija, o galbūt net kraujo ryšys. Netikrumas, prisiimantis dukterystės pareigas, yra dvasinė stereometrija. Būtent stereometrinėse vaizdo sankirtose formuojasi prasmės švytėjimas: su palengvėjimu išsiskirsčiusios giminės, globotus, glostytus senosios, atsveria netikra duktė, vienintelė, kurios unikalioje erdvėje t.y. pasąmonėje ir susitinka dvi jaunystės draugės: Leokadija ir Ona. Novelė yra baigiama gražia netikrosios dukters mintimi:“ Nedrąsiai pakėlė akis į begalinį, aukštą dangų,- tikėjo, kad ten, prie dangaus vartų, stovi dvi draugės – o gal dvi pavargusios senutės, kurių kelionė žemėje pagaliau laimingai baigėsi“.

Šiuo metu Jūs matote 43% šio straipsnio.
Matomi 925 žodžiai iš 2156 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.