V juknaitė stiklo šalis1
5 (100%) 1 vote

V juknaitė stiklo šalis1

“Jėga, kuri pakėlė ją iš lovos, buvo kaip troškulys. Moteris išėjo iš kambario vienmarškinė. Laiptinėje buvo visiškai tamsu. Turėklus ji apčiuopė rankomis.

Durys į priemenę buvo užrakintos. Moteris pasuko į svetainę. Trumpą minutėlę sustojo prie lango. Jos žvilgsnio niekas nepatraukė. Už lango buvo vėjuota naktis. Paskui ėmė versti stalčius. Sekcijos stalčiuose nieko neradusi, moteris nuėjo į virtuvę. Blausioj gatvės lempų šviesoj ant virtuvės stalo gulėjo raktai.

Dabar jos judesiai tapo lėtesni. Ji paėmė nuo stalo didžiulį pundą ir vienu po kito ėmė rakinti prieškambario duris. Tai buvo vyro raktai. Prieškambario durims nė vienas jų netiko. Pagaliau vienas raktas pasisuko spynoje. Durys staiga atsidarė. Bet moteris pasuko ne į sandėliuką, o kažkodėl išėjo pro lauko duris.

Šaltas gegužės nakties vėjas išpūtė marškinius. Šalčio ji nejuto. Grįžo atgal. Sandėliukas buvo už kelių žingsnių.

Pro atdaras lauko duris įbėgo tamsoje nematomas šuo. Inkšdamas jis ėmė šokinėti aplink, baksnodamas snukiu į nuogas moters rankas. Moteris sudavė jam per nosį. Šuo pasitraukė atatupstas, piktai sulojo ir staiga urgzdamas griebė ją už rankos. Moteris aiktelėjusi atsisėdo ant grindų. Šuo atsitupė prie sienos sandėliuko pusėje. Beveik nematomas jis tarpais trumpai dusliai suurgzdavo.

Viršuje pravirko vaikas. Visos namų durys buvo atlapos. Moteris lėtai ėmė kopti į viršų. Tamsoje net suklupo. Vaikas verkė pro miegus. Kai ji užlipo į antrąjį aukštą, vaikų kambaryje buvo visiškai tylu.

Nakties tamsoje daiktai – stalas, spinta, kėdės, vaikų lovelės atrodė bekūniai. Moteris greičiau pajuto nei išvydo tamsoje boluojančius vaikų veidus. Šnabždanti kambario tyla glaudėsi prie jos tykiais vos juntamais garsais. Už lango šiugždėjo šakos, šlamėjo vėjas.

Į miestelį artėjo traukinys. Nakties tyloje jo trenksmas pasigirdo iš tolo. Moteris priėjo prie lango ir atsitraukė užuolaidą. Žiburiuodamas visais langais it šviečianti gyvatė pro miestelį lėkė keleivinis traukinys. Jam pralekiant susvirpė langai, ir moteris prie virpančio stiklo priglaudė delnus.”

V.Juknaitė – moderni XX a. pabaigos rašytoja, savo kūryboje subtiliai atskleidusi žmogaus ir pasaulio vienovę, egzistuojančią uždarame gyvybės ir mirties rate. Visa tai ryšku apysakoje “Stiklo šalis”.

Apysakos pavadinime sutelkta simbolinė, pasakiškų elementų turinti erdvė (“šalis”), labai svarbus stiklo motyvas, išreiškiantis trapią, laikiną žmogaus egzistenciją. Pavadinimas “Stiklo šalis” – tai metafora, lemianti simbolinę apysakos erdvę, semantinį kūrinio kontekstą.

Pagrindinė ištraukos veikėja – moteris, todėl ir vaizduojamas pasaulis yra moters pasaulis, kuriame galioja tik jai suprantami būties dėsniai. Šis pasaulis – vidinė ištraukos erdvė, atskleidžianti veikėjos būsenas ir jausmus: “Jėga, kuri pakėlė ją iš lovos, buvo kaip troškulys”. “Troškulys” – tai vidinis gyvenimo impulsas, skatinantis kovoti arba pasiduoti, bet nelikti abejingam, būti savo paties likimo kūrėju. Subjektyvi ištraukos plotmė lemia neįprastą išorinės erdvės slinktį.

Šiuo metu Jūs matote 53% šio straipsnio.
Matomi 501 žodžiai iš 953 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.