V krėvės apsakymas skerdžius
5 (100%) 1 vote

V krėvės apsakymas skerdžius

V.Krėvės apsakymas „Skerdžius“

Labiausiai V.Krėvė mylėjo savo vaikystės kaimą, paskendusį miškuose, apsuptą ežerų ir kalvelių. Apsaltymų rinkinyje „Šiaudinėj pastogėj“ ir novelių apysakoje „Raganius“ iškyla spalvingas ir konkretus XIX a.pb – XX a.pr Dzūkijos kaimo paveikslas. V.Krėvė neįdealizavo kaimo, tačiau žmonėse ieškojo taurumo, šviesos, rašytojui rūpėjo principai, gėrio ir grožio supratimas. Poetiškiausiai rašytojas vaizdavo senius ir vaikus. Jie traukė patirties turtingumu, mąstymo originalumu (seniai) ir nemeluotu nuoširdumu (vaikai). Jie išlaikę natūralią prigimtį, būdingą kaimo žmogui.

Meniniu požiūriu vertingiausi apsakymai „Skerdžius“, “Bedievis”, „Antanuko rytas“, “Silkės”, „Bobulės vargai“, „Galvažudys”. Labiausiai V.Krėvė vertino žmogaus pasaulio vienybės suvokimą, artumą gamtai.

Plačiau aptarkime žmogaus ryšį su gamta apsakyme „Skerdžius“. Senosios kartos žmonių psichologijoje buvo likę nemaža mitologinio gamtos reiškinių suvokimo. Gamta žmogui atrodo gyva, jaučianti kaip žmogus, Lapinas tiki, kad nupjauti medį – vis tiek kaip žmogų užmušti. Su gyvulėliais jis taip susigyvenęs, kad į juos kreipiasi vardais, bara, moko.

Gamta žmogui atrodo protingas, gyvas sutvėrimas, tik mokėk jį stebėti, mylėti ir juo džiaugtis. Be gamtos žmogus neįsivaizduoja savęs, gyvenimo. Lapinas stebisi, kad žmogus gali be miško gyventi „Be miško suskursta žmogus“ – sako skerdžius. Skursta siela, mažėja jautrumas. Todėl Lapinas dažnai pasakoja vaikams apie miškus, raistus, senovėje buvusius. Jis myli mišką, bet ne todėl, kad per dienas jame būna, gyvulėlius gano, o todėl, kad jo sąmonėje gyvas senolių požiūris į gamtą. Gamta atrodo pilna paslaptingos galios, kitokių būtybių. Toks gamtos suvokimas davė pradžią tautosakai – pasakoms, padavimams. Vaikams Lapinas seka pasakas apie laumes. Lapinas nepripažįsta religijos dogmų, kurios svetimos valstiečio natūraliam pasaulio suvokimui.

Šiuo metu Jūs matote 72% šio straipsnio.
Matomi 323 žodžiai iš 448 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.