V krėvė raganius
5 (100%) 1 vote

V krėvė raganius

“Grigas įėjo pirkion, atsiduso, nusivilko kailinius, pakabino ant kablio, vėl sunkiai atsiduso ir atsisėdo stalo gale.

Išsitraukęs iš užujuostės krepšį ir pypkę, ilgai, iš lėto kimšo taboką. Prikimšęs pypkę, užrišęs krepšį ir užkimšęs jį už juostos, ilgai, vis dūsaudamas, skylė pintį. Užrūkęs ėmė papsėti, tirštus leisdamas dūmus ir nei žodžio nepratardamas.

Žmona, kuri jau seniai išmoko iš elgsenos atspėti ne tik jausmus, bet ir vyro mintis, pajuto, kad kažką negerą Grigas slepia savo širdy.

Sustabdžius ratelį, sudėjus rankas ant kelių, neramiu žvilgsniu sekė vyro judesius. Grigas, atrėmęs alkūne stalą, parėmęs pasmakrę, papsėjo tylėdamas.

– Ko tyli? – neiškentė Grigienė. – Sakyk jau…

Grigas nusispjovė, nusišluostė marškinių rankove lūpas ir padėjo pypkę ant stalo kampo.”

V.Krėvės apysakos “Raganius” pavadinimas visą dėmesį koncentruoja į vieną veikėją – raganių Gugį, su kuriuo susijęs visas kūrinio veiksmas, netiesiogiai nuo jo priklauso ir kiti kūrinio veikėjai, jų poelgiai ir išgyvenimai.

Ištraukos pradžioje konkretizuojamas veikėjas – Grigas. Autorius kasdieniško, įprasto gyvenimo detalėmis išreiškia jo būseną. Dinamiškas judesys: “įėjo, atsiduso, nusivilko, pakabino, vėl atsiduso ir atsisėdo” – tai tarsi neramumo, susirūpinimo ar net sielvarto, prieštaringų minčių užuomina.

Jaučiamas delsimas, kyla nežymi įtampa. Veikėjas, tarsi kažko laukdamas, vis tyli. Jis prisikemša pypkę ir užsirūko, taip atitraukdamas dėmesį nuo savęs ar bent jau norėdamas tai padaryti. Tyla vis labiau slegia, keldama nepaaiškinamą smalsumą.

Pasirodo kitas veikėjas – Grigo žmona. Autorius iškart ją apibūdina kaip nuovokią, suprantančią ir be žodžių moterį. Nuojauta – labai svarbus šios scenos bei visos apysakos elementas. Nujausti “kažką negerą” – morališkai pasiruošti galimam smūgiui…

Šiuo metu Jūs matote 56% šio straipsnio.
Matomi 322 žodžiai iš 578 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.